VirtualBox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VirtualBox – program komputerowy służący jako hipernadzorca typu drugiego.

Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.AMD Virtualization (AMD-V) – technologia przeznaczona dla maszyny wirtualnej wykorzystującej rodzinę procesorów AMD64 produkowanych z gniazdem F i AM2 polegająca na wykorzystaniu wirtualizacji – jeden komputer może uruchomić kilka wirtualnych komputerów działających z własnymi systemami operacyjnymi i zainstalowanymi programami. Oprócz wsparcia ze strony chipsetu technologia ta potrzebuje do pracy oprogramowania pośredniczącego i zarządzającego jak np. Xen, Hyper-V, VirtualBox lub VMware.

Został stworzony przez niemiecką firmę innotek dla systemów x86 i x64 Microsoft Windows, OS X oraz Linux. Obsługuje takie systemy jak Windows, Linux, OS/2 Warp, OpenBSD (obsługa tego systemu nie jest jeszcze stabilna) i FreeBSD. Po kilku latach rozwijania VirtualBox został wydany na licencji GPL w styczniu 2007. Wersja otwarta jest pozbawiona kilku funkcji, dostępnych wyłącznie w wersji własnościowej (darmowej do osobistego i testowego użytku).

Windows Display Driver Model (WDDM) - nowy model sterowników dla kart graficznych działających pod kontrolą systemu Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. Model WDDM jest używany przez sterowniki kart graficznych w celu uzyskania funkcjonalności niezbędnej do wyświetlenia pulpitu i aplikacji przy użyciu Desktop Window Managera. W nowszych systemach Windows (aktualnie Vista, 7 i 8) ów sterownik pozwala na wyświetlanie atrakcyjnych okien, pasków itp. dzięki silnikowi Aero.PXE (ang. Preboot Execution Environment) – rozwiązanie w technice komputerowej, umożliwiające uruchomienie na komputerze systemu operacyjnego, mimo że nie jest on na nim zainstalowany. Komputer taki nie musi posiadać żadnych urządzeń mogących przechowywać system (takich jak dysk twardy, stacja dyskietek, napęd CDROM, dyski USB, czy inne).

12 lutego 2008 Sun Microsystems ogłosił przejęcie firmy innotek.

27 stycznia 2010 Sun został przejęty przez Oracle Corporation.

Najważniejsze cechy[ | edytuj kod]

 • Zapis stanu maszyny
 • Dwustronny schowek
 • Automatyczna zmiana rozdzielczości ekranu w systemie goszczonym
 • Tryb seamless – okna z goszczonego systemu mogą być wyświetlane bezpośrednio na pulpicie systemu hosta
 • Obsługa USB oraz portów szeregowych
 • Współdzielone foldery
 • Obsługa RDP
 • Emulacja wielu urządzeń m.in. kart sieciowych i dźwiękowych
 • Obsługa akceleracji 3D poprzez OpenGL 2.0 oraz (eksperymentalnie) Direct3D 8/9 (w systemach goszczonych z rodziny Windows)
 • Możliwość wirtualizacji 64 bitowych systemów na procesorach 32 bitowych
 • Pełna obsługa obrazów VHD/VMDK (używanych w produktach Microsoftu/VMware)
 • Obsługa wirtualizacji sprzętowej (Intel VT-x i AMD-V)
 • Obsługa SMP z użyciem do 32 wirtualnych jednostek obliczeniowych dla procesorów z VT-x i AMD-V
 • Obsługa kontrolerów SCSI
 • Obsługa formatu Open Virtualization Format
 • Wiele trybów pracy sieci (NAT, wewnętrzne itd.)
 • Większość tych funkcji dostępna jest dopiero po zainstalowaniu w systemie goszczonym specjalnych sterowników ("Guest Additions").

  Stronicowanie jest jednym ze sposobów rozwiązania problemu zewnętrznej fragmentacji polegającym na dopuszczeniu nieciągłości rozmieszczenia logicznej przestrzeni adresowej procesu w pamięci fizycznej. Zostało użyte przez polskiego inżyniera Jacka Karpińskiego w architekturze komputera K-202.Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.


  Podstrony: 1 [2] [3]




  Warto wiedzieć że... beta

  Hipernadzorca (ang. hypervisor) – narzędzie niezbędne do prowadzenia procesu wirtualizacji. Nazwa hipernadzorca była odpowiedzią na słowo superuser (ang. supervisor), stanowiące określenie konta mającego pełną kontrolę nad systemem - przedrostek hiper- oznacza jeszcze wyższe uprawnienia administratora posługującego się hipernadzorcą.
  VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.
  PCI Express (ang. Peripheral Component Interconnect Express), oficjalny skrót PCIe – połączenie Punkt-Punkt (jak HyperTransport), służące do instalacji kart rozszerzeń w płycie głównej. Zastąpiła ona magistrale PCI oraz AGP. Istnieje możliwość wyprowadzenia interfejsu PCIe na zewnątrz, stosowane m.in. w komputerach IBM 2827 EC12.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Open Virtualization Format (OVF) - otwarty format do kompresji i dystrybucji urządzeń wirtualnych lub bardziej ogólnie oprogramowania które jest uruchamiane na maszynach wirtualnych.
  Virtual PC – oprogramowanie stosowane do emulacji fizycznych maszyn, komputerów. Dzięki niemu można uruchamiać różne systemy operacyjne, bez konieczności fizycznej ingerencji w już zainstalowany system operacyjny, na jednej fizycznej maszynie bez konieczności dzielenia dysku na partycje. Wirtualny komputer ma własny, wirtualny sprzęt komputerowy i BIOS.
  VMware, Inc. – firma produkująca oprogramowanie do wirtualizacji. Została założona w 1998 roku i jej siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii. Przedsiębiorstwo jest własnością EMC Corporation.

  Reklama