• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visa cash back

  Przeczytaj także...
  First Data - Polcard - marka największego polskiego centrum rozliczeniowego kart płatniczych (ang. acquirer). Obecnym właścicielem Polcardu jest firma First Data Polska S.A., której akcjonariuszami są First Data Poland Holding SA, posiadająca 99,67% oraz Związek Banków Polskich, który posiada 0,33% udziału.Piotr i Paweł – jedna z największych w Polsce sieci delikatesów, stworzona przez Eleonorę Woś i jej synów, Piotra i Pawła. Według rankingu Wprost, należą oni do 100 najbogatszych Polaków zajmując w 2007 r. 81. miejsce z majątkiem 360 mln zł.
  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.

  Visa cash back – usługa typu cash back wprowadzona w Polsce we wrześniu 2006, umożliwiająca posiadaczom debetowych kart Visa wydanych w Polsce wypłatę gotówki (jednorazowo do 300 zł, dawniej 200 zł) podczas płacenia kartą za towary lub usługi w placówkach handlowo-usługowych na terenie całego kraju. Z usługi Visa cash back można skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia, niezależnie od wartości zakupów lub usług opłaconych kartą Visa.

  Vobis – sieć sklepów oraz sklep internetowy. Firma istnieje od 1992 roku, posiada ponad 200 salonów sprzedaży zlokalizowanych na terenie całego kraju. Oferuje klientom najnowsze produkty i usługi renomowanych światowych marek z dziedziny zaawansowanych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych, fachowe doradztwo oraz serwis. Oferta obejmuje m.in. notebooki, komputery, drukarki, monitory, oprogramowanie, GPS, palmptopy, aparaty cyfrowe, akcesoria komputerowe oraz sprzęt audio-video. Dodatkowo Vobis projektuje, produkuje i sprzedaje sprzęt pod własną marką, głównie komputery stacjonarne i akcesoria.Cash back (używana jest również forma "cashback") – usługa bankowa, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie. Transakcja może być przeprowadzona jedynie łącznie z płatnością kartą za towar. Przy zakupie klient musi zgłosić chęć podjęcia w gotówce dodatkowej kwoty. Możliwy jest dla wszystkich posiadaczy kart debetowych systemów VISA i MasterCard/Maestro tych banków, które uruchomiły funkcjonalność cash back. Klient może przy jednej transakcji pobrać maksymalnie 200 zł. Dla posiadacza karty podjęcie gotówki w punkcie akceptującym karty zwykle jest wolne od opłat, lub opłata za cash back jest niższa od tej stosowanej dla podjęcia gotówki z sieci bankomatów, nienależącej do banku wydającego kartę.

  Pierwszymi bankami w Polsce oferującymi usługę Visa cash back swoim klientom były PKO Bank Polski, mBank oraz MultiBank. Pierwszymi agentami rozliczeniowymi wdrażającymi Visa cash back były firmy eService i Polcard (obecnie First Data Polska).

  Według stanu z końca 2009 usługa Visa back back jest oferowana w ponad 17 tys. placówek handlowo-usługowych w całym kraju, czyli w większej liczbie punktów niż całkowita liczba bankomatów w kraju. Do sieci placówek akceptujących Visa cash back należą m.in. sklepy Żabka, Vobis, supermarkety Real, delikatesy Piotr i Paweł, salony Empik, księgarnie Matras, stacje paliw sieci BP i PKN Orlen.

  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.mBank (pełna nazwa: "mBank, Bankowość Detaliczna BRE Banku SA") – polski bank internetowy, część BRE Banku. Powstały w 2000 roku bank jest największym bankiem wirtualnym (bankowość elektroniczna) oraz trzecim pod względem wielkości bankiem detalicznym w Polsce (2011: obsługuje 2,7 mln klientów). Obecnym prezesem BRE Banku jest Cezary Stypułkowski, a dyrektorem mBanku Paweł Kucharski.

  Placówki oferujące usługę Visa cash back można znaleźć, wybierając z listy lub za pomocą mapy, na stronie Visa oraz Banku Zachodniego WBK.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Żabka – sieć niewielkich sklepów (typu convenience) działających w Polsce i w Czechach, na zasadzie ajencji, umożliwiających klientom drobne zakupy spożywcze. Charakterystyczne logo – zielona żabka na żółtym, półeliptycznym tle. Centrala sieci mieści się w Poznaniu.Bank Zachodni WBK (BZ WBK) – bank uniwersalny z siedzibą we Wrocławiu (siedziba rejestrowa), Poznaniu i Warszawie. Jest 5. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 3. pod względem liczby placówek. Powstał w wyniku połączenia w 2001 r. Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. Prezesem zarządu banku od maja 2007 roku jest Mateusz Morawiecki. Od 2011 roku należy do hiszpańskiej grupy Santander. 4 stycznia 2013 r. Bank Zachodni WBK połączył się z Kredyt Bankiem. W efekcie połączenia powstał trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem udziałów rynkowych. Bank Zachodni WBK dysponuje siecią liczącą ok. 1000 placówek i obsługuje 3,5 mln klientów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Empik – działająca w Polsce sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów i akcesoriów komputerowych oraz prasy a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, artykułów wyposażenia wnętrz i kulinarnych, gadżetów podróżniczych, zabawek kreatywnych i łamigłówek, przyborów fitness i spa i wielu innych.
  Real – niemiecka sieć hipermarketów spożywczo-przemysłowych, należąca do koncernu Metro Group. Działa w Niemczech, Turcji, Rosji, Polsce, Ukrainie i Rumunii.
  MultiBank – powstał w 2001 r. jako detaliczna część BRE Banku SA. Prezesem BRE Banku jest obecnie Cezary Stypułkowski, a dyrektorem MultiBanku Cezary Kocik. MultiBank jest połączeniem tradycyjnej bankowości oferującej kompleksową obsługę w Centrach Usług Finansowych w całym kraju z nowoczesną bankowością dostępną przez Internet i telefon 24h na dobę.
  Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna (GPW: PKN) – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, m.in. paliw. Koncern utworzony został w wyniku fuzji Petrochemii Płock SA z Centralą Produktów Naftowych (CPN) W skład Orlenu wchodzą rafinerie w Płocku, Trzebini, Jedliczu, trzy w Czechach oraz rafineria w Możejkach na Litwie. Łączne moce przerobowe zakładów w trzech państwach wynoszą 31,7 milionów ton ropy naftowej rocznie. Orlen jest jedyną polską spółką, która znalazła się na liście największych przedsiębiorstw świata (398 miejsce w 2010 roku) magazynu Fortune. 27,52 procent akcji należy do Skarbu Państwa. Orlen ma pierwsze miejsce, w rankingu firm w Polsce. Jego roczne przychody sięgają grubo ponad 100 mld zł. Same stacje sprzedają paliwa za ponad 30 mld zł rocznie. Ogólne przychody przedsiębiorstwa w roku 2012 przekroczyły 90 mld złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 88 mld złotych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.