• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Virumaa Wschodnia

  Przeczytaj także...
  Gmina Alajõe (est. Alajõe vald) - gmina wiejska w Estonii, w południowej części prowincji Virumaa Wschodnia, położona nad wybrzeżem jeziora Pejpus na północ od rzeki Narva. Ludność gminy utrzymuje się głównie z turystyki i rybołówstwa.Kohtla-Järve – miasto w Estonii położone w prowincji Virumaa Wschodnia na północnym wschodzie państwa, około 50 kilometrów na zachód od Narwy. Liczy ok. 45,8 tys. mieszkańców (2006), jest czwartym pod względem ludności miastem w Estonii. Zostało założone w 1924 roku. Miasto przemysłowe, ośrodek eksploatacji i chemicznej przeróbki łupków bitumicznych, przemysł materiałów budowlanych, mebli, przemysł lekki. Kohtla-Järve jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem etnicznym, zamieszkuje tu blisko 40 różnych narodowości i tylko 21% populacji miasta to Estończycy.
  Finowie (fiń. suomalaiset) – naród ugrofiński zamieszkujący Finlandię, ok. 7 mln osób. Posługują się językiem fińskim, sporadycznie także szwedzkim i rosyjskim. Finowie najbliżej spokrewnieni są z Estończykami.

  Virumaa Wschodnia (est. Ida-Viru maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w północno-wschodniej części kraju.

  W prowincji 70,8% ludności stanowią Rosjanie, tylko 19,9% to Estończycy, 2,7% Ukraińcy, 2,8% Białorusini, 1,4% Finowie, 2,4% należy do innych grup etnicznych.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prowincja Virumaa Wschodnia jest podzielona na 8 gmin:

  Sillamäe – miasto w północno-wschodniej Estonii w prowincji Ida Viru, niedaleko od granicy z Rosją, położone na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. Liczy niecałe 17 tys. mieszkańców (2004), z czego ponad 80% to Rosjanie a tylko ok. 4% Estończycy.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Gminy miejskie:

  1. Kohtla-Järve
  2. Narva
  3. Narva-Jõesuu
  4. Sillamäe

  Gminy wiejskie:

  1. Alutaguse
  2. Jõhvi
  3. Lüganuse
  4. Toila

  Wcześniej, przed reformą administracyjną w 2017 roku, była podzielona na 22 gminy:

 • Miejskie: Kiviõli, Kohtla-Järve, Narva, Narva-Jõesuu, Püssi, Sillamäe
 • Wiejskie: Alajõe, Aseri, Avinurme, Iisaku, Illuka, Jõhvi, Kohtla, Kohtla-Nõmme, Lohusuu, Lüganuse, Maidla, Mäetaguse, Sonda, Toila, Tudulinna, Vaivara
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ida-Viru maakond (est.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
  Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.
  Estończycy (est. eestlased) – naród ugrofiński zamieszkujący Estonię, posługujący się językiem estońskim. Estończycy najbliżej spokrewnieni są z Finami. Estończycy są potomkami starożytnych Estów. Silne wpływy skandynawskie i niemieckie w kulturze. Wierzący Estończycy wyznają głównie protestantyzm (luteranizm), zdecydowana większość zaś jest bezwyznaniowa.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Püssi - miasto (prawa miejskie od 1993) i gmina miejska we wschodniej Estonii, w prowincji Ida Viru, przy drodze łączącej Tallin z Sankt Petersburgiem. Liczy 1,783 mieszkańców (2012).
  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Gmina Aseri (est. Aseri vald) - gmina wiejska w Estonii, w północno-zachodniej części prowincji Ida Viru, nad Zatoką Fińską. 30% powierzchni gminy stanowią lasy, 41,5% grunty orne, 11,4% łąki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.