• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Viking metal

  Przeczytaj także...
  Einherjer – norweska grupa muzyczna wykonująca viking metal pochodząca z Haugesund. Nazwa zespołu zaczerpnięta jest z mitologii nordyckiej i oznacza wikinga poległego w walce (patrz: Einherjer).Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Viking metal – podgatunek muzyki heavymetalowej, którego początki sięgają wydanej w 1988 roku płyty studyjnej Blood Fire Death, szwedzkiego zespołu metalowego Bathory. Rozwój jako odrębnego gatunku powiązać można z wydaniem kolejnych albumów Bathory oraz pojawieniem się wielu skandynawskich grup w latach 90. XX wieku takich jak Enslaved, Hades Almighty, Vintersorg, Einherjer.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Moonsorrow jest fińskim zespołem folk metalowym, pochodzącym z Helsinek, założonym w 1995 roku. Utwory zespołu charakteryzują się długim czasem trwania i podniosłymi tekstami. Ich twórczość często bywa określana jako viking metal, zespół unika jednak tego określenia, ponieważ teksty nie dotyczą bezpośrednio Wikingów, ale fińsko-skandynawskich tradycji, legend oraz poezji. Są pisane w języku fińskim. Przykładem jest album "Voimasta Ja Kunniasta", odnoszący się do Hávamál (pol. Pieśni Najwyższego) czyli sentencji wypowiadanych przez Odyna.

  Viking metal swą nazwę zawdzięcza tekstom piosenek Bathory, nawiązujących do tradycji oraz historii skandynawskich rozbójników morskich. W późniejszym okresie do typowych tematów piosenek vikingmetalowych dołączyła tematyka nawiązująca do germańskich wojowników i ich wierzeń oraz pozostałych ludów nadbałtyckich. Pod względem muzycznym viking metal charakteryzuje się mało skomplikowaną i rytmiczną grą na perkusji, a także prostymi riffami, które często przybierają wzniosłą bądź melancholijną formę. Podobnie jak w przypadku folk metalu, muzyka nie jest skomplikowana, a główny nacisk kładzie się na odwzorowanie atmosfery panującej w przeszłości (jednak w odróżnieniu od muzyki ludowej, atmosfera nie wiąże się z prostym życiem danej społeczności, lecz prowadzonymi przez narody wojnami). W utworach vikingmetalowych spotkać się można zarówno z śpiewem znanym jako growl, jak i z tzw. czystym śpiewem (zazwyczaj tenor).

  Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".

  Obecnie niewiele grup scharakteryzować można jako "czysty" viking metal. Wśród takowych wyróżnić można Einherjer, późniejsza twórczość Månegarm i Thyrfing, czy Iuvenes (albumy Riddle of Steel oraz Towards Sources of Honour and Pride). Często gatunek ten wiąże się z black metalem (Nachtfalke, Wyrd, Mithotyn), bądź też z folk metalem (Falkenbach, Moonsorrow, Ásmegin).

  Vintersorg to szwedzki zespół wykonujący połączenie progresywnego, folk, viking oraz black metalu. Założycielem i liderem zespołu jest Andreas "Vintersorg" Hedlund.Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.

  Wielkim nieporozumieniem jest przeświadczenie o tym, iż viking metal to dowolna forma metalu, tematycznie nawiązująca do obyczajów wikingów. Wraz z rosnącą popularnością viking metalu, coraz częściej spotkać się można z protestami odnośnie zaliczania do niego grup takich jak Doomsword, Drakkar czy też Amon Amarth (obie grupy tematyką tekstów nawiązują do wikingów, lecz muzycznie odbiegają od standardów tego gatunku). Mimo to na ostatnich płytach Amon Amarth zaobserwować można pojawianie się elementów typowych dla viking metalu.

  Thyrfing - szwedzki zespół grający viking metal z wpływami folku i muzyki symfonicznej. Został założony w 1995 roku. Szwedzi zadebiutowali albumem "Thyrfing" w 1998 roku. Nazwa zespołu bierze się z mitologii skandynawskiej (jest nieco zmienioną nazwą miecza Tyrfinga, wykutego przez dwa krasnoludy dla wnuka Odyna).Amon Amarth – grupa muzyczna powstała w Szwecji w miejscowości Tumba w 1992 roku grająca melodic death metal. Nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia (w sindarinie: Amon Amarth). Zespół nawiązuje w swoich tekstach do mitologii skandynawskiej oraz podbojów wikingów i ich walki.

  Zobacz też[]

 • Zespoły grające viking metal • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Falkenbach – niemiecki zespół wykonujący viking/folk metal. Jego jedynym członkiem jest Vratyas Vakyas, pochodzący z Islandii, na stałe mieszkający w Niemczech. Zespół powstał w 1989. Powstało siedem demówek zespołu (lecz znane jest tylko pięć). Na początku swojego istnienia zespół grał muzykę inspirowaną black metalem, która potem ewoluowała we wzniosły śpiew z niewielkimi elementami black metalowego growlu, który to zespół obecnie kontynuuje. Większość tekstów Falkenbach jest napisana w języku angielskim, niektóre w staronordyjskim (staronordyckim), łacińskim i staroniemieckim. Większość tekstów w języku staronordyckim pochodzi z pogańskiej literatury (np. wersy chóru w Donar’s Oak). Choć trzonem zespołu jest Vakyas, do nagrywania ostatnich dwóch płyt zatrudniał muzyków sesyjnych.
  Hades Almighty – blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii. Został założony w 1992 r., początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Hades, aż do roku 1998, kiedy nazwę zmieniono. Założycielami zespołu byli, były gitarzysta zespołu Immortal Jørn Inge Tunsberg i perkusista Remi Andersen, z czasem do zespołu dołączył basista Janto Garmanslund i drugi gitarzysta zespołu Wilhelm Nagel. Swoje pierwsze demo pt. Alone Walkyng zespół nagrał w 1993 roku przy współpracy z Erikiem Hundvinem w Grieghallen Studios. Jeszcze tego samego roku gitarzysta Jørn Inge Tunsberg został skazany wraz z Vargiem Vikernesem twórcą zespołu Burzum, na karę więzienia za spalenie kościoła Åsane w Bergen. Po wydaniu albumu demo, zespół podpisał kontrakt wydawniczy z amerykańską wytwórnią muzyczna Full Moon Productions i nagrał na przełomie czerwca i lipca 1994 roku swój pierwszy album studyjny ...Again Shall Be, wkrótce po wydaniu albumu zespół opuścił Wilhelm Nagel, a zastąpił go Stig Hagenes.
  Månegarm to szwedzki zespół muzyczny, wykonujący viking metal. Grupa powstała w 1995 roku pod nazwą Antikrist. Obecna nazwa pochodzi od Mánagarmra, wilka z mitologii nordyckiej.
  Blood Fire Death – czwarta płyta szwedzkiego zespołu muzycznego Bathory, wydana 8 października 1988 roku. Na okładce wykorzystano obraz "Asganrdsteien" (1872) dziewiętnastowiecznego norweskiego malarza Petera Nicolai Arbo.
  Bathory – szwedzki zespół muzyczny istniejący w latach 1983–2004. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory.
  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański i antychrześcijański) oraz nastrój.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.