• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visa

  Przeczytaj także...
  Foster City – miasto planowane w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Mateo. Według spisu z 2010 roku miasto miało 30 567 mieszkańców. Miasto znajduje się na 10. miejscu rankingu z 2009 roku miast dobrych do życia opublikowanym przez magazyn Forbes.MasterCard – firma i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 000 instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard oraz Maestro i Cirrus. Notowana na giełdzie nowojorskiej.
  Bank of America – jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 1. miejsce w USA wśród banków. Ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Korzenie banku sięgają 1784 r., kiedy to został założony Bank of Massachusetts.
  Karta Visa (na wierzchu) oraz MasterCard (na spodzie)

  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.

  Pierwsza karta została wydana w roku 1958 przez Bank of America.

  Visa Inc. zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w marcu 2008 r.. W październiku 2007 r. została natomiast wyodrębniona organizacja Visa Europe, mająca charakter stowarzyszenia banków członkowskich i zachowująca wyłączną licencję na markę Visa w Europie.

  Visa cash back – usługa typu cash back wprowadzona w Polsce we wrześniu 2006, umożliwiająca posiadaczom debetowych kart Visa wydanych w Polsce wypłatę gotówki (jednorazowo do 200 zł) podczas płacenia kartą za towary lub usługi w placówkach handlowo-usługowych na terenie całego kraju. Z usługi Visa cash back można skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia, niezależnie od wartości zakupów lub usług opłaconych kartą Visa.3-D Secure – metoda autoryzacji transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty stosowana przez Visa i MasterCard, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz zaufania do płatności kartami w internecie.

  Ponad 21 000 instytucji finansowych na świecie wydaje i obsługuje karty. Visa Europe zrzesza około 4600 europejskich instytucji finansowych, które wydały łącznie ponad 360 mln kart płatniczych Visa.

  Nazwa "Visa" została wymyślona przez Dee Hocka – założyciela korporacji. Uważał on, że słowo to jest powszechnie rozpoznawalne w wielu językach, a co z tym idzie będzie ułatwiało akceptację kart. Obecna rozwinięta nazwa korporacji stała się akronimem rekurencyjnym.

  Dnia 14 stycznia 2008 roku awaria systemu Visa spowodowała nieprawidłowe księgowanie pieniędzy wypłacanych w bankomatach i elektronicznych zakupach. Poszkodowani klienci banków stwierdzili wielokrotne powtarzalne operacje wypłat, co w efekcie doprowadziło do utraty środków na kontach. Dyrektor Generalna Visa w Polsce w komentarzu do całej sytuacji stwierdziła "Visa nie ma zamiaru pokrywać strat klientów, jakie spowodowała awaria. Z tym muszą uporać się same banki."

  New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.Visa Electron to karta debetowa lub kredytowa powszechnie dostępna na świecie z wyjątkiem Kanady, Australii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Kartę wprowadziła firma Visa w roku 1980 oraz jest siostrzaną kartą debetowej karty Visa. Różnica pomiędzy nimi polega na warunku obecności całej kwoty na koncie przypisanym do karty, to znaczy, że operacja wykonana kartą Visa Electron nie będzie zrealizowana dopóki na koncie nie będzie wystarczającej kwoty. Karty debetowe Visa z kolei pozwalają zrealizować transakcję nie przekraczając określonego przez bank limitu długu.

  W 2014 roku na całym świecie znajdywało się 2,3 mld kart Visa, którymi dokonano 64,9 mld operacji o łącznej wartości 7,3 bln dolarów.

  Polska[]

  Pierwszą kartę Visa w Polsce wydał w 1991 roku Bank Inicjatyw Gospodarczych.

  Produkty Visa[]

  1. Visa Electron – do obsługi w urządzeniach elektronicznych (ATM i POS)
  2. Visa Classic, Silver, Gold, Platinum – karty wypukłe dla osób fizycznych
  3. Visa Infinite – najbardziej prestiżowa karta organizacji Visa
  4. Visa Business – służbowa, firmowa
  5. Visa Cash – elektroniczna portmonetka, do drobnych płatności (opłata za metro, czy przejazd przez autostradę)

  Usługi Visa[]

  1. Visa cash back – umożliwia posiadaczom debetowych kart Visa wypłatę gotówki podczas płacenia kartą za towary lub usługi (w Polsce jednorazowo do 200 zł)
  2. Visa payWave – umożliwia błyskawiczne (poniżej 1 sekundy) płatności zbliżeniowe za drobne kwoty (w Polsce: do 50 zł). Technologia pozwala również na realizację transakcji powyżej 50 zł po podaniu kodu PIN przez posiadacza.

  Przypisy

  1. Annual Report 2014 (ang.). VISA. [dostęp 2015-04-19].
  2. Visa Inc. (ang.).
  3. Masiota J., Elektroniczne Instrumenty płatnicze, Bydgoszcz-Poznań 2003, s. 24
  4. Third Largest IPO Ever (ang.).
  5. Visa Europe EGM overwhelmingly votes for European status (ang.).
  6. Informacja może być nieaktualna
  7. Visa chowa głowę w piasek (pol.). 2008-01-18. [dostęp 2009-10-07].
  8. Visa w Polsce (pol.).

  Zobacz też[]

 • 3-D Secure
 • Linki zewnętrzne[]

 • Visa Polska
 • Visa Europe
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Bank Inicjatyw Gospodarczych SA (BIG SA) – pierwszy w powojennej Polsce bank komercyjny z siedzibą w Warszawie działający pod swoją nazwą w latach 1989-1997. Prezesem banku był Bogusław Kott.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Visa payWave to technologia Visa dla kart zbliżeniowych pozwalająca na bezprzewodową płatność za drobne kwoty (do 50 zł bez podania kodu PIN) poprzez zbliżenie specjalnie wyposażonej karty płatniczej do czytnika bezprzewodowego lub płatności na wyższe kwoty w tradycyjny sposób.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Karta płatnicza, karta bankowa – elektroniczny instrument płatniczy wydawany przez bank lub instytucję finansową, stanowiący jedno z narzędzi zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama