• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vincenzo Campi

  Przeczytaj także...
  Joachim Beuckelaer lub Bueckelaer (ur. ok. 1530 w Antwerpii, zm. ok. 1574 tamże) – niderlandzki malarz martwych natur i scen rodzajowych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Vincenzo Campi, Sprzedająca owoce (1580)

  Vincenzo Campi (ur. w 1536 w Cremonie, zm. w 1591 tamże) – włoski malarz okresu manieryzmu.

  Włoski naśladowca Aertsena i Beuckelaera czynny w Cremonie. Tworzył głównie kompozycje religijne i sceny rodzajowe. Zasłynął z wystawnych przedstawień targowisk, ukazujących w misach i koszach obfitość dóbr oferowanych przez naturę: owoce, dziczyznę, drób, ryby i kwiaty. Łączył wyszukane elementy manieryzmu z realizmem tradycji lombardzkiej.

  Manieryzm – termin, jakim określa się zjawiska w sztuce europejskiej XVI wieku. Dyskusyjny pozostaje zarówno sam termin, jak i jego zakres oraz geneza zjawiska nim określanego. Najogólniej poprzez pojęcie to rozumie się styl, występujący w okresie od ok. 1520 do końca XVI wieku i charakteryzujący się dążeniem do doskonałości formalnej i technicznej dzieła, a także wysubtelnieniem, wyrafinowaniem, wykwintnością i swobodą form.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jego dwaj bracia: Giulio Campi i Antonio Campi również byli malarzami.

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Chrystus w domu Marii i Marty – Modena, Galleria Estense
 • Handlarze ryb (1580-90) - Mediolan, Pinacoteca di Brera
 • Kuchnia (ok. 1580) - Mediolan, Pinacoteca di Brera
 • Sprzedająca drób (1580-90) – Mediolan, Pinacoteca di Brera
 • Sprzedająca owoce (1580) – Mediolan, Pinacoteca di Brera
 • Św. Roch i anioł – Mediolan, Museo Diocesano
 • Ukrzyżowanie (1577) – Madryt, Prado
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Manieryzm
 • Martwa natura
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Matrwa natura. Historia, arcydzieła, interpretacje, Warszawa: Arkady, 2000. ​ISBN 83-213-4194-2​.
  2. Stefano Zuffi, Pinakoteka di Brera – Mediolan, Warszawa: Świat Książki, 2006. ​ISBN 83-247-0064-1​.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cremona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, nad rzeką Pad, stolica prowincji Cremona. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 69 444 osoby, 992,1 os./km². Cremona leży na lewym brzegu Padu, na wschód od Piacenzy.
  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.
  Pieter Aertsen zwany także Długi Piotr (ur. ok. 1507 lub 1508 w Amsterdamie, zm. w 1575 tamże) – holenderski malarz zaliczany do prekursorów gatunku martwej natury i malarstwa rodzajowego.
  Martwa natura – gatunek malarski obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych lub symbolicznych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.