• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Visa

  Przeczytaj także...
  Korporacja międzynarodowa (korporacja trans- lub ponadnarodowa) – przedsiębiorstwa o globalnej skali działania, zwykle o wielomiliardowym potencjale finansowym, rozproszonej, anonimowej własności. Prowadzą one działalność gospodarczą w wielu krajach na drodze tworzenia w nich swych filii zagranicznych. Wiele korporacji działa na wszystkich kontynentach. Są to tzw. korporacje globalne.Akronim rekurencyjny (ang. recursive acronym) – akronim, który odnosi się do siebie w reprezentowanym wyrażeniu.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

  Visa Inc. – amerykańska spółka i organizacja członkowska zajmująca się wydawaniem kart płatniczych, powstała w 1958 roku pod nazwą BankAmericard.

  Pierwsza karta została wydana w roku 1958 przez Bank of America.

  Visa Inc. zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w marcu 2008 roku. W październiku 2007 została natomiast wyodrębniona organizacja Visa Europe, mająca charakter stowarzyszenia banków członkowskich i zachowująca wyłączną licencję na markę Visa w Europie.

  Bank of America – jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 1. miejsce w USA wśród banków. Ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Korzenie banku sięgają 1784 r., kiedy to został założony Bank of Massachusetts.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ponad 21 000 instytucji finansowych na świecie wydaje i obsługuje karty. Visa Europe zrzesza około 4600 europejskich instytucji finansowych, które wydały łącznie ponad 360 mln kart płatniczych Visa.

  Nazwa "Visa" została wymyślona przez Dee Hocka – założyciela korporacji. Uważał on, że słowo to jest powszechnie rozpoznawalne w wielu językach, a co za tym idzie będzie ułatwiało akceptację karty. Obecna rozwinięta nazwa korporacji stała się akronimem rekurencyjnym.

  Dnia 14 stycznia 2008 roku awaria systemu Visa spowodowała nieprawidłowe księgowanie pieniędzy wypłacanych w bankomatach i elektronicznych zakupach. Poszkodowani klienci banków stwierdzili wielokrotne powtarzalne operacje wypłat, co w efekcie doprowadziło do utraty środków na kontach. Dyrektor Generalna Visa w Polsce w komentarzu do całej sytuacji stwierdziła "Visa nie ma zamiaru pokrywać strat klientów, jakie spowodowała awaria. Z tym muszą uporać się same banki."

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2014 roku na całym świecie znajdowało się 2,3 mld kart Visa, którymi dokonano 64,9 mld operacji o łącznej wartości 7,3 bln USD.

  Pierwszą kartę Visa w Polsce wydał w 1991 roku Bank Inicjatyw Gospodarczych.

  Produkty Visa[ | edytuj kod]

  1. Visa Electron – do obsługi w urządzeniach elektronicznych (ATM i POS)
  2. Visa Classic, Silver, Gold, Platinum – karty wypukłe dla osób fizycznych
  3. Visa Infinite – najbardziej prestiżowa karta kredytowa VISA, z limitem kredytowym do 1000000 zł
  4. Visa Business – służbowa, firmowa
  5. Visa Cash – elektroniczna portmonetka, do drobnych płatności (opłata za metro, czy przejazd przez autostradę)
  6. Visa Me - Dostosowywalna karta debetowa skierowana do osób młodszych. Posiada możliwość płatności zbliżeniowej. (Wydawana przez takie Banki jak np. mBank).

  Usługi Visa[ | edytuj kod]

  1. Visa cash back – umożliwia posiadaczom debetowych kart Visa wypłatę gotówki podczas płacenia kartą za towary lub usługi
  2. Visa payWave – umożliwia błyskawiczne (poniżej 1 sekundy) płatności zbliżeniowe za drobne kwoty. Technologia pozwala również na realizację transakcji powyżej limitu po podaniu kodu PIN przez posiadacza.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • 3-D Secure
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Masiota J., Elektroniczne Instrumenty płatnicze, Bydgoszcz-Poznań 2003, s. 24
  2. Third Largest IPO Ever (ang.).
  3. Visa Europe EGM overwhelmingly votes for European status (ang.).
  4. Informacja może być nieaktualna
  5. Visa chowa głowę w piasek (pol.). 2008-01-18. [dostęp 2009-10-07].
  6. KARTA KREDYTOWA PKO VISA INFINITE (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Visa Inc. w Polsce
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Visa cash back – usługa typu cash back wprowadzona w Polsce we wrześniu 2006, umożliwiająca posiadaczom debetowych kart Visa wydanych w Polsce wypłatę gotówki (jednorazowo do 200 zł) podczas płacenia kartą za towary lub usługi w placówkach handlowo-usługowych na terenie całego kraju. Z usługi Visa cash back można skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia, niezależnie od wartości zakupów lub usług opłaconych kartą Visa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  3-D Secure – metoda autoryzacji transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty stosowana przez Visa i MasterCard, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz zaufania do płatności kartami w internecie.
  Visa Electron to karta debetowa lub kredytowa powszechnie dostępna na świecie z wyjątkiem Kanady, Australii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Kartę wprowadziła firma Visa w roku 1980 oraz jest siostrzaną kartą debetowej karty Visa. Różnica pomiędzy nimi polega na warunku obecności całej kwoty na koncie przypisanym do karty, to znaczy, że operacja wykonana kartą Visa Electron nie będzie zrealizowana dopóki na koncie nie będzie wystarczającej kwoty. Karty debetowe Visa z kolei pozwalają zrealizować transakcję nie przekraczając określonego przez bank limitu długu.
  Bank Inicjatyw Gospodarczych SA (BIG SA) – pierwszy w powojennej Polsce bank komercyjny z siedzibą w Warszawie działający pod swoją nazwą w latach 1989-1997. Prezesem banku był Bogusław Kott.
  Visa payWave to technologia Visa dla kart zbliżeniowych pozwalająca na bezprzewodową płatność za drobne kwoty (do 50 zł bez podania kodu PIN) poprzez zbliżenie specjalnie wyposażonej karty płatniczej do czytnika bezprzewodowego lub płatności na wyższe kwoty w tradycyjny sposób.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.837 sek.