• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vincent Chin

  Przeczytaj także...
  VP Records – niezależna amerykańska wytwórnia płytowa, największy na świecie wydawca albumów z muzyką karaibską (przede wszystkim reggae i dancehall, ale także soca).Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.
  Dennis Emmanuel Brown (1 lutego 1957 - 1 lipca 1999 r.) był jamajskim muzykiem reggae. Podczas jego kariery (która rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych) nagrał ponad 75 płyt i został jednym z prekursorów lovers rocka, podgatunku reggae. Bob Marley nazywał Dennisa swoim ulubionym piosenkarzem, tytułując go "Księciem reggae", a jego twórczość wywarła wpływ na wielu przyszłych muzyków reggae.

  Vincent "Randy" Chin (ur. 3 października 1937 w Kingston, zm. 2 lutego 2003 w Fort Lauderdale) – jamajski producent muzyczny, założyciel studia nagraniowego Studio 17 oraz wytwórni muzycznej VP Records, światowego potentata na rynku muzyki karaibskiej.

  Biografia[]

  Urodził się w Kingston jako syn stolarza, który wyemigrował z Chin w latach 20. XX wieku, by po kilku latach spędzonych w Hawanie osiąść na stałe na Jamajce. W roku 1954 młody Vincent najął się do pracy u Isaaca Issy, jamajskiego biznesmena o syryjskich korzeniach. Jego zadaniem było serwisowanie szaf grających w należących do Issy barach w różnych miejscach wyspy. Gdy wymieniał nagrania w urządzeniach na nowsze, nie wyrzucał używanych winyli, lecz postanowił je gromadzić. Uzbierane w ten sposób zapasy płyt, najczęściej z amerykańskim R&B, stały się dla niego inspiracją do otwarcia w 1958 roku własnego sklepu z nagraniami na rogu ulic Tower i East Street. Nadał mu nazwę "Randy's Records", na cześć podobnego sklepu w Tennessee, będącego sponsorem jego ulubionej nocnej audycji radiowej z muzyką R&B (wkrótce również sam przyjął przydomek "Randy"). Nie zrezygnował jednocześnie z pracy dla Issy, a w prowadzeniu interesu pomagała mu żona, Patricia. Z końcem lat 50. zdecydował się spróbować swoich sił jako producent – brał udział m.in. w powstawaniu wydanego przez Island Records przeboju Lorda Creatora pt. "Independent Jamaica". Współpracował z pionierami muzyki ska, zespołami Toots & The Maytals oraz The Skatalites, był także producentem singli takich artystów jak John Holt, Jackie Opel, Basil Gabbidon czy duety Bunny & Skitter oraz Alton & Eddy (czyli Alton Ellis i Eddy Perkins).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Fort Lauderdale - miasto w USA, w południowo-wschodniej części stanu Floryda, w regionie metropolitalnym Miami-Fort Lauderdale, port nad Oceanem Atlantyckim. Około 186 tys. mieszkańców (2006). Jest miejscem założenia grupy muzycznej Marilyn Manson.

  W roku 1961 postanowił przenieść sklep bliżej centrum miasta – w tym celu wynajął lokal po dawnej lodziarni przy 17 North Parade. Po kilku latach stać go było na wykupienie budynku, by pod koniec 1968 roku otworzyć na górnym piętrze własne studio nagraniowe, Studio 17, dziś znane jako jedno z tych miejsc, w których rodziła się historia muzyki reggae. To właśnie tam w latach 1970-71 Lee "Scratch" Perry rejestrował sesje Boba Marleya, debiutancką płytę nagrał Augustus Pablo, a swoje albumy nagrywali m.in. Gregory Isaacs, Dennis Brown i Burning Spear.

  Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).Augustus Pablo, właśc. Horace Swaby (ur. 21 czerwca 1954 w Saint Andrew, zm. 18 maja 1999 w Kingstonie) – jamajski muzyk i producent muzyczny, jeden z najbardziej znanych twórców roots reggae i dub.

  Niepokoje polityczne skłoniły Vincenta do opuszczenia wyspy. W 1975 roku zamknął studio i wraz z żoną i dziećmi przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie wkrótce wspólnie otworzyli na Brooklynie nowy sklep z nagraniami, tym razem pod nazwą VP Records (od pierwszych liter imion państwa Chin). Cztery lata później zdecydowali się przenieść siedzibę sklepu na ulicę Jamaica Avenue w okręgu Queens. Biznes okazał się strzałem w dziesiątkę, a wraz ze wzrostem sprzedaży państwo Chin stopniowo rozszerzali swoją działalność, by w roku 1993 pod szyldem VP Records otworzyć własną wytwórnię muzyczną. Dziś jest ona największym na świecie wydawcą albumów z muzyką karaibską.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).

  Na początku XXI wieku rodzina Chinów przeprowadziła się raz jeszcze, do Fort Lauderdale na Florydzie. W Miramar Vincent otworzył drugi w Stanach Zjednoczonych oddział VP Records, po czym przeszedł na emeryturę, przekazując prowadzenie wytwórni synom: Chrisowi, Clive'owi i Randy'emu oraz córce Angeli. Zmarł w domu, 2 lutego 2003 roku, na skutek powikłań związanych z cukrzycą.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.

  Przypisy

  1. Randy's 50th Anniversary (ang.). www.itzcaribbean.com. [dostęp 2011-06-19].

  Bibliografia[]

 • Jason Ankeny: Randy Chin: Biography (ang.). www.starpulse.com. [dostęp 2011-06-19].
 • David Katz: Obituary: Vincent 'Randy' Chin (ang.). www.guardian.co.uk. [dostęp 2011-06-19].
 • Angus Taylor: Interviews: Clive Chin (ang.). www.reggaenews.co.uk. [dostęp 2011-06-19].
 • Interview With Clive Chin (ang.). www.reggae-vibes.com. [dostęp 2011-06-19].
 • Miramar - miasto w USA, w stanie Floryda, w hrabstwie Broward. Około 107 tys. mieszkańców (2006). Jest częścią obszaru metropolitalnego otaczającego miasto Miami.Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  Szafa grająca - automatyczne urządzenie do odtwarzania płyt gramofonowych zamknięte w dużej obudowie. Składa się z odtwarzacza i urządzenia wybierającego jedną płytę z zestawu. Uruchamiany przez wrzucenie monety. Używany jest w lokalach rozrywkowych. W Polsce gramofonowe szafy grające produkowała firma Fonica .
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.
  Island Records − wytwórnia płytowa założona przez brytyjskich producentów muzycznych na Jamajce w 1959 i przeniesiona do Wielkiej Brytanii w 1962. Przez wiele lat była to wytwórnia brytyjska do czasu wykupienia jej przez amerykańską Universal Music Group.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Alton Ellis (ur. 1 września 1940 w Kingston, zm. 10 października 2008 w Londynie) - jamajski muzyk reggae, nazywany ojcem chrzestnym rocksteady.
  Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.