• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vickers VC10

  Przeczytaj także...
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Silnik turboodrzutowy dwuprzepływowy – konstrukcyjna odmiana silnika turboodrzutowego, w którym główny strumień powietrza rozdziela się na przepływ wewnętrzny i przepływ zewnętrzny.
  Widok z tyłu

  Vickers VC-10brytyjski samolot pasażerski produkowany w latach 1962-1970 przez firmę Vickers-Armstrongs. Samolot jest przystosowany do obsługi gorących i wysoko położonych lotnisk w państwach afrykańskich.

  Samolot o podobnej konstrukcji, charakteryzującej się umieszczeniem czterech silników dwuprzepływowych w parach po obu stronach tylnej części kadłuba, został opracowany kilka lat później przez radzieckie biuro projektowe Iljuszyn i otrzymał nazwę Ił-62.

  Iljuszyn (ros. Авиационный комплекс имени С. В. Ильюшина) to rosyjskie (dawniej radzieckie) lotnicze biuro konstrukcyjne i jedno z wiodących przedsiębiorstw przemysłu lotniczego. Zostało założone w 1933 roku przez Siergieja Iljuszyna. W przedsiębiorstwie opracowano całą gamę samolotów o bardzo różnych zastosowaniach. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie nieopodal lotniska Chodynka. Natomiast produkcja samolotów obecnie prowadzona jest w Woroneskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego oraz w zakładach lotniczych w Taszkencie.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Super VC-10[]

  Kilka lat po zaprezentowaniu VC-10 brytyjscy konstruktorzy postanowili dokonać zmian w konstrukcji maszyny. Powstał wówczas samolot Vickers Super VC-10, o zasięgu zwiększonym do 11 470 km. W wyniku przedłużenia kadłuba na pokładzie znalazło się 220 miejsc. Mimo dobrych osiągów, większym zainteresowaniem cieszyły się wersje wojskowe i transportowe tych maszyn.

  Ił-62 (ros.Ил-62) – czterosilnikowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Iljuszyna jako następca Ił-18, na trasach transatlantyckich zastąpił także przestarzałe maszyny Tupolewa Tu-114.Airbus A330MRTT (Multi Role Tanker Transport) – latająca cysterna i wojskowy samolot transportowy powstały na bazie samolotu pasażerskiego Airbus A330-200.

  Koniec eksploatacji[]

  25 września 2013 roku ostatni użytkownik VC-10 na świecie - Royal Air Force wycofał te samoloty ze służby, w celu zastąpienia ich nowszymi Airbusami A330 MRTT.

  Przypisy

  1. Vickers VC10 jetliners fly last mission from RAF Brize Norton (ang.). BBC News, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-25].

  Bibliografia[]

 • Riccardo Niccoli, Samoloty, Bellona 2001. ISBN 83-11-09406-3 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.