• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vizcaya

  Przeczytaj także...
  Kraj Basków (dawniej także: Baskonia; bask. Euskadi, Euskal Herria, hiszp. País Vasco; nazwa oficjalna: Euskal Autonomia Erkidegoa - Comunidad Autónoma Vasca) – wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, położona nad Zatoką Biskajską. Tworzą ją prowincje: Gipuzkoa/Guipúzcoa, Bizkaia/Vizcaya i Araba/Álava. Zajmuje ona powierzchnię 7,3 tys. km². W roku 2001 zamieszkiwało ją w sumie około 2,1 mln ludzi. Najwięcej Basków mieszka w prowincjach Bizkaia i Gipuzkoa. Stolicą wspólnoty jest Vitoria-Gasteiz. Od zachodu graniczy z Kantabrią i Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją i od wschodu z Nawarrą.Barakaldo (Baracaldo) — miasto w północnej Hiszpanii w Kraju Basków nad Zatoką Biskajską. Wchodzi w skład zespół miejskiego Bilbao (Gran Bilbao).
  Durango – gmina w Hiszpanii, w prowincji Vizcaya, w Kraju Basków, o powierzchni 10,91 km². W 2011 roku gmina liczyła 28 618 mieszkańców.

  Vizcaya (bask. Bizkaia) – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków. Prowincja liczy ponad 1,1 mln mieszkańców (2013), z czego blisko 30% mieszka w stolicy – Bilbao (bask. Bilbo). Innymi większymi miastami są: Guernica (bask. Gernika-Lumo), Barakaldo, Portugalete, Durango i Balmaseda.

  Bilbao (bask. Bilbo, kast. Bilbao) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia (kast. Vizcaya), największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (jak chcą niektórzy - Ibaizabal, rzeki Nervión i Ibaizabal łączą się u bram miasta).Portugalete – miasto w północnej Hiszpanii w Kraju Basków nad Zatoką Biskajską. Wchodzi w skład zespołu miejskiego Bilbao (Gran Bilbao). Miasto liczy 49 tysięcy mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia jest dość duża – ponad 15000 osób na km.

  Zobacz też[]

 • krążownik "Vizcaya"
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona prowincji

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Język baskijski (nazwy własne, zależnie od dialektu: euskara, euskera, eskuara, üskara) – język Basków, zamieszkujących kilka prowincji na pograniczu Hiszpanii i Francji. Posługuje się nim dzisiaj ponad milion osób, z których ok. 90% mieszka w Hiszpanii.
  Guernica, bask. Gernika – miasto na północy Hiszpanii, uważane za najstarszą stolicę Kraju Basków. Obecnie wchodzi w skład zespołu miejskiego Gernika-Lumo (hiszp. Guernica y Luno) zamieszkiwanego przez 15 571 mieszkańców (dane za 2004). Jest znane szeroko przede wszystkim z jego zbombardowania podczas wojny domowej w Hiszpanii.Krążowniki typu Infanta Maria Teresa – seria trzech hiszpańskich krążowników pancernych: "Infanta Maria Teresa", "Vizcaya" i "Almirante Oquendo". Zbudowano je w Hiszpanii w Bilbao, weszły do służby w marynarce hiszpańskiej w 1893 roku. Zostały utracone w wojnie amerykańsko-hiszpańskiej w 1898.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Balmaseda – gmina w Hiszpanii, w prowincji Vizcaya, w Kraju Basków, o powierzchni 22,32 km². W 2011 roku gmina liczyła 7737 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.