• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Victor Ponta

  Przeczytaj także...
  Daciana Octavia Sârbu (ur. 15 stycznia 1977 w Aradzie) – rumuńska polityk i prawnik, była posłanka, od 2007 deputowana do Parlamentu Europejskiego.Uniwersytet Bukareszteński (rum. Universitatea din București) – największy i jeden z najstarszych uniwersytetów w Rumunii, mieszczący się w Bukareszcie. Tradycje uniwersytetu sięgają Książęcej Akademii św. Sawy, założonej w 1694 przez księcia Wołoszczyzny Constantina Brâncoveanu.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Victor Ponta i José Manuel Durão Barroso (2012)

  Victor-Viorel Ponta (ur. 20 września 1972 w Bukareszcie) – rumuński polityk i prawnik, parlamentarzysta i minister, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) od 2010 do 2015, premier Rumunii od 7 maja 2012 do 4 listopada 2015 (z dwiema krótkimi przerwami w 2015).

  Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.Acquis (fr. "dorobek", czyt. aki, przed Traktatem z Lizbony acquis communautaire - "dorobek wspólnotowy", czyt. aki komünoter) – dorobek prawny Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej, obejmujący wszystkie traktaty założycielskie i akcesyjne oraz umowy międzynarodowe je zmieniające (tzw. prawo pierwotne), przepisy wydawane na ich podstawie przez organy Unii (prawo wtórne), umowy międzynarodowe zawarte przez Wspólnoty i Unię Europejską, orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, a także deklaracje i rezolucje oraz zasady ogólne prawa wspólnotowego. Obowiązkiem każdego państwa wstępującego do Unii Europejskiej jest wprowadzenie acquis do własnego systemu prawnego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie i działalność zawodowa[ | edytuj kod]

  Victor Ponta urodził się w 1972 w Bukareszcie. W 1991 ukończył stołeczną szkołę średnią „Ion Neculce”. W 1995 został absolwentem prawa na Uniwersytecie Bukareszteńskim. W 2003 obronił doktorat poświęcony Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu na tej samej uczelni. W latach 1996–1998 i 2002–2010 był nauczycielem akademickim w katedrze prawa karnego na prywatnym Universitatea Româno-Americanău. W swojej oficjalnej biografii podawał również, że uzyskał w 2000 magisterium z zakresu międzynarodowego prawa karnego na Uniwersytecie w Katanii. Tymczasem rektor tej uczelni zaprzeczył, by Victor Ponta studiował na tej uczelni. W 2012 wysunięto wobec niego zarzut popełnienia plagiatu w pracy doktorskiej z 2003. Polityk zrzekł się wówczas tego stopnia, a w 2016 zarzut plagiatu potwierdziło ostatecznie postępowanie przed rumuńską radą zajmującą się tytułami i dyplomami akademickimi.

  Gabriel Oprea (ur. 1 stycznia 1961 w Fundulei) – rumuński wojskowy, polityk oraz prawnik, parlamentarzysta obu izb rumuńskiego parlamentu, minister, przewodniczący Narodowego Związku na rzecz Rozwoju Rumunii.George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.

  W latach 1995–1998 Victor Ponta pracował jako prokurator przy jednym ze stołecznych sądów okręgowych. Od 1998 do 2001 był prokuratorem w biurze przy Sądzie Najwyższym. Pracował w wydziale postępowań kryminalnych i antykorupcyjnych, zajmując się sprawami przestępstw gospodarczych i finansowych. W latach 2000–2001 był koordynatorem biura ds. zwalczania prania brudnych pieniędzy.

  Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.Rumuni (rum. români, dawniej rumâni) – liczący ok. 23,5 mln osób naród wschodnioromański zamieszkujący przede wszystkim Rumunię. W większości posługują się językiem rumuńskim. Duża diaspora, głównie w Hiszpanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie.

