Violetta Bielecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bożena Violetta Bielecka (ur. 2 marca 1957) – dyrygentka i kierowniczka Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, a od 1 grudnia 2020 roku pełniąca obowiązki dyrektora tej instytucji. Jest profesorem sztuk muzycznych na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Akademii Muzycznej im. F. Chopina – filii w Białymstoku.

Festiwal Pieśni Sakralnej Łapskie Te Deum powstał w 1998 roku. Odbywa się corocznie w czasie trwania Miesiąca Miłosierdzia Bożego, w Łapach. Festiwal objęli swym patronatem Biskup Łomżynski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Starostwo Powiatu Białostockiego.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu. Studiowała dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. J. Boka i prof. R. Zimaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Prowadzi Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych Schola Cantorum Bialostociensis. Jest założycielką i dyrygentem artystycznym Białostockiego Chóru Kameralnego Cantica Cantamus. Przez cztery lata (1995–1999) pracowała w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1995–1997 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. Od roku 1998 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus oraz organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej. W latach 1999–2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej AMFC Filii w Białymstoku, tam zainicjowała oraz zorganizowała trzy Konkursy Młodych Chórmistrzów. Jest również wykładowcą klasy śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Białymstoku. Od 2000 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie Te Deum. Jej potężny dorobek pedagogiczny to szereg znakomicie wykształconych chórmistrzów, wokalistów chóralnych, a także śpiewaków solowych. Zdobyła szereg nagród na prestiżowych konkursach chóralnych – m.in. w Lipsku, Legnicy i Warszawie. Uczestniczy jako członek jury na festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

W 2000 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, a w 2006 roku tytuł profesora zwyczajnego. W 2002 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. W czerwcu 2006 została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2009 roku Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jej kierownictwem otrzymał nagrodę Fryderyka za fonograficzny debiut roku. W 2012 została laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego – jedynej nagrody w Polsce związanej z chóralistyką.

Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Schola Cantorum Bialostociensis – chór żeński przy Zespole Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku, założony i prowadzony przez prof. Violettę Bielecką. Współpracuje z Filharmonią Podlaską w Białymstoku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Chór założyła w 1989 roku prof. Violetta Bielecka, następnie dyrygent artystyczny. Do roku 1994 chór działał przy Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, następnie do roku 1996 już ze statusem chóru zawodowego przy Filharmonii w Białymstoku. Od stycznia 1996 roku, przyjął nazwę Białostocki Chór Kameralny Cantica Cantamus z siedzibą w Filharmonii Białostockiej.
Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – polska państwowa uczelnia muzyczna kształcąca dyplomowanych artystów muzyków – instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów, kompozytorów, teoretyków, pedagogów, reżyserów dźwiękowych, aranżerów, animatorów kultury, z tytułem licencjata, magistra sztuki oraz doktora sztuki. Edukacja obejmuje muzykę klasyczną, jazzową, rozrywkową, estradową i kościelną. Rektorem uczelni jest prof. Elżbieta Wtorkowska (2020–2024).
Teatr Narodowy w Warszawie – najstarszy, obecnie istniejący, teatr w Polsce, założony w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwszy stały teatr na ziemiach polskich powstał 17 lat wcześniej w Białymstoku.

Reklama