• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Velupillai Prabhakaran

  Przeczytaj także...
  Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) − organizacja tamilska żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu. Powstała w 1976 roku i prowadziła działalność do końca wojny domowej na Sri Lance w 2009 roku. Jej przywódcą był Velupillai Prabhakaran.Rajiv Gandhi, hindi: राजीव गांधी (ur. 20 sierpnia 1944 w Bombaju, zm. 21 maja 1991 w Sriperumbudur) - polityk indyjski, premier Indii od 31 października 1984, kiedy to zajął to stanowisko, gdy została zamordowana jego matka, Indira Gandhi. Z funkcji zrezygnował 2 grudnia 1989. Jego żoną była Sonia Gandhi. Zginął w zamachu zorganizowanym przez Tamilskie Tygrysy. Z zamiłowanie krótkofalowiec, posiadał znak VU2RG.
  Tamilowie – naród z grupy ludów drawidyjskich, posługujący się językiem tamilskim, 74 miliony osób według szacunków z 1997 roku. Zamieszkuje indyjski stan Tamil Nadu i północno-wschodnią część Sri Lanki, poza tym skupiska w Indonezji, Malezji, Singapurze i Mjanmie, a poza Azją w RPA i Mauritiusie, emigracja do Europy, USA, Kanady i Australii.

  Velupillai Prabhakaran (tamil. வேலுப்பிள்ளை பிரபாகரன், ur. 26 listopada 1954 w Velvettithurai, Sri Lanka, zm. 18 maja 2009) – tamilski bojownik i przywódca polityczny Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu. Pełnił rolę nominalnego przywódcy państwa Ilam, które nie było uznawane przez społeczność międzynarodową, ale nie było też pod kontrolą rządu Sri Lanki.

  Ranasinghe Premadasa (23 czerwca 1924 w Kolombo - 1 maja 1993 w Kolombo), polityk Sri Lanki, w latach 1978-1989 premier, następnie prezydent państwa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Prabhakaran w 1972, w wieku 18 lat założył organizację Nowe Tamilskie Tygrysy, która była sukcesorką licznych ruchów protestujących przeciw osiedlaniu się Syngalezów na północy i północnym wschodzie Cejlonu, przy jednoczesnych przesiedleniach mniejszości tamilskiej. Po serii początkowych pokojowych protestów, Tamilskie Tygrysy miały zapewnić szkolenie i przygotowanie wojskowe dla dalszego ruchu sprzeciwu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1975 Prabhakaran zorganizował pierwszy spisek i dokonał pierwszego politycznego morderstwa, strzelając do burmistrza Dżafny, kiedy ten wchodził do hinduskiej świątyni.

  W maju 1976 organizacja przyjęła nazwę Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu.

  Oskarżenia kryminalne[ | edytuj kod]

  Prabhakaran był ścigany przez Interpol i wiele innych organizacji za terroryzm, morderstwa i przestępczość zorganizowaną. Sąd Najwyższy w Ćennaju w Indiach wydał na niego wyrok śmierci za zamach na premiera Rajiva Gandhiego w 1991. W 2002 sąd w Ambepitiya wydał na niego nakaz aresztowania w związku z zamachem bombowym na Bank Centralny w Kolombo w 1996. W sumie był oskarżany o 51 aktów przemocy, m.in. udział w zamachu na prezydenta Sri Lanki Ranasinghe Premadasę w 1993.

  Syngalezi - to naród zamieszkujący głównie południe Sri Lanki. Posługują się językiem syngaleskim z rodziny języków indoaryjskich - przybyli na Lankę z północy subkontynentu indyjskiego około IV wieku p.n.e. Główną religią jest buddyzm. Syngalezi mają pochodzić ze związku lwa (sinha) z bengalską księżniczką. Początkowo zamieszkali tylko w żyznych dolinach, ale z czasem opanowali i rozwinęli sztukę nawadniania oraz budowy zbiorników wodnych, dzięki czemu skolonizowali suche równiny w głębi wyspy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Prabhakaran był również krytykowany za tworzenie kultu własnej osoby w szeregach tamilskich.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Velupillai Prabhakaran zginął 18 maja 2009 w ostatniej fazie walk z armią Sri Lanki, uciekając z okrążenia. 19 maja 2009 prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapakse ogłosił zwycięstwo w 26-letniej wojnie z Tamilskimi Tygrysami, a telewizja pokazała ciało zabitego Prabhakarana.