  Działalność polityczna do 2012[ | edytuj kod]

  Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Od kwietnia 2001 do marca 2004 w randze sekretarza stanu kierował departamentem kontroli rumuńskiego rządu. W marcu 2004 został mianowany ministrem delegowanym ds. kontroli wdrażania międzynarodowych programów pomocowych i acquis communautaire w rządzie premiera Adriana Năstase.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Izba Deputowanych (rum. Camera Deputaţilor) - izba niższa parlamentu Rumunii. Konstytucyjnie liczy 315 członków wybieranych na czteroletnią kadencję, jednak ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej, faktyczna liczba deputowanych może być większa. W bieżącej kadencji (2012-2016) wynosi ona 412 posłów.

  Od listopada 2002 do listopada 2006 zajmował stanowisko przewodniczącego młodzieżówki Partii Socjaldemokratycznej. W marcu 2005 został wiceprzewodniczącym ECOSY. 10 grudnia 2006 został mianowany jednym z wiceprzewodniczących PSD. W wyborach parlamentarnych w 2004 dostał się po raz pierwszy do Izby Deputowanych. W kolejnych wyborach w 2008 uzyskał poselską reelekcję.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.

  22 grudnia 2008 objął stanowisko ministra ds. stosunków z parlamentem w gabinecie premiera Emila Boca. 1 października 2009, po wyjściu PSD z koalicji rządowej w proteście przeciw odwołaniu ministra spraw wewnętrznych Dana Nicy, Victor Ponta zrezygnował z urzędu.

  21 lutego 2010 w czasie kongresu PSD został wybrany na przewodniczącego partii, pokonując w głosowaniu Mirceę Geoanę stosunkiem głosów 856 do 781. W lutym 2011 zawarł porozumienie polityczne z Crinem Antonescu, przewodniczącym Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), tworząc wspólnie z nim koalicję Unię Socjalno-Liberalną (USL), której celem miało być odsunięcie od urzędującego premiera Emila Boca.

  Dan Nica (ur. 2 lipca 1960, w Panciu, Okręg Vrancea), rumuński polityk, minister komunikacji i technologii informatycznych w latach 2000-2004, wicepremier od 22 grudnia 2008 do 1 października 2009, minister spraw wewnętrznych od 2 lutego 2009 do 1 października 2009.Sorin Mihai Cîmpeanu (ur. 18 kwietnia 1968 w Bukareszcie) – rumuński inżynier, nauczyciel akademicki i polityk, od 2014 do 2015 minister edukacji, od 5 do 17 listopada 2015 pełniący obowiązki premiera Rumunii.

  Działalność polityczna od 2012[ | edytuj kod]

  27 kwietnia 2012, w następstwie uchwalenia przez parlament wotum nieufności wobec gabinetu Mihaia Răzvana Ungureanu, Victor Ponta został desygnowany przez prezydenta Traiana Băsescu na stanowisko nowego premiera, a 7 maja został zaprzysiężony na stanowisku wraz z nowym rządem, złożonym z członków Unii Socjalno-Liberalnej. Mandat objął wówczas na okres 6 miesięcy do czasu wyborów parlamentarnych w tym samym roku. Opowiadał się wówczas przeciwko środkom oszczędnościowym wprowadzonym przez poprzedni rząd zakładającym podwyżkę podatków i obniżenie płac, które jego zdaniem prowadzić miały do niesprawiedliwości społecznej.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wybory prezydenckie w Rumunii w 2014 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 2 i 16 listopada 2014. W ich wyniku wyłoniono nowego prezydenta na okres pięcioletniej kadencji. Wybory wygrał Klaus Iohannis, popierany przez centroprawicowy sojusz Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Demokratyczno-Liberalnej. W drugiej turze głosowania pokonał lewicowego premiera Victora Pontę.

