• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vittorio Storaro

  Przeczytaj także...
  Centro Sperimentale di Cinematografia – włoska szkoła filmowa finansowana z budżetu państwa, założona w Rzymie w 1935 roku i działająca po dziś dzień. Jest to najstarsza tego typu uczelnia w Europie Zachodniej.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Vittorio Storaro (ur. 24 czerwca 1940 w Rzymie) – włoski operator filmowy. Trzykrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.

  Kariera[]

  W wieku osiemnastu lat rozpoczął studia w rzymskiej szkole filmowej Centro Sperimentale di Cinematografia. Po raz pierwszy przy filmie kinowym pracował w 1968.

  Na filmowe salony wprowadził go Bernardo Bertolucci. Storaro był autorem zdjęć do wielu filmów tego reżysera, takich jak Konformista (1970), Strategia pająka (1970), Ostatnie tango w Paryżu (1972), Wiek XX (1976), Ostatni cesarz (1987), Pod osłoną nieba (1990) czy Mały Budda (1993).

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Ostatnie tango w Paryżu (ang. Last Tango in Paris / fr. Le Dernier Tango à Paris) – film fabularny francusko-włoski z 1972 w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

  Od połowy lat 90. Storaro często współpracuje z hiszpańskim reżyserem Carlosem Saurą i jest autorem zdjęć do takich jego filmów jak Flamenco (1995), Tango (1998), Goya (1999, Europejska Nagroda Filmowa za najlepsze zdjęcia) i Ja, Don Giovanni (2009).

  Nagrody[]

  Za zdjęcia do Czasu apokalipsy (1979) Francisa Forda Coppoli zdobył pierwszego Oscara. Kolejną statuetkę odebrał dwa lata później za Czerwonych Warrena Beatty’ego. Trzeciego Oscara przyniosło mu ponowne artystyczne spotkanie z Bertoluccim i praca nad Ostatnim cesarzem (1987). Poza tym był jeszcze nominowany do Oscara za zdjęcia do Dicka Tracy’ego (1990).

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1994 na festiwalu Camerimage odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Jest także doktorem honoris causa łódzkiej filmówki (2001).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Vittorio Storaro w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Vittorio Storaro w bazie stopklatka.pl
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ostatni cesarz (ang. The Last Emperor, 1987) − brytyjsko-francusko-hongkońsko-włoski film biograficzny w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Film opowiada historię życia Puyi, ostatniego cesarza Chin.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Carlos Saura Atarés (ur. 4 stycznia 1932 w Huesca w Aragonii w Hiszpanii) – hiszpański reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i producent filmowy. Brat malarza Antonia Saury.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Dick Tracy − amerykański kryminał z 1990 roku na podstawie komiksu Chestera Goulda. Film otrzymał pozytywne recenzje i okazał się dużym sukcesem kasowym. Film ten jest również pierwszym filmem z cyfrowym dźwiękiem.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Czas apokalipsy (ang. Apocalypse Now) – amerykański film z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, którego inspiracją było opowiadanie Josepha Conrada Jądro ciemności. W Polsce film emitowany był w kinach w czasie stanu wojennego w 1981, przez co od razu stał się filmem kultowym dla członków opozycji politycznej. W roku 2001 ukazała się poszerzona wersja reżyserska tego filmu, Czas apokalipsy: Powrót.
  Warren Beatty, właśc. Henry Warren Beaty (ur. 30 marca 1937 w Richmond) – amerykański aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy. Przez dłuższy czas miał opinię łamacza niewieścich serc i playboya, którą zmieniło w 1992 roku małżeństwo z Annette Bening.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.