• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vivian Campbell

  Przeczytaj także...
  Last in Line – amerykański zespół wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i heavy metalu. Powstał w 2012 roku w Los Angeles z inicjatywy byłych członków formacji Dio, początkowo jako tzw. tribute band. W skład zespołu weszli perkusista Vinny Appice, mający w dorobku współpracę m.in. z grupą Black Sabbath, gitarzysta Vivian Campbell, pozostający także członkiem formacji Def Leppard, basista Jimmy Bain, w latach 70. związany z grupą Rainbow, keyboardzista Claude Schnell oraz wokalista Andrew Freeman, który jako jedyny, z racji funkcji nie był członkiem grupy Dio. Jeszcze w 2015 roku Schnell opuścił zespół.Jack Bruce, właśc. John Simon Bruce (ur. 14 maja 1943 w Bishopsbriggs) – brytyjski kompozytor, wokalista i basista zespołu Cream. Uczestniczył także w nagraniach płyt m.in. Johna Mayalla, Lou Reeda, Franka Zappy, Charliego Wattsa z The Rolling Stones i Billa Warda z Black Sabbath.
  Lou Gramm (właściwie Louis Grammatico, ur. 2 maja 1950 w Rochester w USA), amerykański muzyk, najbardziej znany jako wokalista hardrockowo-rockandrollowej grupy Foreigner.

  Vivian Patrick Campbell (ur. 25 sierpnia 1962 w Belfaście w Irlandii Północnej) – irlandzki gitarzysta i muzyk, członek hardrockowego zespołu Def Leppard.

  W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 29. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  Życiorys[]

  Vivian Patrick Campbell jako 16-latek dołączył do profesjonalnego zespołu Sweet Savage, wraz z którym nagrał swój pierwszy singiel Killing Time, który pod koniec lat 90. został wykorzystany przez Metallikę jako cover. Zespół Sweet Savage był uważany wówczas za przedstawiciela Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu

  Dio – amerykańska grupa heavymetalowa, założona i kierowana przez wokalistę Ronniego Jamesa Dio. Zespół powstał w 1982 roku, tuż po odejściu wokalisty z Black Sabbath. W wywiadzie dostępnym na specjalnej reedycji albumu Holy Diver Dio przyznał, że nigdy nie chciał rozpocząć solowej kariery. Jego intencją było założenie zespołu wraz z byłym perkusistą Black Sabbath, Vinnym Appicem. Nazwanie grupy "Dio" było tylko komercyjnym chwytem, gdyż nazwisko Jamesa było już dobrze znane. Słowo "Dio" w języku włoskim i średniowiecznej łacinie oznacza "Bóg".Ronnie James Dio, właśc. Ronald James Padavona (ur. 10 lipca 1942 w Portsmouth, zm. 16 maja 2010 w Houston) – amerykański muzyk, kompozytor i wokalista heavymetalowy.

  W 1983 roku Vivian Campbell otrzymał propozycję wstąpienia do grupy Dio od Ronniego Jamesa Dio. Do 1986 roku był gitarzystą i współtwórcą utworów. Jego współpraca z zespołem zaowocowała płytami Holy Diver, The Last in Line i Sacred Heart. Pomimo młodego wieku okrzyknięto go jednym z najszybszych gitarzystów na świecie.

  The Last in Line – drugi studyjny album heavy metalowego zespołu Dio, wydany 2 lipca 1984 roku. 12 września tego samego roku album uzyskał status złotej płyty, nadanej przez RIAA. Ten album jest również pierwszym albumem grupy który uzyskał status platynowej płyty 3 lutego 1987 roku.Foreigner – zespół rockowy założony w 1976 roku w Nowym Jorku przez Micka Jonesa i Iana McDonalda. Zadebiutowali w 1977 roku płytą Foreigner, która odniosła spory sukces.

  W 1986 roku opuścił zespół z powodu różnic muzycznych między nim a Ronnim Dio. Z rokiem 1987 wstąpił do zespołu Trinity, a w 1988 przyjął ofertę Davida Coverdale'a i dołączył do jego zespołu Whitesnake, w którym grał przez kolejne dwa lata. Po opuszczeniu grupy Whitesnake sformował własny zespół Riverdogs, z którym w 1990 roku nagrał płytę Riverdogs.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Def Leppard – brytyjski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza hard rocka i glam metalu, powstały w 1977 roku w Sheffield. Czas największej popularności grupy to lata 80. oraz początek 90., kiedy to wydane zostały takie albumy jak Pyromania (1983) oraz Hysteria (1987), obie certyfikowane jako diamentowe w USA za sprzedaż 10 milionów kopii każda. Def Leppard sprzedali ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Zostali uplasowani na 31. miejscu listy najlepszych artystów hardrockowych przez stację VH1 oraz na 70. miejscu listy najlepszych artystów wszech czasów.