  W lipcu tego samego roku był jednym z inicjatorów kolejnej próby usunięcia Traiana Băsescu ze stanowiska. Promowane przez niego referendum w sprawie odwołania głowy państwa okazało się jednak nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję. W grudniu 2012 rządowa koalicja z wynikiem około 60% wygrała wybory parlamentarne. Victor Ponta zwyciężył w okręgu jednomandatowym, pokonując Dana Diaconescu. W tym samym miesiącu utworzył swój drugi gabinet z udziałem socjaldemokratów, liberałów z PNL, a także pozostałych koalicjantów z USL (PC i UNPR). Koalicja rozpadła się w lutym 2014, gdy Partia Narodowo-Liberalna zdecydowała o jej opuszczeniu. W marcu tegoż roku Victor Ponta zorganizował swój trzeci rząd, w którym zamiast PNL znalazł się opozycyjny dotąd Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR).

  PRO Rumunia (rum. PRO România) – rumuńska partia polityczna o profilu centrolewicowym i socjalliberalnym. Od 2020 funkcjonująca pod nazwą Pro România Social Liberală. Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  W listopadzie 2014 premier wystartował w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze zajął pierwsze miejsce z wynikiem 40,4%. W drugiej otrzymał 45,6% głosów, przegrywając z popieranym przez Partię Narodowo-Liberalną i Partię Demokratyczno-Liberalną Klausem Iohannisem. W grudniu 2014 partia UDMR opuściła koalicję rządową. W konsekwencji Victor Ponta powołał swój czwarty gabinet z udziałem socjaldemokratów, UNPR, konserwatystów i Partii Liberalno-Reformatorskiej. W czerwcu 2015 służba antykorupcyjna DNA wszczęła postępowanie przeciwko premierowi w sprawie fałszerstw, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy, których miał się dopuścić podczas praktyki prawniczej. Mimo publicznego wezwania ze strony prezydenta polityk odmówił podania się do dymisji. Parlament głosami przedstawicieli koalicji rządowej i mniejszości narodowych odrzucił wniosek o uchylenie jego immunitetu. Między czerwcem a sierpniem 2015 Victor Ponta dwukrotnie udawał się na kilkunastodniowe zwolnienia w związku z operacją kolana i rehabilitacją, czasowo obowiązki premiera wykonywał wówczas Gabriel Oprea. 12 lipca tegoż roku zrezygnował z przewodniczenia PSD.

  Uniwersytet w Katanii (wł. Università degli Studi di Catania) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Katanii. Uczelnia ma charakter interdyscyplinarny, dający możliwość podjęcia studiów na dwudziestu wydziałach.Pożar w klubie nocnym w Bukareszcie – katastrofa, która miała miejsce 30 października 2015 roku w klubie Colectiv w Bukareszcie, a która doprowadziło do śmierci 64 osób. W dniu wypadku media podawały informacje o 27 zabitych i 180 hospitalizowanych rannych.

  Pod koniec października 2015 doszło do pożaru w klubie nocnym w Bukareszcie, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób. W następstwie doszło do masowych demonstracji, protestujący domagali się m.in. dymisji premiera, któremu przypisywali odpowiedzialność za to zdarzenie. 4 listopada 2015 Victor Ponta ogłosił swoją rezygnację. Dzień później obowiązki premiera przejął Sorin Cîmpeanu. Po dymisji pozostał aktywnym działaczem PSD. W wyborach w 2016 po raz czwarty z rzędu został wybrany do Izby Deputowanych. W 2017 został wykluczony z PSD. Współtworzył następnie ugrupowanie PRO Rumunia, objął w nim funkcję przewodniczącego.

