• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vence

  Przeczytaj także...
  Marc Chagall, jid. מאַרק שאַגאַל; ros. Марк Захарович Шагал, Mark Zacharowicz Szagal, urodzony jako Мойша Захарович Шагалов, Mojsza Zacharowicz Szagałow; biał. Мойшa Хацкелевіч Шагалаў, Mojsza Chackielewicz Szahałau, (ur. 7 lipca 1887 w Łoźnie koło Witebska, zm. 28 marca 1985 w Saint-Paul de Vence) – malarz i grafik żydowskiego pochodzenia posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie; czołowy przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie.Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  Alpy Nadmorskie (fr. Alpes-Maritimes) – francuski departament, położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Departament oznaczony jest liczbą 06.

  Vence – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 15 330 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 391 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Vence plasuje się na 46. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 214.).

  Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy biskup Vence został odnotowany w 439 roku. W Vence w Villa Robermond 2 marca 1930 roku zmarł brytyjski pisarz D.H. Lawrence. W Vence, w wilii La Reve, w latach 1943-1949 mieszkał i tworzył Henri Matisse. W latach 1948-1951 sfinansował i wykonał wystrój kaplicy Różańcowej Chapelle du Rosarie przy klasztorze Dominikanek Notre Dame du Rosarie.

  David Herbert Lawrence (ur. 11 września 1885 w Eastwood, zm. 2 marca 1930 w Vence) – angielski pisarz, autor powieści, opowiadań, poezji, sztuk, esejów, książek podróżniczych, obrazów, tłumaczeń, tekstów krytyczno-literackich i korespondencji.Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d’Azur, skrót PACA) – region administracyjny, położony w południowej Francji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami. Graniczy z dwoma regionami: Rodan-Alpy od północy i Langwedocja-Roussillon od zachodu. W skład regionu wchodzi 6 departamentów.

  Od 1949 do 1966 mieszkał w Vence Marc Chagall.

  Gombrowicz w Vence[ | edytuj kod]

  W Vence mieszkał podczas pięciu ostatnich lat swego życia polski pisarz Witold Gombrowicz. Gombrowicz i Rita Labrosse (od 28 grudnia 1968 – Rita Gombrowicz) zamieszkali najpierw (od 25 października 1964) w apartamencie na drugim piętrze willi „Alexandrine” przy Place du Grand-Jardin 36. Jednak z biegiem czasu schody uniemożliwiły choremu na astmę i po zawale serca pisarzowi wychodzenie na spacer, a o założeniu windy w secesyjnej „Alexandrine” nie mogło być mowy. Dlatego 28 marca 1969 r. Gombrowiczowie przenieśli się do rezydencji Val-Clair, przy drodze do Saint-Paul-de-Vence – niewielkiej, nowoczesnej kamienicy z windą, gdzie zajęli trzecie piętro. Tam też pisarz zmarł w dniu 25 lipca 1969 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym Cimetière de Vence-Ville (trzeci taras od góry, pod murem po lewej stronie od wejścia - kwatera pomiędzy tabliczkami 1bis i 2bis).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Rita Gombrowicz (ur. 1935 w Pierrefonds w Kanadzie) - pisarka i teoretyk literatury francuskiej, wdowa po Witoldzie Gombrowiczu.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Katedra z IV wieku n.e. ze starszymi fragmentami i z mozaiką Marca Chagalla z 1911 roku.
 • rue des Portiques będąca pozostałaością drogi rzymskiej, która biegła do biskupiego miasta Cimiez (dzisiejszej dzielnicy Nicei)
 • Zamek Villeneuve (le Château de Villeneuve) z muzeum sztuki
 • Brama Peyra przebudowana w 1810 roku
 • Kaplica Różańcowa (Chapelle du Rosaire) udekorowana w latach 1948-1951 przez Henri Matisse’a, przy ulicy 466 Avenue Henri Matisse
 • Villa Alexandrine z Muzeum Gombrowicza
 • Wieża Saint-Lambert
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vence - tu żył Gombrowicz. Sprawdź atrakcje, zwiedzanie i jak dojechać, lazurowyprzewodnik.pl [dostęp 2018-01-22] (pol.).
  2. Muzeum Gombrowicza w Vence - polski przewodnik, lazurowyprzewodnik.pl [dostęp 2018-01-22] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Gombrowicz, Rita. Gombrowicz w Europie. Świadectwa i dokumenty 1963-1969. Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2002. s. 325-356.
 • Historia malarstwa - Beckett Wendy. Warszawa, Arkady,1997, ​ISBN 83-213-3901-8
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Henri Matisse (wym. [ɑ̃ˈʁi maˈtis]; ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz uważany za najsłynniejszego fowistę.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.