  Równocześnie zagrał w solowym zespole wokalisty Foreigner, który nazwano Shadow King. Udzielał się również na płytach Lou Gramma, na składance Guitar's Practising Musicians oraz wokalnie na płycieSteve'a Plunketta. Na początku 1992 roku Vivian Campbell opuścił Riverdogs, gdyż został mianowany następcą Steve'a Clarka w Def Leppard. Pierwszy koncert z tym zespołem zagrał w kwietniu 1992 w klubie w Dublinie przed 600-osobową publicznością. Został oficjalnie przedstawiony jako gitarzysta Def Leppard 20 kwietnia 1992 roku na koncercie ku pamięci Freddiego Mercury. Zadebiutował w Leps przed ponad 70-tysięcznym tłumem. W zespole pełnił rolę gitary towarzyszącej, ale po wydaniu kolejnych płyt stał się jednym z głównych autorów piosenek, bardziej angażując się w pracę grupy. Zmierzył się z legendą nieżyjącego Steve'a Clarka, zastępując go w zespole. Został dobrze przyjęty przez fanów i wniósł na scenę nowy styl, nie naśladując go.

  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Stephen Maynard Clark (ur. 23 kwietnia 1960 w Sheffield, zm. 8 stycznia 1991 w Londynie) – drugi gitarzysta brytyjskiego zespołu hardrockowego Def Leppard, do chwili śmierci w 1991.

  W 2005 roku Vivian Campbell wydał pierwszą solową płytę Two Sides Of If, na której znalazły się się przeróbki ulubionych bluesowych kawałków oraz jeden nowy utwór. Vivian Campbell jest jedynym Irlandczykiem w zespole Def Leppard. Obecnie mieszka ze swoją żoną Julie i córkami Lily Rose i Uną Marigold w Los Angeles.

  Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

  Wybrana dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Def Leppard, w sekcji Dyskografia.
   Zobacz więcej w artykule Dio, w sekcji Dyskografia.
   Zobacz więcej w artykule Last in Line, w sekcji Dyskografia.
 • Jack Bruce – A Question Of Time (1989, Atlantic Records)
 • Lou Gramm – Long Hard Look (1989, Atlantic Records)
 • Desmond Child – Discipline (1991, Elektra Records)
 • Shadow King – Shadow King (1991, Atlantic Records)
 • Carmine Appice – Carmine Appice's Guitar Zeus 2 - Channel Mind Radio (1997, Polydor Records)
 • Bunny Brunel – Bunny Brunel's L.A. Zoo (1998, Tone Center)
 • Vivian Campbell – Two Sides Of If (2005, Sanctuary Records)
 • Przypisy

  1. Encyclopaedia Metallum - Vivian Campbell (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-03-20].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  3. Jack Bruce – A Question Of Time (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  4. Lou Gramm – Long Hard Look (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  5. Desmond Child – Discipline (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  6. Shadow King – Shadow King (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  7. Carmine Appice – Carmine Appice's Guitar Zeus 2 - Channel Mind Radio (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  8. Bunny Brunel – Bunny Brunel's L.A. Zoo (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  9. Vivian Campbell – Two Sides Of If (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-03-20].
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  New Wave of British Heavy Metal (Nowa fala brytyjskiego heavy metalu) – nurt w muzyce metalowej zapoczątkowany pod koniec lat 70. przez zespoły brytyjskie. Powstał przede wszystkim pod wpływem rozwijającej się wówczas w Londynie muzyki punk. Towarzyszył temu spadek zainteresowania zespołami typu Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath czy Rush. Po kilkunastu miesiącach gwałtownego rozwoju punk utracił masową popularność i zainteresowanie mediów, co pozwoliło na odrodzenie hard rocka i heavy metalu, właśnie przez NWOBHM. Reprezentantami tego gatunku są m.in. Iron Maiden, Motörhead, Tygers of Pan Tang, Def Leppard, Angel Witch, Diamond Head, Saxon, czy nawet wczesny Slayer. Choć nowa fala brytyjskiego metalu była odpowiedzią na punk rock, muzyka zespołów nurtu zawiera wiele elementów wspólnych z punkiem, np. szybkie tempo utworów, rzadko występujące w hard rocku przed eksplozją popularności punku.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Irlandczycy (ang.: Irish (people)), irl.: Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil) – naród pochodzenia celtyckiego zamieszkujący Irlandię.
  David Coverdale (ur. 22 września 1951 w Saltburn-by-the-Sea) – brytyjski wokalista rockowy członek m.in. Deep Purple i Whitesnake.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Freddie Mercury, właściwie Farrokh Bulsara (ur. 5 września 1946 w Stone Town, Zanzibar, zm. 24 listopada 1991 w Londynie) – brytyjski muzyk, wokalista rockowy i autor tekstów, frontman brytyjskiej grupy Queen. Wielokrotnie wyróżniany tytułem jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej, autor takich utworów jak "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions", "Somebody to Love", "Killer Queen" czy "Crazy Little Thing Called Love". Zmarł z powodu powikłań wywołanych przez AIDS.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.