  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel niemieckiego pochodzenia, od 2000 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, od 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.Mircea Geoană (ur. 14 lipca 1958 w Bukareszcie), rumuński polityk, minister spraw zagranicznych w latach 2000-2004. Przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD, Partidul Social Demokrat) od 2005 do 2010. Przewodniczący Senatu od 22 grudnia 2008 do 23 listopada 2011. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Żonaty z polityk Dacianą Sârbu, córką Ilie Sârbu. Ma dwoje dzieci.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Victor-Viorel Ponta: Curriculum Vitae (rum.). cdep.ro. [dostęp 2017-04-23].
  2. Victor-Viorel Ponta, Prime-minister (ang.). gov.ro. [dostęp 2017-04-23].
  3. Premierul şi-a falsificat CV-ul. Preşedintele Universităţii din Catania: Victor Ponta nu a făcut niciun master la Universitatea Catania (ang.). adevarul.ro, 4 lipca 2012. [dostęp 2017-04-23].
  4. Rumunia: były premier Victor Ponta straci tytuł doktora za plagiat. bankier.pl, 27 lipca 2016. [dostęp 2017-04-23].
  5. Cine este Victor Ponta, noul sef al PSD (rum.). zf.ro, 21 lutego 2010. [dostęp 2017-04-23].
  6. DECRET nr. 1.360 din 22 decembrie 2008 pentru numirea Guvernului României (rum.). legislatie.just.ro, 22 grudnia 2008. [dostęp 2021-01-02].
  7. Miniştrii PSD şi-au depus demisiile la cabinetul premierului Emil Boc (rum.). mediafax.ro, 1 października 2009. [dostęp 2017-04-23].
  8. Victor Ponta is the new leader of the Social Democratic Party (ang.). hotnews.ro, 21 lu. [dostęp 2017-04-23].
  9. Ponta şi Antonescu au semnat protocolul de înfiinţare a Uniunii Social-Liberale (rum.). romanialibera.ro, 5 lutego 2011. [dostęp 2017-04-23].
  10. Romanian government falls in no-confidence vote (ang.). bbc.com, 27 kwietnia 2012. [dostęp 2017-04-23].
  11. Romania’s PM-designate Victor Ponta unveils new cabinet (ang.). bbc.com, 1 maja 2012. [dostęp 2017-04-23].
  12. Traian Băsescu a fost suspendat. Antonescu le cere românilor şi instituţiilor să-şi desfăşoare activitatea normal (rum.). adevarul.ro, 6 lipca 2012. [dostęp 2017-04-23].
  13. Romanian president, Traian Basescu, back in office again (ang.). balkanchronicle.com, 28 sierpnia 2012. [dostęp 2017-04-23].
  14. Dan Diaconescu n-are loc în Parlament! Liderul PP-DD, surclasat de Ponta (rum.). jurnalul.ro, 10 grudnia 2012. [dostęp 2017-04-23].
  15. USL, divort urat. Ministrii liberali au demisionat, UDMR se pregateste sa revina la guvernare. Lista interimarilor (rum.). stirileprotv.ro, 26 lutego 2014. [dostęp 2017-04-23].
  16. Rezultate – Turul I (rum.). bec2014.ro. [dostęp 2017-04-23].
  17. Rezultate – Turul II (rum.). bec2014.ro. [dostęp 2017-04-23].
  18. Cabinetul Ponta 4, un Guvern de politruci. Cine sunt cei 20 de miniştri aleşi. Ce funcţii au primit PLR şi PC şi ce grei din PSD au rămas pe tuşă (rum.). adevarul.ro, 14 grudnia 2014. [dostęp 2017-04-23].
  19. Victor Ponta, urmărit penal pentru spălare de bani şi complicitate la evaziune fiscală. Preşedintele i-a solicitat demisia, Ponta refuză (rum.). adevarul.ro, 5 czerwca 2015. [dostęp 2017-04-23].
  20. Deputaţii au votat împotriva începerii urmăririi penale faţă de premier. Iohannis îi cere din nou demisia lui Ponta (rum.). adevarul.ro, 9 czerwca 2015. [dostęp 2017-04-23].
  21. Gabriel Oprea, din nou premier interimar, în locul lui Victor Ponta (rum.). gandul.info, 29 lipca 2015. [dostęp 2017-04-23].
  22. Victor Ponta se retrage din funcţia de şef al PSD. Rovana Plumb: Nu demisionează, este o retragere temporară (rum.). adevarul.ro, 12 lipca 2015. [dostęp 2017-04-23].