  Ilam (tamilski தமிழ் ஈழம Tamil Eelam) – to państwo, o którego utworzenie walczyła organizacja Tamilskie Tygrysy. Jego stolicą miało być Trikunamalaja. Do 2009 około 30-40 proc. ziem, które według Tygrysów miały być częścią Ilamu, w tym stolica, pozostawały pod kontrolą rządu Sri Lanki. Pozostałe ziemie były przez tamilską ludność traktowane jak niepodległe państwo, którego przywódcą (prezydentem) kraju był Velupillai Prabhakaran. W wyniku lankijskiej ofensywy trwającej od 2006, której nasilenie nastąpiło w kwietniu i maju 2009, całość terenów Ilamu dostała się pod kontrolę rządu Sri Lanki (ostatnie oddziały tamilskie skapitulowały 16 maja).Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Armia: Prabhakaran zginął uciekając z okrążenia (pol.). gazeta.pl. [dostęp 19 maja 2009].
  2. Telewizja pokazała ciało przywódcy Tamilskich Tygrysów (pol.). gazeta.pl. [dostęp 19 maja 2009].
  3. Sri Lanka leader hails 'victory' (ang.). BBC News. [dostęp 19 maja 2009].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Is there a future for Prabhakaran?
 • Prabaharan's Heroes Day Speaches since 1992 - 2006
 • Official website of LTTE
 • Pirapaharan by T. Sabaratnam
 • The Pirabakaran Phenomenon by Sachi Sri Kantha
 • Velupillai Pirabaharan - www.tamilnation.org
 • "Tamil National Leader: Pon. Veluppillai Prabhakaran" - www.eelamweb.com
 • The enigma of Prabhakaran - BBC Profile
 • BBC Reclusive Tamil rebel leader faces public (2002)
 • The First Interview - Anita Pratap
 • Tigers of Lanka: from Boys to Guerrillas Autobiography of Velupillai Pirabaharan
 • Interpol – międzynarodowa organizacja policji, pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Działa ona w 190 krajach. Kieruje się czterema podstawowymi funkcjami, które zapewniają zaawansowaną technologicznie infrastrukturę wsparcia technicznego i operacyjnego w celu umożliwienia policji na całym świecie sprostania wyzwaniom przestępczości XXI wieku. Sekretariat generalny, działający w Lyonie pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zapewniając centralny punkt kontaktowy dla National Central Bureau (NCB) w każdym kraju członkowskim w celu uzyskania pomocy lub informacji na temat dochodzeń transgranicznych.Sri Lanka (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki; syng. ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය, trl. Śrī Laжkā Prajātantrika Samājavādi Janarājya, trb. Sri Lanka Pradźatantrika Samadźawadi Dźanaradźja; tamilski இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு, trb. Ilangaj Dźananajaka Soszalisak Kudijarasu) – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ćennaj lub Madras (hindi चेन्नई, trb.: Ćennaj, trl.: Cennai; tamilski சென்னை, trb.: Sennaj; ang. Chennai; do 2000 hindi मद्रास, trb.: Madras, trl.: Madrās; ang. Madras) – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu, wielki ośrodek przemysłowy (głównie bawełniany), handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.
  Dżafna (ang. Jaffna tamil. யாழ்ப்பாணம் lub பாணம் syng. යාපනය) - stolica północnej prowincji w Sri Lance.
  Kolombo (w j. syngaleskim Kolamba, IPA: /ˈkoləmbə/, ang.: Colombo) - stolica Sri Lanki do 29 kwietnia 1982. Obecne nadal największe miasto tego kraju - 647 tys. mieszkańców (2001), stolica biznesowa, a także siedziba przedstawicielstw dyplomatycznych i wielu urzędów państwowych.
  Cejlon (syng. Śrī Lankā, tamil. Ilankai, ang. Ceylon) – druga co do wielkości wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii, od których oddzielona jest cieśniną Palk. Wyspa ma powierzchnię 65,6 tys. km² i stanowi jednocześnie państwo Sri Lankę.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Mahinda Rajapaksa (ur. 18 listopada 1945) – polityk Sri Lanki, premier w latach 2004–2005, prezydent Sri Lanki od 19 listopada 2005.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.