• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Venetia Burney

  Przeczytaj także...
  Newnham College – college żeński działający w ramach Uniwersytetu Cambridge. Założył go w 1871 r. Henry Sidgwick. Był to drugi żeński college Uniwersytetu Cambridge, pierwszym był Girton College.Bachelor of Science (BSc, B.Sc., Bc., B.S. lub BS) - z języka łacińskiego Scientiæ Baccalaureus, licencjacki stopień naukowy przyznany w państwach anglosaskich po ukończeniu studiów, które zwykle trwają od trzech do pięciu lat, w zależności od kraju.
  New Horizons (ang. Nowe Horyzonty) – sonda kosmiczna zbudowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w ramach programu New Frontiers (Nowe Granice). Celem jej jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberos i Styx), do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów.

  Venetia Katharine Douglas Phair, z domu Burney (ur. 11 lipca 1918, zm. 30 kwietnia 2009 w Banstead) – pierwsza osoba, która zasugerowała nazwę dla planety karłowatejPlutona, którą Clyde Tombaugh odkrył w 1930 roku. Venetia Burney miała wtedy 11 lat i mieszkała w Oksfordzie w Anglii.

  Berkshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.Planeta karłowata – rodzaj obiektu astronomicznego, pośredni między planetami a małymi ciałami niebieskimi. Planety karłowate, wbrew nazwie, nie zaliczają się do planet.

  Biografia[]

  Burney była córką duchownego Charlesa Foxa Burneya i jego żony Ethel Wordsworth Madan. Venetia była prawnuczką Falconera Madana (1851–1935), bibliotekarza Bodleian Library na Uniwersytecie Oksfordzkim. Brat Falconera – Henry Madan (1838–1901) uzyskał Bachelor of Science i został wykładowcą w Eton College. W 1868 zaproponował imiona dla dwóch księżyców MarsaFobosa i Deimosa.

  Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 r. Pluton był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet. Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, jest tylko o połowę mniejszy od niego.The Times – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany od 1785 roku w Londynie, od 1981 przez News Corporation Ruperta Murdocha. Obecny nakład to około 690 tys. egzemplarzy.

  14 marca 1930 roku Falconer Madan przeczytał w „The Times” historię odkrycia nowej planety – Plutona i opowiedział o tym swojej prawnuczce – Venetii. Wtedy to Venetia wymyśliła nazwę dla ciała niebieskiego. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga zaświatów.

  W dniu 1 maja 1930 roku nazwa Pluton została oficjalnie przyjęta dla nowego ciała niebieskiego.

  Banstead – miasto w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Reigate and Banstead. Leży 22 km na południe od centrum Londynu. W 2001 miasto liczyło 46 280 mieszkańców.Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

  Burney kształciła się w Downe House School w Berkshire i Newnham College (Cambridge), gdzie studiowała matematykę. Po ukończeniu szkoły została dyplomowaną księgową. Później została nauczycielką ekonomii i matematyki w szkole dla dziewcząt w południowo-zachodnim Londynie. W 1947 roku wyszła za Edwarda Maxwella Phaira. Mieli razem syna Patricka.

  Pluton (gr. Ploútōn, Bogacz) – w mitologii greckiej uosobienie płodności ziemi, bóstwo pierwotnie utożsamiane z Plutosem. Później jeden z przydomków Hadesa.(6235) Burney – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 132 dni w średniej odległości 2,24 j.a. Została odkryta 14 listopada 1987 roku w obserwatorium w Kushiro przez Seijiego Uedę i Hiroshiego Kanedę. Nazwa planetoidy pochodzi od Venetii Burney, pomysłodawczyni nazwy planety karłowatej Pluton. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (6235) 1987 VB.

  Kilka miesięcy przed przeklasyfikowaniem Plutona z planety do planety karłowatej, na debacie dotyczącej problemu, powiedziała w wywiadzie: „W moim wieku jest mi to w dużej mierze obojętne, jednakże wolałabym, aby Pluton nadal był planetą”.

  Venetia zmarła 30 kwietnia 2009 roku w Banstead.

  Na jej cześć nazwano planetoidę (6235) Burney, również jej imię otrzymał jeden z instrumentów sondy kosmicznej New Horizons.

  Fobos (też: Phobos, gr. Φόβος ‘strach’) – większy i bliższy z dwóch księżyców Marsa. Jest to w całym Układzie Słonecznym satelita naturalny położony najbliżej planety, wokół której krąży.Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.

  Przypisy

  1. (6235) Burney w bazie JPL (ang.)
  2. Pluto-Bound Science Instrument Renamed for Girl Who Named Ninth Planet (ang.). NASA, 2006-06-30. [dostęp 2013-03-30].

  Bibliografia[]

 • Venetia Phair (ang.). The Telegraph, 2009-05-05. [dostęp 2013-03-30]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Deimos (lub Dejmos, gr. Δείμος Deímos ‘trwoga’) – mniejszy i dalszy z dwóch księżyców Marsa. Wraz z drugim księżycem Marsa, Fobosem, został odkryty przez amerykańskiego astronoma Asapha Halla.
  Clyde William Tombaugh (ur. 4 lutego 1906 w Streator, Illinois, zm. 17 stycznia 1997 w Las Cruces, Nowy Meksyk) – amerykański astronom, odkrywca w 1930 roku planety karłowatej Pluton, przez długi czas uważanej za dziewiątą planetę Układu Słonecznego.
  Biblioteka Bodlejańska, Biblioteka Bodleiańska (ang. Bodleian Library) – założona w 1602 roku jedna z najstarszych bibliotek europejskich; główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego, której księgozbiór, wraz z wchodzącymi w jej skład bibliotekami, liczy ponad siedem milionów książek, zajmujących biblioteczne półki o łącznej długości 180 km (około 17 000 000 woluminów). W Wielkiej Brytanii pod względem wielkości księgozbioru Biblioteka Bodlejańska ustępuje jedynie Bibliotece Brytyjskiej.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" (ang. city of dreaming spires).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.