Virgin Trains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virgin Trains – dawny brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę grupy tras dalekobieżnych łączących Londyn z miastami regionu West Midlands, północno-zachodniej Anglii, północnej Walii oraz Szkocji. Okres koncesyjny rozpoczął się 9 marca 1997 i dobiegł końca w grudniu 2019. Przedsiębiorstwo było spółką dwóch brytyjskich koncernów: Virgin Group (51% udziałów) oraz Stagecoach Group (49%).

Transport w Londynie stanowi centrum połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych w Wielkiej Brytanii. Miasto posiada rozbudowaną, gęstą sieć połączeń komunikacyjnych, w której zbiegają się krajowe linie kolejowe i autostrady. Ponadto, w Londynie znajduje się jedno z najruchliwszych lotnisk na świecie - Heathrow (obsługiwane przez ULTra, pierwszą w Londynie zautomatyzowaną kolejkę), a także port morski.Pendolino (z wł. „wahadełko”) - rodzina włoskich elektrycznych zespołów trakcyjnych wysokich prędkości, o prędkościach maksymalnych od 200 do 250 km/h, w większości przypadków posiadających wychylne nadwozie. Początkowo produkowane przez Fiat Ferroviaria, a później przez Alstom, który przejął Fiat Ferroviaria. Eksploatowane w wielu krajach Europy oraz Chinach.

Tabor[ | edytuj kod]

W 2009 roku Virgin Trains korzystało z następujących jednostek:

Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Stagecoach Group plc (LSE: SGC) – międzynarodowa grupa transportowa działająca w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się świadczeniem usług przewozowych autobusowych, kolejowych, tramwajowych oraz autokarowych, a dawniej również przeprawami promowymi. Zostało założone w 1980 roku, a jego siedziba znajduje się w mieście Perth, w Szkocji.
 • British Rail Class 221 (20 zestawów)
 • British Rail Class 390 (56 zestawów)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Route Planner & Station Details. Virgin Trains. [dostęp 2009-12-23].
  2. Virgin Trains: Final service departs as UK's longest-running rail franchise ends (ang.). BBC News, 2019-12-13. [dostęp 2019-12-13].
  3. Pendolino & Super Voyager Trains - travel in style. Virgin Trains. [dostęp 2009-12-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. West Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Birmingham. Oprócz Birmingham większe miasta to Wolverhampton, Coventry i Stoke-on-Trent. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virgin Group – brytyjski konglomerat spółek działających pod wspólną marką Virgin. Organizacja została założona przez Richarda Bransona. Podstawowe branże w jakich działa Virgin Group to podróże, rozrywka i styl życia. Virgin Group zostało zarejestrowane w 1989 jako holding, jednak działalność biznesowa Virgin trwa już od lat siedemdziesiątych. Wartość Virgin Group we wrześniu 2008 szacowana była na 5,01 miliarda funtów.

  Reklama