Vicara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vicarasurowiec włókienniczy. Należy do grupy roślinnych włókien białkowych wraz z włóknami Ardil i Silkool. Produkcja Ardillu polega na rozpuszczeniu białka z kukurydzy w ługu sodowym. Następnie otrzymany produkt przetłacza się przez dysze do kąpieli koagulującej. Własności włókna są podobne do wełny, ale o mniejszej wytrzymałości mechanicznej. Włókno najczęściej przerabiane jest na włókno cięte po wymieszaniu z wełną.

Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.Silikool - surowiec włókienniczy. Należy do grupy roślinnych włókien białkowych wraz z włóknami Ardil i Vicara. Produkcja Silikolu polega na rozpuszczeniu białka z soi w ługu sodowym. Następnie otrzymany produkt przetłacza się przez dysze do kąpieli koagulującej. Własności włókna są podobne do wełny ale o mniejszej wytrzymałości mechanicznej. Włókno najczęściej przerabiane jest na włókno cięte po wymieszaniu z wełną.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik pojęć nazw krawieckich odzieżowych pasmanteryjnych, shophurt.pl [dostęp 2019-11-28] (pol.).
Białka – wielkocząsteczkowe (masa cząsteczkowa od ok. 10 000 do kilku mln Daltonów) biopolimery, a właściwie biologiczne polikondensaty, zbudowane z reszt aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi -CONH-. Występują we wszystkich żywych organizmach oraz wirusach. Synteza białek odbywa się przy udziale specjalnych organelli komórkowych zwanych rybosomami.Ardill - surowiec włókienniczy. Należy do grupy roślinnych włókien białkowych wraz z włóknami Vicara i Silkool. Produkcja Ardillu polega na rozpuszczeniu białka z orzeszków ziemnych w ługu sodowym. Następnie otrzymany produkt przetłacza sie przez dysze do kąpieli koagulującej. Własności włókna są podobne do wełny ale o mniejszej wytrzymałości mechanicznej. Włókno najczęściej przerabiane jest na włókno cięte po wymieszaniu z wełną.
Warto wiedzieć że... beta

Koagulacja to proces polegający na łączeniu się cząstek fazy rozproszonej koloidu w większe agregaty tworzące fazę ciągłą o nieregularnej strukturze. Istnieje koagulacja odwracalna i nieodwracalna, a także spontaniczna i wymuszona. W wyniku koagulacji może następować zjawisko żelowania, tworzenia się past i materiałów stałych, sedymentacji lub pokrywania powierzchni mieszaniny warstwą fazy rozproszonej.

Reklama