• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Venedigergruppe

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Großvenediger (także Grossvenediger, Gross Venediger, 3662 m n.p.m.) – czwarty co do wysokości szczyt Austrii, położony w masywie Wysokich Taurów należących do Centralnych Alp Wschodnich.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Venedigergruppe to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży w północno-zachodniej części Taurów Wysokich, w większości na terytorium Austrii, w Tyrolu i Salzburgu. Mniejsza, południowo-zachodnia część należy do Włoch (Południowy Tyrol). Grossvenediger leżący w centrum grupy jest również jej najwyższym szczytem.

  Chamonix-Mont-Blanc – miejscowość turystyczna i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia.Tyrol Południowy albo Górna Adyga (niem. Südtirol, wł. Alto Adige) – historyczna część Tyrolu położona na południe od głównej grani Alp.

  Rejon ten obfituje w chaty i schroniska połączone ze sobą wieloma szlakami, co umożliwia długie wędrowanie między nimi bez potrzeby schodzenia w doliny. Z tego powodu i dzięki pięknym widokom rejon ten jest bardzo popularny turystycznie. Droga przez całą grupę i dalej w kierunku Grossglocknera nazywana jest "Trasą Hoch-Tirol". Stała się bardzo popularna i często porównywana jest do trasy Chamonix - Zermatt.

  Großglockner, Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3798 m n.p.m. Znajduje się w Centralnych Alpach Wschodnich, w Wysokich Taurach w grupie górskiej Glockner. Drugi co do wybitności szczyt Alp (MDW: 2423 metry). Wznosi się ponad lodowcem Pasterze, do którego prowadzi droga samochodowa (w zimie zamknięta) – odgałęzienie przebiegającej obok drogi glocknerskiej (niem. Bruck Heiligenblut). Stopień trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określany jest na PD+ (PD = fr. peu difficile – nieco trudno). Wierzchołek główny pierwszy raz zdobyty został 28 lipca 1800 roku.Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – położona w głównej grani Alp najwyższa część Alp Austriackich. Maksymalna wysokość – Grossglockner (3798 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech.

  W rejonie nie ma wyciągów i linowych kolejek narciarskich, ponieważ większość tych terenów objęta jest Parkiem Narodowym Wysokich Taurów. Dzięki temu można tu podziwiać góry w najczystszej postaci, w większym stopniu niż w pozostałych rejonach Austrii.

  Najwyższe szczyty grupy:

  Kreuzspitze - szczyt w grupie górskiej Venedigergruppe w Wysokich Taurach w Centralnych Alpach Wschodnich o wysokości 3155 m n.p.m.. Położony w Tyrolu w Austrii, 7 km w linii prostej na południe od Großvenedigera. Szczyt można zdobyć ze schronisk Johannishütte (2121 m n.p.m.), Eisseehütte (2521 m n.p.m.) i Sajathütte (2600 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się krzyż.Salzburg, Land Salzburg – kraj związkowy w środkowej Austrii. Graniczy z Niemcami i Włochami. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Salzburg.
  Środkowa część grupy, widok z Wildenkogla
  W oddali: Großvenediger (po lewej), Hohes Aderl (w środku) i Rainerhorn (po prawej)
  Lodowiec Schlatenkees


  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Venedigergruppe na SummitPost
 • Panorama środkowej części grupy, widok z Kreuzspitze
  Panorama środkowej części grupy, widok z Kreuzspitze
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.Park Narodowy Wysokie Taury (niem. Nationalpark Hohe Tauern) – park narodowy w Austrii, obejmujący większą część grupy górskiej Wysokie Taury. Najstarszy i największy park narodowy w całej Austrii, a jednocześnie największy obszar chroniony w całych Alpach. Powołany został w 1981 r.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.