• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visa Electron

  Przeczytaj także...
  Hologram – fotograficzny zapis na nośniku przynajmniej dwufalowego obrazu interferencyjnego, który w odczycie daje dwa niezależne od siebie obrazy przestrzenne 3D (trójwymiarowe).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Szwedzka karta Visa Electron z nowym logo

  Visa Electron – karta debetowa powszechnie dostępna na świecie z wyjątkiem Kanady, Australii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Kartę wprowadziła firma Visa w roku 1980 oraz jest siostrzaną kartą debetowej karty Visa. Różnica pomiędzy nimi polega na warunku obecności całej kwoty na koncie przypisanym do karty, to znaczy, że operacja wykonana kartą Visa Electron nie będzie zrealizowana dopóki na koncie nie będzie wystarczającej kwoty. Karty debetowe Visa z kolei pozwalają zrealizować transakcję nie przekraczając określonego przez bank limitu długu.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Szczegóły[ | edytuj kod]

  Karta Electron pozwala na wypłacanie pieniędzy z bankomatów za granicą (w kraju innym niż w którym została wydana karta). Funkcję tę zawdzięczają podłączeniu do międzybankowej sieci PLUS.

  W Polsce karta jest powszechnie znana, używana i akceptowana. Polskie oddziały banków wydające tę kartę to: mBank i jego filie, Inteligo, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Nordea Bank, MultiBank oraz inne.

  W Wielkiej Brytanii karta nie jest powszechnie akceptowana w przeciwieństwie do karty debetowej Visa. Jest ona jednakże wydawana do zwykłych kont bankowych lub młodzieżowych. Do 2009 roku większość banków w Wielkiej Brytanii zrezygnowała z wydawania tej karty – spośród dużych banków, tylko Halifax i Abbey nadal wydają karty Electron.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Nordea Bank – nordycka grupa bankowa działająca na terenie Europy Północnej mająca swoją siedzibę w Sztokholmie. Bank powstał wskutek połączenia się fińskiego banku Merita Bank, szwedzkiego Nordbanken, duńskiego Unibanku oraz norweskiego Christiania Bank. Połączenia wszystkich banków rozpoczęły się w 1997 roku a plan połączeniowy zakończył się na początku 2000 roku. Oprócz swoich siedzib w krajach nordyckich, Nordea posiada siedziby w krajach bałtyckich oraz w Polsce. Obecnie największym udziałowcem w banku jest rząd Szwecji posiadający 19,9% wszystkich akcji. Bank Nordea wchodzi w skład giełd papierów wartościowych w Sztokholmie, Helsinkach oraz Kopenhadze.

  Ponieważ karty Electron nie posiadają wytłoczonego numeru konta, nazwy posiadacza itp. nie mogą być używane w starych urządzeniach wykorzystujących te wypukłości do nadrukowania danych na czek.

  Dawny wygląd[ | edytuj kod]

  Karty zawierają specjalne logo Visa Electron, zazwyczaj w dolnym prawym rogu, oraz napis "debit card", zazwyczaj w prawym górnym rogu. Większość kart Electron nie posiada hologramu gołębia, ale niektóre banki je umieszczają.

  Nowy wygląd[ | edytuj kod]

  Od 2006 Visa usuwa stare flagowe logo ze swoich kart, stron internetowych oraz witryn sklepowych. Była to pierwsza zmiana od momentu założenia firmy.

  Inteligo – internetowe konto bankowe prowadzone przez PKO BP, którego obsługę zapewnia Inteligo Financial Services S.A.Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.

  Nowe logo kart Electron zawiera proste białe tło z niebieskim napisem „Visa” i pomarańczowym „ogonkiem” przy literze V, a pod nim widnieje napis „Electron” w osobnej linii. Karty mają nadrukowane wszystkie dane (lecz nie wytłoczone).

  Warto wiedzieć że... beta

  Karta debetowa – karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Obciąża ona konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie posiadacza karty.
  mBank (pełna nazwa: "mBank, Bankowość Detaliczna BRE Banku SA") – polski bank internetowy, część BRE Banku. Powstały w 2000 roku bank jest największym bankiem wirtualnym (bankowość elektroniczna) oraz trzecim pod względem wielkości bankiem detalicznym w Polsce (2011: obsługuje 2,7 mln klientów). Obecnym prezesem BRE Banku jest Cezary Stypułkowski, a dyrektorem mBanku Paweł Kucharski.
  Bankomat – automatyczne urządzenie służące przede wszystkim do wypłaty gotówki za pomocą magnetycznej lub inteligentnej (mikroprocesorowej, chipowej) karty płatniczej. Obecnie bankomaty służą także do drukowania potwierdzeń, dostarczania informacji o stanie konta, przyjmowania wpłat na konto itp. operacji.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Credit Agricole Bank Polska S.A. – bank detaliczny, ukierunkowany na obsługę finansową klientów indywidualnych, osób prowadzących działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstw.
  Santander Bank Polska SA (w latach 2001–2018 Bank Zachodni WBK SA) – bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie. Jest 3. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów oraz 3. pod względem liczby placówek. Prezesem zarządu banku od listopada 2016 jest Michał Gajewski. Od 2011 należy do hiszpańskiej grupy Santander.
  MultiBank – powstał w 2001 r. jako detaliczna część BRE Banku SA. Prezesem BRE Banku jest obecnie Cezary Stypułkowski, a dyrektorem MultiBanku Cezary Kocik. MultiBank jest połączeniem tradycyjnej bankowości oferującej kompleksową obsługę w Centrach Usług Finansowych w całym kraju z nowoczesną bankowością dostępną przez Internet i telefon 24h na dobę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.