• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VeloMazovia

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Powiat legionowski - powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Legionowo. Powiat legionowski położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej.

  VeloMazovia – sieć szlaków rowerowych w województwie mazowieckim opracowana przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze.

  Sieć szlaków VeloMazovia została opracowana tak, aby połączyć wszystkie największe ośrodki miejskie oraz tereny atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo na Mazowszu, a także zapewnić dojazdy do szkół i miejsc pracy. Przyjęte rozwiązania oparte zostały o podobne trasy istniejące m.in. w Holandii, Danii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Finlandii oraz Czechach.

  Mazowsze (łac. Mazovia) – kraina historyczna położona w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce, znajdująca się w większości w woj. mazowieckim; historyczną stolicą Mazowsza jest Płock, który jest także najstarszym miastem tego regionu (prawa miejskie w 1237); dzielnica historyczna Polski.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Zaprojektowane trasy[]

  W sumie zaprojektowanych zostało 21 tras o łącznej długości 2 376 km.

  Realizacja[]

  Powiat legionowski[]

  W 2004 roku w powiecie legionowskim zostało opracowane studium tras rowerowych na terenie powiatu, uwzględniające trasy zaproponowane przez Zielone Mazowsze. W ciągu dwu kolejnych lat oznaczono na terenie powiatu legionowskiego 5 fragmentów tras VeloMazovia:

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Iłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Iłów przy drodze wojewódzkiej nr 575.

  szlak rowerowy niebieski Liwiecka (VM-L),

  szlak rowerowy niebieski Nadwiślańska Prawobrzeżna (VM-NP),

  szlak rowerowy czerwony Narwiańska (VM-N),

  szlak rowerowy zielony Obwodowa (VM-O),

  szlak rowerowy czarny Pułtuska (VM-P).

  Pojezierze gostynińskie[]

  Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego oznakowało na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz w okolicznych gminach szlak ponadregionalny o nazwie Velomazovia nr 20, nie pokrywający się z żadnym ze szlaków opracowanych przez Zielone Mazowsze.

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy (GWPK) – park krajobrazowy leżący pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem, który chroni rozległe tereny pradoliny Wisły. Na jego terenie znajdują się rozległe kompleksy leśne, teren Parku pokrywa się, niemal w całości, z Leśnym Kompleksem Promocyjnym Lasów Państwowych.

  szlak rowerowy zielony Szlak VeloMazovia nr 20 został oznakowany na trasie: Witkowice (Kampinoski Szlak Rowerowy) - Mistrzewice - Młodzieszyn - Budy Stare - Budy Iłowskie - Łaziska - Miękini - Iłów - Grzybów - Słubice - Grabowiec - Wólka Wysoka - Mocarzewo - Sanniki - Czyżew - Topólno - Gąbin - Zdwórz - Łąck - Sendeń - Białe - Klusek - Murowanka - Skrzynki - Kukawy - Warząchewka Polska - Pinczata - Włocławek.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Włocławek (łac. Vladislavia, niem. Leslau) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, przy ujściu Zgłowiączki, siedziba powiatu włocławskiego. Jedno z głównych miast województwa (3. pod względem wielkości), w przeszłości niejednokrotnie nazywane stolicą Kujaw. Miasto jest siedzibą kurii diecezji włocławskiej.

  VeloMazovia w kontekście transeuropejskich tras EuroVelo[]

  Przez Mazowsze planowany jest przebieg dwu tras EuroVelo: Szlak Stolic (EV2), oraz Szlak Europy Wschodniej (EV11). Według propozycji Zielonego Mazowsza:

 • w skład trasy EV2 weszłyby trasy Nadwiślańska Lewobrzeżna, Bzury, Kampinoska i Nadwiślańska Prawobrzeżna;
 • w skład trasy EV11 weszłyby trasy Narwiańska, Pułtuska, Warszawska, Nadwiślańska Lewobrzeżna i Pilicka.
 • Zobacz też[]

 • EuroVelo
 • szlak rowerowy
 • Zielone Mazowsze
 • Linki zewnętrzne[]

 • Mapa turystyczna powiatu legionowskiego, na której zaznaczono przebieg oznakowanych tras rowerowych (wraz z nazewnictwem szlaków VeloMazovia)
 • Przypisy

  1. Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne "Zielone Mazowsze": Koncepcja sieci regionalnych tras rowerowych dla województwa mazowieckiego (pol.). 2002.03.07. [dostęp 2011-09-16].
  2. Sieć dydaktycznych tras rowerowych - studium (pol.). 2004. [dostęp 2011-09-16].
  3. Opis szlaków rowerowych - Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego (pol.). [dostęp 2011-09-16].
  Zielone Mazowsze - ekologiczna organizacja pozarządowa, zarejestrowana jako stowarzyszenie w 1994 w Warszawie. Jest organizatorem Warszawskiej Masy Krytycznej.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  EuroVelo – europejska sieć szlaków rowerowych. Jest to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 70 tysięcy km.
  Gąbin – miasto w woj. mazowieckim, w południowej części powiatu płockiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gąbin. Miasto położone jest nad rzeką Nidą, niedaleko Wisły, w odległości około 100 km od Warszawy i Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.