Victoria Jaworzno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GKS Victoria Jaworzno (obecnie Victoria 1918 Jaworzno) – polski klub piłkarski z Jaworzna.

Branko Rašić (ur. 13 lutego 1976, Prokuplje, Serbia) - serbski piłkarz występujący na pozycji pomocnika lub napastnika.Bielsko (śl. Biylsko, czes. Bílsko, niem. Bielitz) – dawne miasto na Śląsku Cieszyńskim, które 1 stycznia 1951 r. zostało połączone z małopolską Białą Krakowską w jeden organizm pod nazwą Bielsko-Biała.

11 marca 2011 roku GKS Victoria Jaworzno ze względu na brak środków na dalsze funkcjonowanie zawiesił swoją działalność. W 2014 roku został reaktywowany jako Victoria 1918 Jaworzno.

Historia[ | edytuj kod]

Dotychczasowe nazwy[ | edytuj kod]

Założenie klubu[ | edytuj kod]

GKS Victoria jest pierwszym klubem, jaki powstał w mieście. Po zakończeniu wojny i odzyskaniu niepodległości i wolności Polski, z frontu powróciła starsza młodzież, a wśród niej Emil Dawidowicz. Emil przy pomocy starszych kolegów – Rudolfa Hota (ślusarza z Morawskiej Ostrawy) i Rudolfa Glosera (piekarza z Bielska) założył Towarzystwo Sportowe. Klubowi została nadana nazwa „TSV Jaworzno”, co oznacza Towarzystwo Sportowe Victoria Jaworzno. Działo się to w roku 1918 i właśnie ten rok oficjalnie został przyjęty jako data założenia klubu. Nazwa klubu została zaczerpnięta od słynnej wówczas czechosłowackiej drużyny „Viktoria Žižkov”.

Fotbalový Klub Viktoria Žižkov – czeski klub piłkarski z Pragi. Założony w 1903 roku – jest jednym z najstarszych w kraju. Obecnie występuje w II lidze.Morawska Ostrawa (cz. Moravská Ostrava, niem. Mährisch Ostrau) – jedna z 37 części miasta statutarnego Ostrawy, stolicy kraju morawsko-śląskiego, we wschodnich Czechach, tworzy część obwodu miejskiego Moravská Ostrava a Přívoz w morawskiej części miasta, stanowiąc jego ścisłe centrum. Jest to także jedna z 39 gmin katastralnych o powierzchni 763,8442 ha . Populacja w 2001 wynosiła 38737 osób, zaś w 2012 odnotowano 2141 adresów.

Klub istniał już na dobrą sprawę od roku 1914, była to jednak forma tajna, w postaci zgromadzenia osób. W 1918 roku zostały sformowane już regulaminy klubowe, statut, dlatego też ten rok jest uznawany za datę graniczną.

Współczesność[ | edytuj kod]

Obecnie istnieje tylko sekcja piłki nożnej, która od 1998 do 2011 roku grała nieprzerwanie w czwartej lidze. W tym czasie w klubie (jako wychowankowie, a także sprowadzeni zawodnicy) grali między innymi tacy piłkarze jak: Ryszard Czerwiec, który to na jeden sezon powrócił do swego macierzystego klubu, Jan Urban, Bartłomiej Chwalibogowski, Roman Madej, Davor Tasić, Branko Rašić, Radosław Gabiga, Tomasz Jedynak, Adam Gola czy Tomasz Grygiel. Sekcja zakończyła grę wycofując się po rundzie jesiennej sezonu 2010/2011.

Jaworzno – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej.Ryszard Czerwiec (ur. 28 lutego 1968 w Nowym Targu) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika, reprezentant Polski, grający w III ligowym Porońcu Poronin.

Po trzech latach od ogłoszenia zaprzestania działalności „Vici”, klub wrócił na polskie boiska dzięki kibicom i sympatykom klubu w sezonie 2014/15. 27 września 2014 r. klub pokonał u siebie klub Korona Trzebinia 11:0. W sezonie 2016/2017 występował w rozgrywkach Klasy A w grupie: Chrzanów I (siódmej najważniejszej ligi w Polsce).

Sprawą Rašicia nazwano w mediach aferę związaną z degradacją do II ligi piłkarskiej klubu RKS Radomsko w 2002 roku.Roman Madej (ur. 11 sierpnia 1978 w Olkuszu), polski piłkarz, grający na pozycji obrońcy. Znany głównie z występów w Odrze Wodzisław Śląski.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama