• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vincent Gardenia

  Przeczytaj także...
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Vincent Gardenia, właśc. Vincenzio Scognamiglio (ur. 7 stycznia 1922 w Neapolu, zm. 9 grudnia 1992 w Filadelfii) – amerykański aktor filmowy pochodzenia włoskiego. Był dwukrotnie nominowany do Oscara za drugoplanowe role w filmach: Uderzaj powoli w bęben (1973; reż. John D. Hancock) i Wpływ księżyca (1987; reż. Norman Jewison).

  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Do USA trafił wraz z rodzicami jako dwuletni chłopiec. Mieszkał na Brooklynie w Nowym Jorku. W 1950 zadebiutował jako aktor teatralny na Broadwayu, a pod koniec lat 50 trafił do filmu. Zagrał w około 40 filmach, często pojawiał się także w serialach telewizyjnych.

  Zmarł nagle na zawał serca. Jest pochowany na Saint Charles Cemetery na wyspie Long Island w Nowym Jorku.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Bilardzista (oryg. The Hustler) – amerykański film dramatyczny z 1961 roku w reżyserii Roberta Rossena. Jest to adaptacja powieści Waltera Tevisa pod tym samym tytułem.

  Wybrana filmografia[]

 • Widok z mostu (1961) jako Liperi
 • Bilardzista (1961) jako barman
 • Sposób na Alfreda (1971) jako Newquist
 • Uderzaj powoli w bęben (1973) jako Dutch Schnell
 • Życzenie śmierci (1974) jako detektyw Frank Ochoa
 • Strona tytułowa (1974) jako szeryf Pete Hartman
 • Niebiosa mogą zaczekać (1978) jako Krim
 • Siła ognia (1979) jako Frank Hull
 • Sprzedawcy marzeń (1980) jako Peter Kessler
 • Życzenie śmierci 2 (1982) jako detektyw Frank Ochoa
 • Krwiożercza roślina (1986; znany także pod tytułem Krwiożercza roślina) jako pan Mushnik
 • Wpływ księżyca (1987) jako Cosmo Costorini
 • Bez uczucia (1989) jako Barney
 • Wspaniały Louis (1991) jako Big Lou Kritski
 • Linki zewnętrzne[]

 • Vincent Gardenia w bazie filmweb.pl
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Norman Frederick Jewison (ur. 21 lipca 1926 w Toronto) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenionych twórców filmowych. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię filmów: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987). Cztery jego filmy otrzymały nominację w kategorii najlepszy film; były to: Rosjanie nadchodzą (1966), Skrzypek na dachu (1971), Opowieści żołnierza (1984), Wpływ księżyca (1987).
  Krwiożercza roślina (ang. Little Shop of Horrors) – amerykański horror komediowy z 1986 roku na podstawie musicalu Howarda Ashmana. Film był też wyświetlany w Polsce pod alternatywnym tytułem Sklepik z horrorami.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Sprzedawcy marzeń (ang. The Dream Merchants) – czterogodzinny film nakręcony w 1980 roku dla telewizji, nadawany jako miniserial, wyreżyserowany przez Vincenta Shermana według scenariusza Richarda De Roya i Chestera Krumholza na podstawie powieści Harolda Robbinsa o tym samym tytule, wydanej w 1949 roku.
  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.