• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vincenzo Bertolusi

  Przeczytaj także...
  Kwestia określenia ram chronologicznych renesansu zaistniała na początku XIX w., czyli od momentu, w którym zaczęto interesować się tym okresem. Pojawiały się nawet koncepcje niewyodrębniania w muzyce takiego okresu jak renesans.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Vincenzo Bertolusi, też Bertholussius, Bertholusius, Bertulusius, (ur. w Murano, zm. 18 września 1608 w Kopenhadze) – włoski kompozytor i organista działający w Polsce w okresie renesansu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kształcił się prawdopodobnie w Wenecji. W 1595 przybył do Polski i został organistą kapeli Zygmunta III w Krakowie. W 1607 przeniósł się do Kopenhagi, na dwór króla Christiana IV.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Jeszcze będąc we Włoszech skomponował 3 madrygały zawarte w wydaniach zbiorowych z 1577, 1584 i 1598. W Polsce skomponował 29 motetów polichóralnych, wydanych we wspólnym woluminie dedykowanym królowi Zygmuntowi III, zatytułowanym Sacrarum cantionum ... 6, 7, 8 i 10 vocibus liber primus (Wenecja, 1601), z czego 10 utworów zostało także przedrukowanych w zbiorach Abrahama Schadeusa i Erharda Bodenschatza.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Dwa inne motety znalazły się w zredagowanej przez Wincentego Liliusa kolekcji Melodiae sacrae (Kraków, 1604), na którą złożyły się utwory muzyków Zygmunta III. Dwa utwory instrumentalne – ricercare i fantazja – przetrwały w rękopisie w Litewskiej Narodowej Bibliotece Martynasa MažvydasaInformacje powiązane z artykułem „Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka” w Wikidanych w Wilnie.

  Chrystian IV (ur. 12 kwietnia 1577, zm. 28 lutego 1648) – król Danii i Norwegii w latach 1588–1648 z dynastii oldenburskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zygmunt M. Szweykowski: Bertolusi Vincenzo. W: Encyklopedia muzyczna PWM. Elżbieta Dziębowska (red.). Wyd. I. T. 1: AB część biograficzna. Kraków: PWM, 1979. ISBN 83-224-0113-2. (pol.)
 • Zygmunt M. Szweykowski: Bertolusi (Bertholussius, Bertholusius, Bertulusius}, Vincenzo. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. B. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)
 • Anna Szweykowska, Zygmunt M. Szweykowski: Włosi w kapeli królewskiej polskich Wazów. Kraków: Musica Iagellonica, 1997, s. 231-232, 257-265, 359-361, seria: Acta Musicologica Universitatis Cracoviensis III. ISBN 83-7099-054-1. (pol.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Vincenzo Bertolusi w AllMusic (ang.)
 • Vincenzo Bertolusi – nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowej Choral Public Domain Library (ChoralWiki)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Murano - mała wysepka włoska położona na lagunie niedaleko Wenecji . Powierzchnia to 1,17 km² i zamieszkuje ją 5,5 tysiąca mieszkańców (2007). Wysepka jest zamieszkiwana od czasów antycznych. Na wyspie jest wiele zabytków. Murano słynie z produkcji szkła.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Motet (franc. le mot - słowo) – gatunek muzyczny, wokalny a cappella lub wokalno-instrumentalny, trwale obecny w muzyce od XIII w. Największą rolę odegrał w okresach średniowiecza i renesansu, gdy był głównym polem rozwoju polifonii. W wiekach późniejszych wchłaniał techniki wykształcone w innych formach lub był używany jako archaizm. Stał się też źródłem wielu form – takich jak renesansowy ricercar i późniejsza fuga.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Polichóralność (inaczej: technika cori spezzati, lub technika polichóralna, t. wielochórowa, styl polichóralny) – technika kompozytorska stosowana głównie w okresie renesansu i baroku, polegająca na dialogowaniu między sobą dwóch lub więcej chórów (a cappella lub z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych).
  Organista – muzyk grający na organach. Najczęściej organista jest zarazem akompaniatorem liturgicznym w kościele katolickim lub akompaniatorem pieśni w kościołach protestanckich. Dobry organista powinien mieć opanowaną sztukę improwizacji, kompozycji i czytania nut a vista. Bardzo często zresztą w codziennej pracy organisty te umiejętności okazują się niezbędne.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566 w szwedzkim zamku Gripsholm, zm. 30 kwietnia 1632 w Warszawie) – król Polski (1587-1632) i Szwecji (1592-1599, jako Sigismund), tytularny król Szwecji 1599-1632 z dynastii Wazów. Starszy z dwóch synów króla szwedzkiego Jana III Wazy i jedyny z jego małżeństwa z królewną polską Katarzyną Jagiellonką.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.