• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vere Gordon Childe

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Gordon Childe.jpg

  Vere Gordon Childe (ur. 14 kwietnia 1892, Sydney, zm. 19 października 1957, Blue Mountains) – australijski archeolog i antropolog kultury.

  Życie[ | edytuj kod]

  Childe był wpływowym członkiem Australijskiej Partii Pracy. Jego poglądy nie zyskały przychylności na konserwatywnych uniwersytetach australijskich, na których szukał posady. W 1921 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, podróżował po całej Europie aż w końcu objął katedrę archeologii w Edynburgu. W latach 1927–1946 był profesorem archeologii pradziejowej na Uniwersytecie Edynburskim, później do 1956 dyrektorem Instytutu Archeologii University of London. Po przejściu na emeryturę powrócił do rodzinnej Australii, gdzie po krótkim czasie popełnił samobójstwo rzucając się ze skały. W liście pożegnalnym napisał, że nie chce być ciężarem dla społeczeństwa.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Uniwersytet Edynburski (ang. University of Edinburgh) – publiczna uczelnia założona w Edynburgu w 1582 roku. W latach 1941–1949 w uczelni działał Polski Wydział Lekarski kształcący kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

  Koncepcje i publikacje[ | edytuj kod]

  Pracując w Wielkiej Brytanii zdobył sławę zarówno jako teoretyk, jak i praktyk. Jego badania skupiały się głównie na neolicie, najbardziej znane jego badania dotyczyły osady Skara Brae. Był twórcą hipotezy o rewolucji neolitycznej i rewolucji urbanistycznej. Najbardziej znane jego dzieło to The Dawn of European Civilization (1925). Wśród jego wielu książek wpływem wyróżniły się dwie krótkie publikacje popularyzatorskie Man Makes Himself (1936) – opisuje ona historie ludzkości, która przeszła przez kolejne stadia począwszy od zbieractwa i łowiectwa poprzez rolnictwo, powstanie państw i miast aż do rewolucji w wiedzy ludzkiej – oraz What Happened in History (1942) – która w zamyśle stanowi kontynuację pracy Man Makes Himself i pisana w pierwszych latach II wojny sugeruje, że Europa obrała (czasowo) kurs na nowy „wiek ciemny”. Na gruncie antropologii kulturowej uznaje się go jako jednego z głównych przedstawicieli ewolucjonizmu uniwersalnego (jednego z nurtów neoewolucjonizmu).

  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Tłumaczenia prac na j. polski[ | edytuj kod]

 • Jak powstały narzędzia, przeł. Tadeusz Szumowski, Książka i Wiedza, 1950.
 • Postęp a archeologia, Państ. Wyd. Naukowe, 1954
 • O rozwoju w historii, przeł. Halina Krahelska, Warszawa 1963, Państwowe Wydawnictwo Naukowe (What Happened in History 1942)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bahn Paul G., Archeologia – Przewodnik, Wydawnictwo Arkady Sp. z o.o., 2006, s. 125, ​ISBN 83-213-4293-0​.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie Vere Gordon Childe’a (1)
 • Zdjęcie Vere Gordon Childe’a (2) z roku 1955
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Ewolucjonizm w naukach społecznych i historii, zwany także ewolucjonizmem kulturowym lub ewolucjonizmem kulturowo-społecznym – zbiór teorii opisujących ewolucję społeczeństwa, które przechodzi przez poszczególne etapy podczas rozwoju społecznego. Ewolucjonizm jest jedną z najstarszych teorii w socjologii i antropologii kulturowej i w swojej klasycznej postaci został sformułowany (i dominował w całej nauce) w XIX wieku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Neolit (gr. néos „nowy” i líthos „kamień”), młodsza epoka kamienia, epoka kamienia gładzonego – ostatni okres epoki kamienia (poprzedzający epokę brązu). Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.
  Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.89 sek.