• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vinyamar

  Przeczytaj także...
  Nevrast – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, wybrzeże Beleriandu położone na północ od Falas i na południe od zatoki Drengist.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Tuor (ur. 473, popłynął na zachód w 560 PE) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Wyobrażenie Vinyamaru

  Vinyamar (qya. Nowy dom) – miasto ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Była to siedziba władcy elfów Turgona w Nevraście, wybudowana pod górą Taras. Została opuszczona ok. 104 roku Pierwszej Ery, gdy Turgon razem ze swymi poddanymi przeniósł się do Gondolinu.

  W 496 roku Pierwszej Ery do Vinyamaru przybył Tuor, wiedziony wolą Ulma.

  Gondolin (sin. skała-ukryta) – miasto i królestwo ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, siedziba elfów pod wodzą Turgona.John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Daty dotyczące Pierwszej Ery podane są za hipotetyczną chronologią tej ery autorstwa Roberta Fostera (Encyklopedia Śródziemia) opracowaną tylko na podstawie Silmarillionu. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 312–313.
  2. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 287.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002. ISBN 83-241-0200-0.
 • Pierwsza Era – okres ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Nazywana była także Dawnymi Dniami, Starszymi Dniami oraz Najstarszymi Dniami.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.