• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visa payWave

  Przeczytaj także...
  Płatność zbliżeniowa, płatność bezstykowa, płatność NFC (od ang. near field communication) – rodzaj szybkiej płatności dzięki użyciu niektórych smartfonów wyposażonych w technologię NFC lub dzięki użyciu karty zbliżeniowej, np. karty zbliżeniowej Visa.Autoryzacja, to wyrażenie zgody przez udzielającego informacji prasie na publiczne rozpowszechnienie swej wypowiedzi w danej formie.
  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
  Terminal dla VISA payWave / MasterCard Paypass

  Visa payWave to technologia Visa dla kart zbliżeniowych pozwalająca na bezprzewodową płatność za drobne kwoty (do 100 zł bez podania kodu PIN) poprzez zbliżenie specjalnie wyposażonej karty płatniczej do czytnika bezprzewodowego lub płatności na wyższe kwoty w tradycyjny sposób.

  PayPass – technologia dodawana do kart zbliżeniowych wydawanych przez organizację MasterCard. Karty MasterCard PayPass i Maestro PayPass umożliwiają dokonywanie transakcji bezstykowych w punktach handlowo-usługowych wyposażonych w specjalny terminal, który za pośrednictwem łącza radiowego odczytuje dane zapisane na mikroprocesorze zatopionym w karcie lub innym urządzeniu (zegarku, breloku, naklejce). Przy zakupach, których wartość nie przekracza 50 zł (w Polsce) i 15 dol. (w USA), transakcja nie wymaga potwierdzenia PIN-em ani podpisem. W przypadku gdy wartość zakupów jest większa, transakcja nadal przebiega zbliżeniowo, ale użytkownik karty musi ją potwierdzić w sposób standardowy, wpisując PIN.Karta zbliżeniowa (bezstykowa) – plastikowa karta elektroniczna przypominająca fizycznie kartę płatniczą, z wbudowanym niewielkim mikroprocesorem, pamięcią i anteną.

  Zaletami tego rozwiązania jest brak konieczności podawania karty sprzedawcy po to, by terminal mógł odczytać dane z paska magnetycznego lub mikroprocesora karty oraz możliwość błyskawicznego płacenia drobnych kwot bez autoryzacji on-line. Technologia jest rozwinięciem standardu kart bezprzewodowych ISO/IEC 14443, a specyfikacja techniczna Visa payWave jest zgodna z międzynarodowym standardem EMV.

  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.Karta płatnicza, karta bankowa – elektroniczny instrument płatniczy wydawany przez bank lub instytucję finansową, stanowiący jedno z narzędzi zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

  Technologia płatności zbliżeniowych Visa payWave została wprowadzona w 2004, a pierwsze karty Visa payWave w Europie pojawiły się w 2005. Na polskim rynku pierwsze karty Visa payWave, wydane przez Bank Zachodni WBK, wprowadzono w 2008. Pod koniec 2009 w Polsce było ponad 100 tysięcy kart Visa payWave. Wymianę ponad 6 milionów swoich debetowych kart Visa na karty z funkcjonalnością Visa payWave prowadzi największy polski bank detaliczny - PKO Bank Polski. Obecnie karty Visa payWave wydają następujące polskie banki: Bank BPH, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Inteligo, INVEST-BANK, mBank, MultiBank, PKO Bank Polski, Nordea Bank Polska, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Getin Noble Bank, DnB Nord, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank oraz Nest Bank.

  Bank Zachodni WBK (BZ WBK) – bank uniwersalny z siedzibą we Wrocławiu (siedziba rejestrowa), Poznaniu i Warszawie. Jest 5. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 3. pod względem liczby placówek. Powstał w wyniku połączenia w 2001 r. Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. Prezesem zarządu banku od maja 2007 roku jest Mateusz Morawiecki. Od 2011 roku należy do hiszpańskiej grupy Santander. 4 stycznia 2013 r. Bank Zachodni WBK połączył się z Kredyt Bankiem. W efekcie połączenia powstał trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem udziałów rynkowych. Bank Zachodni WBK dysponuje siecią liczącą ok. 1000 placówek i obsługuje 3,5 mln klientów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • MasterCard PayPass
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.