  23. Premier Rumunii podaje się do dymisji. Po tragedii w nocnym klubie. radiozet.pl, 4 listopada 2015. [dostęp 2017-04-23].
  24. Victor Ponta, exclus din PSD (rum.). evz.ro, 16 czerwca 2017. [dostęp 2018-01-02].
  25. Echipa PRO România (rum.). proromania.ro. [dostęp 2018-12-16].
  26. Elena Băsescu şi Daciana Sârbu, exemple, ale „politicii din tată-n fiică” (rum.). realitatea.net, 2 marca 2009. [dostęp 2017-04-23].
  Adrian Năstase (ur. 22 czerwca 1950 w Bukareszcie) – polityk rumuński. Prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, absolwent Wydziału Prawa oraz Wydziału Historii i Filozofii Uniwersytetu w Bukareszcie.Wybory parlamentarne w Rumunii w 2012 roku odbyły się 9 grudnia 2012. W ich wyniku zostało wybranych 412 posłów do Izby Deputowanych oraz 176 członków Senatu. Frekwencja wyniosła 47,1%. Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem centrolewicowej koalicji pod nazwą Unia Socjalno-Liberalna, która skupiła siły skonfliktowane z prezydentem Traianem Băsescu i wspierające powołany wcześniej w tym samym roku gabinet Victora Ponty.
  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy Trybunał Karny, MTK (ang. International Criminal Court, ICC) – pierwszy w historii ludzkości stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą trybunału jest Haga. Powstał na podstawie przyjętego w nocy z 17 na 18 lipca 1998 Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego po pięciu tygodniach obrad w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) w Rzymie. Za przyjęciem Statutu głosowało 120 spośród 162 delegatów państw uczestniczących w konferencji. 7 państw odmówiło swojego podpisu pod dokumentem - były to m. in. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Izrael. Rozpoczęcie funkcjonowania Trybunału nastąpiło po ratyfikacji i złożeniu złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych przez przedstawicieli 60 krajów. Wstępnie zakładano, że nastąpi to do 31 grudnia 2000r.
  Wybory parlamentarne w Rumunii w 2008 roku odbyły się 30 listopada 2008 roku. Rumuni wybierali swoich przedstawicieli do Izby Deputowanych (332) i Senatu (137). Po raz pierwszy w wyborach zastosowano system mieszany - kandydatów wybierano z list partyjnych oraz w okręgach jednomandatowych.
  Narodowy Związek na rzecz Rozwoju Rumunii (rum. Uniunea Naţională pentru Progresul României) – centrolewicowa rumuńska partia polityczna. Pierwszy zjazd partii odbył się 1 maja 2010, nieoficjalnie partia rozpoczęła swoją działalność już w czerwcu 2009.
  Referendum w Rumunii w 2012 roku odbyło się 29 lipca 2012 roku w sprawie odwołania z urzędu Prezydenta Rumunii Traiana Băsescu. Referendum było konieczne po zagłosowaniu za referendum przez rumuński parlament 6 lipca, a referendum miało odbyć się w ciągu miesiąca. Było to drugie referendum w sprawie odwołania tegoż prezydenta, poprzednie referendum miało miejsce w 2007 roku, gdzie 74% głosujących opowiedziało się przeciw.
  Partia Liberalno-Reformatorska (rum. Partidul Liberal Reformator, PLR) – rumuńska partia polityczna o profilu centroprawicowym.
  20 września jest 263. (w latach przestępnych 264.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 102 dni.
  Partia Konserwatywna (ro. Partidul Conservator lub PC) konserwatywna, rumuńska partia polityczna. Partia popiera tradycję, rodzinę, solidaryzm socjalny. Do 2005 roku PC nazywała się Rumuńska Partia Humanistyczna (Partidul Umanist Român, PUR).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.007 sek.