• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vito Genovese

  Przeczytaj także...
  Frank Costello (ur. 26 stycznia 1891 - zm. 18 lutego 1973) - nowojorski gangster, kontrolujący hazardowe imperium w Stanach Zjednoczonych, znany z dużych wpływów politycznych.Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Vito Genovese, „Don Vito” (ur. 21 listopada 1897 we Włoszech, zm. 14 lutego 1969 w Springfield) – amerykański gangster włoskiego pochodzenia, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykrystalizował się po Wojnie castellammaryjskiej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Joe Adonis, Giuseppe Antonio Doto (ur. 22 listopada 1902 w Montemarano we Włoszech, zm. 26 listopada 1971) – gangster, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego, tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykrystalizował się po „wojnie Castellammarese”. Wieloletni współpracownik Lucky Luciano, Franka Costello i Meyer’a Lansky’ego. Należał do brygady zabójców Giuseppe „Joe Boss” Masserii.

  Swoją przestępczą karierę rozpoczął w latach dwudziestych XX wieku u boku Lucky Luciano. Wraz z trzema kompanami (Albert Anastasia, Joe Adonis i Bugsy Siegel) wykonał wyrok śmierci na Giuseppe „Joe Boss” Masserii (15 kwietnia 1931). Był to element Wojny Castellammarese.

  Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1944 roku (wcześniej uciekł do Włoch, gdyż groziło mu oskarżenie o morderstwo) usiłował przejąć kontrolę nad rodziną Luciano (Lucky Luciano w 1946 roku został deportowany do Włoch, skąd później przedostał się na Kubę). Odpowiedzialny za zabójstwo m.in. Willi'ego Moretti'ego (1951) i Alberta Anastasii (1957), stał za nieudanym zamachem na Franka Costello (1957).

  Carlo Gambino znany również jako Don Carlo (ur. 24 sierpnia 1902 w Caccamo, zm. 15 października 1976 w Nowy Jork) – amerykański gangster pochodzenia sycylijskiego, jeden z najpotężniejszych przywódców w historii amerykańskiej mafii. Był założycielem rodziny Gambino i został "szefem szefów", przejmując przewodnictwo amerykańskiej Cosa Nostrze.Springfield – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missouri, siedziba administracyjna hrabstwa Greene, na wyżynie Ozark.

  W 1957 roku na Konferencji w Apalachin, której przewodniczył, liczył, że obejmie stanowisko 'Bossa nad bossami'. W wyniku spisku, jaki uknuli przeciwko niemu: Frank Costello, Meyer Lansky, Lucky Luciano i Carlo Gambino, konferencja zakończyła się fiaskiem (policja stanowa przeprowadziła nalot). Ci sami gangsterzy postanowili później ostatecznie rozwiązać problem z niewygodnym rywalem (choć w przeszłości z nim współpracowali). Obmyślili trefny przemyt narkotyków, w który najprawdopodobniej wtajemniczyli szefa chicagowskej mafii Sama Giancanę.

  Konferencja w Apalachin (z ang. Apalachin Conference lub Apalachin Meeting) – jedna z najważniejszych konferencji (obok Konferencji w Atlantic City i Konferencji Hawańskiej) z udziałem największych (ówczesnych) przedstawicieli (bossów) amerykańskiego świata przestępczości zorganizowanej.21 listopada jest 325. (w latach przestępnych 326.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 40 dni.

  Na podstawie zeznań przekupionego przez nich handlarza narkotykami, sąd w 1959 roku skazał Vito Genovese na 15 lat pozbawienia wolności. Zmarł w 1969 roku w więzieniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Carl Sifakis, Mafia amerykańska encyklopedia Tytuł oryginału: The Mafia Encyclopedia, Third Edition ​ISBN 978-83-242-0613-1
 • CharlesLuckyLuciano, właściwie Salvatore Lucania (ur. 24 listopada 1897 w Lercara Friddi na Sycylii, zm. 26 stycznia 1962 w Neapolu) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Benjamin Bugsy Siegel (ur. 28 lutego 1906 w Williamsbourg w Brooklynie, zm. 20 czerwca 1947 w Beverly Hills) – amerykański gangster żydowskiego pochodzenia.
  Wojna castellammaryjska – odbyła się w latach 1929–1931 pomiędzy Giuseppem Masserią a Salvatorem Maranzaną o dominację w nowojorskim półświatku przestępczym. Obaj gangsterzy wywodzili się ze starszego pokolenia mafijnych przywódców (tzw. Wąsaci Piotrkowie) urodzonych we Włoszech (głównie na Sycylii) i niechętnie współpracujących z gangami nieposiadającymi włoskich korzeni. Początkowo przewagę miał Masseria, po którego stronie stało wielu młodych gangsterów tzw. "młodych wilków" (ang. Young Turks) wśród których prym wiedli: Lucky Luciano, Vito Genovese, Frank Costello, Willie Moretti, Joe Adonis, Albert Anastasia, Carlo Gambino. Mógł także skorzystać z usług znanych gangsterów m.in. Petera "Ściskającej Dłoni" Morelli.
  Mafia – tajna sycylijska organizacja przestępcza z głównym ośrodkiem w Palermo; nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.
  Giuseppe „Joe Boss” Masseria (ur. 1887 – zm. 15 kwietnia 1931) – amerykański gangster sycylijskiego pochodzenia, jeden z najpotężniejszych przywódców mafii nowojorskiej w połowie lat dwudziestych XX wieku.
  Albert Anastasia (ur. jako Umberto Anastasio 26 września 1902 w Tropei w południowych Włoszech, zm. 25 października 1957 w Nowym Jorku) – gangster, płatny morderca, jeden z najpotężniejszych członków zorganizowanego świata przestępczego tzw. amerykańskiego syndykatu, który wykształcił się po "Wojnie Castellammarese".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.