• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visakhapatnam - miasto

  Przeczytaj także...
  Chandrasekhara Venkata Raman (चन्द्रशेखर वेङ्कट रामन) (ur. 7 listopada 1888 w Tiruchirapalli (Okręg Tiruchirapalli w stanie Tamil Nadu), zm. 21 listopada 1970 w Bangalore) – indyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla (1930) za prace dotyczące rozpraszania światła i za odkrycie zjawiska nazwanego jego imieniem.Język telugu (తెలుగు) – język z grupy południowowschodniej , (według Ethnologue grupy centralno-południowej ) rodziny języków drawidyjskich. Jest największym językiem pod względem liczby posługujących się nim pośród języków drawidyjskich. Posługuje się nim około 70 mln osób, mieszkańców indyjskiego stanu Andhra Pradesh, gdzie posiada status języka urzędowego. W języku tym powstają też filmy powiązane z Tollywood.
  Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).

  Visakhapatnam (hindi Wiśakhapatnam (trb.), Viśākhapaṭṇam (trl.); Telugu: విశాఖపట్టణం; ang. Visakhapatnam; także: Vizagapatnam, Vizag, Visakhapatnam) jest portowym miastem nadbrzeżnym dystryktu Visakhapatnam leżącego w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach. Pierwotnie mała wioska rybacka, dzięki bardzo korzystnie rozwiniętej linii brzegowej w XX wieku szybko przekształciła się w ważny port i ośrodek ciężkiego przemysłu.

  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Władze miejskie starają się jednak o zrównoważony rozwój miasta z wykorzystaniem walorów pięknej przyrody i zachowanych w dobrym stanie zabytków.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Widok ze szczytu wzgórza Kambalakonda w pobliżu Visakhapatnam

  Nad miastem górują dwa pasma wzgórz: Kailasa i Yarada. Pasmo Kailasa rozciąga się od Simhachalam do MVP Colony na północnym skraju miasta. Samo miasto leży u podnóża wzgórza należącego do pasma Yarada, zwanego tu powszechnie Nosem Delfina (358m) na którym wybudowano najwyżej w Indiach położoną latarnią morską. Jej światło jest widoczne z wielkiej odległości, znakomicie poprawiając bezpieczeństwo nawigacji w tym zatłoczonym regionie Zatoki Bengalskiej. W głębi, za wzgórzem Yarada, jest dolina, za którą leży kolejne pasmo wzgórz. Od wschodu miasto okolone jest Zatoką Bengalską. Linia brzegowa wzdłuż której rozciąga się miasto przebiega z północnego wschodu ku południowemu zachodowi na dystansie około 6 km. Tamże przebiega piękna, niedawno wykonana z funduszy miejskich dwupasmowa droga szybkiego ruchu.

  Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, to uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznawana jest ona od 1901 roku przez Fundację Noblowską.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Klimadiagramm von Visakhapatnam

  Miasto Visakhapatnam ma klimat typowy dla strefy brzegowej dystryktu Visakhapatnam. Skoki temperatury nie przekraczające w cyklu miesięcznym 7 °C są złagodzone przez buforujący wpływ wielkiego akwenu, jakim jest Zatoka Bengalska z roczną sumą opadów około 1100 mm.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  W odległości 24 km od miasta utworzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna o powierzchni 360 akrów, utworzona z funduszy rządowych i administrowana przez Ministerstwo Handlu. Strefa posiada rozwiniętą infrastrukturę z zapleczem energetycznym (podstacja 33/11 kV), medycznym, bankowym, pocztowym, spedycyjnym, komunikacji publicznej itp.

  Tu zlokalizowana jest stacja transmisji satelitarnych zabezpieczająca pasmo transmisji do 20 mbps w oparciu o którą świadczy usługi 2 dostawców internetu. Tu zlokalizowany jest też uniwersytet Andhra University wraz z licznymi instytucjami o charakterze inżynieryjnym oraz piękne zaplecze rekreacyjne.

  Sławne osoby[ | edytuj kod]

 • Srirangam Srinivasa Rao (Sri Sri) - poeta
 • Dr. Chandrasekhara Venkata Raman - fizyk, laureat Nagrody Nobla
 • Gollapudi Maruthi Rao - aktor filmowy, pisarz
 • Subhaleka Sudhakar - aktor filmowy
 • Gouthami - aktorka filmowa
 • Galerie zdjęć[ | edytuj kod]

 • http://www.world66.com/asia/southasia/india/andhrapradesh/visakhapatnam/lib/gallery
 • http://vizagwaves.com/visakhapatnam/vizag-gallery/index.html
 • http://vizagwaves.com/visakhapatnam/rk-beach-Ruhikonda-beach/index.html
 • http://vizagwaves.com/visakhapatnam/bhimili-beach-vizag-beach/index.html
 • World Gazetteer
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NAZEWNICTWO GEOGRAFICZNE ŚWIATA Zeszyt 4 Azja Południowa. KOMISJA STANDARYZACJI NAZW GEOGRAFICZNYCH POZA GRANICAMI POLSKI przy Głównym Geodecie Kraju, GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII, ​ISBN 83-239-9018-2​, Warszawa 2005 str. 53 04.pdf wersja online
  2. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, Tom 6, Wyd. 1, Warszawa 1997, ​ISBN 83-01-11969-1​ t-6, str. 807
  3. Strona informacyjna Specjalnej Strefy Ekonomicznej
  4. Strona Uniwersytetu
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.837 sek.