• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Villigen

  Przeczytaj także...
  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Okręg Brugg (niem. Bezirk Brugg) – okręg w Szwajcarii, w kantonie Argowia, o pow. ok. 145 km², zamieszkały przez ok. 49 tys. osób. Siedzibą okręgu jest miasto Brugg. Główne rzeki okręgu to Aare, Reuss oraz Sissle.
  Argowia, AG – kanton w północnej Szwajcarii. Siedziba kantonu znajduje się w mieście Aarau. 31 grudnia 2014 kanton liczył 645 300 mieszkańców

  Villigen – gmina w Szwajcarii, w kantonie Argowia, w okręgu Brugg. Leży ok. 50 km na wschód od Bazylei, ok. 25 km na wschód od Hemmiken i ok. 35 km na północny wschód od Zurychu, liczy 2005 mieszkańców (31 grudnia 2014).

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Na mapach: 47°29′18,08″N 7°53′35,77″E/47,488356 7,893269 Hemmiken – gmina w dystrykcie Sissach w kantonie Bazylea-Okręg w Szwajcarii; ok. 25 km na wschód od Bazylei i 25 km na zachód od Villigen, 273 mieszkańców (2008).

  W Villigen ma swoją siedzibę Instytut Paula Scherrera (PSI).

  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Zobacz też[]

 • Willigen • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.