• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Veikko Karvonen

  Przeczytaj także...
  John ("Jack") Thomas Holden (ur. 13 marca 1907 w Bilston, zm. 7 marca 2004 w Cockermouth) – angielski długodystansowiec, który zdobył cztery kolejne tytuły mistrza kraju w biegu maratońskim w latach 1947 – 1950. Reprezentował Wielką Brytanię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, jednak nie ukończył zawodów. W 1950 zwyciężył w maratonie na Igrzyskach Imperium Brytyjskiego w Auckland pomimo pogryzienia przez psa.Juho Samuli "Jussi" Kurikkala (ur. 12 sierpnia 1912, zm. 10 marca 1951) – fiński biegacz narciarski i lekkoatleta, trzykrotny medalista mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Veikko Leo Karvonen (ur. 5 stycznia 1926 w Sakkola, zm. 1 sierpnia 2007 w Turku) – fiński biegacz, maratończyk. Z zawodu był listonoszem, trenował w barwach klubu Turun Urheiluliitto. Był uczestnikiem 35 biegów maratońskich, wygrał 15 w tym między innymi Bostoński i Ateński. W 1954 zwyciężył na mistrzostwach Europy w Bernie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 zdobył brązowy medal.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Kariera[]

  Karvonen urodził się w Sakkola, małym karelskim mieście należącym do Finlandii i zaatakowanym przez Związek Radziecki podczas drugiej wojny światowej. Karvonen został ewakuowany do Saarijärvi, gdzie zaczął swoją zawodniczą karierę trenowany przez Jussiego Kurikkalę. Pierwszy pobiegł dystans maratoński jesienią 1949 w Turku z obiecującym wynikiem 2:45:07.

  Maraton Bostoński (Boston Marathon) – maratoński bieg uliczny rozgrywany corocznie na ulicach Bostonu i sąsiadujących z nim miejscowości. Organizowany jest zawsze w święto Patriots’ Day (trzeci poniedziałek kwietnia). Pierwsza edycja odbyła się 19 kwietnia 1897 – inspiracją był pierwszego nowożytny bieg maratoński rozegrany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Grecji. Jest to najstarszy corocznie organizowany bieg tego typu na świecie, jak również uważany za najbardziej prestiżowy maraton w Stanach Zjednoczonych.Franjo Mihalić (ur.9 marca 1920, Ludina Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców) - jugosłowiański lekkoatleta specjalizujący się w biegach długodystansowych, medalista olimpijski.

  Karvonen uczestniczył w Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Brukseli. W biegu maratońskim zajął drugie miejsce ze stratą 32 sekund do zwycięzcy Jacka Holdena. W rocznym rankingu Track and Field News został drugim najlepszym maratończykiem, zaraz za Holdenem.

  W 1951 Karvonen wystartował w trzech maratonach i w każdym z nich zwyciężył. W lipcowych mistrzostwach Finlandii w maratonie osiągnął rezultat 2:28:46. W sierpniu w mistrzostwach Skandynawii przebiegł dystans maratoński w czasie 2:28:07. We wrześniu wygrał Maraton w Enschede z ponad sześcioma minutami przewagi nad Tomem Richardsem, zwycięski czas Karvonena wynosił 2:29:02. W 1951 Karvonen był sklasyfikowany jako najlepszy maratończyk na świecie w rankingu Track and Field News.

  Tom Richards, właśc. Thomas John Henry Richards (ur. 15 marca 1910 w Upper Cwmbran, zm. 19 stycznia 1985 w Londynie)) – brytyjski lekkoatleta (długodystansowiec), wicemistrz olimpijski z 1948.Turku (fiń. Turku, szw. Åbo, ros. Турку) – miasto w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Aurajoki. Stolica kraju do roku 1812 (oficjalnie od 1809), najstarsze miasto fińskie. Uniwersytet założony w 1640 roku. Obecnie stolica regionu Varsinais-Suomi, do 2009 roku prowincji Finlandia Zachodnia, ważny port (w 2007 obsłużył 3,6 mln pasażerów). Rozwinięty przemysł. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Raisio, Kaarina i Naantali. Jest atrakcyjnym turystycznie miejscem. Działa tam także m.in. polski konsulat honorowy. Bardzo silne wpływy kultury szwedzkiej.

  Karvonen intensywnie trenował przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Helsinkach. Wiosną 1952 był na obozie treningowym w Dinan kiedy nagle zaczął cierpieć na ból pleców, rozpoznany jako reakcja na uszkodzenie krążka międzykręgowego. Wskutek kontuzji został zmuszony do przerwania biegania na sześć tygodni. Ostatecznie, Karvonen był dopiero szósty podczas mistrzostw Finlandii w maratonie 22 czerwca po trasie olimpijskiej, mimo to został powołany do fińskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie. Karvonen odwdzięczył się swoim kibicom podczas biegu maratońskiego zajmując piąte miejsce z czasem 2:26:41, trzy i pół minuty za zwycięzcą Emilem Zátopkiem. Karvonen zajął piąte miejsce także w rocznym rankingu Track and Field News.

  Ból pleców (łac. dorsalgia) – rodzaj bólu odczuwanego po stronie grzbietowej, wzdłuż osi pionowej ciała. Objaw bardzo niespecyficzny, związany ze schorzeniami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub elementów aparatu kostno-mięśniowego razem z towarzyszącymi nerwami.Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.

  W 1953 Karvonen zajął drugie miejsce podczas Maratonu Bostońskiego. W tym biegu złamał granicę 2:20 po raz pierwszy. W sierpniu Karvonen zdobył srebrny medal podczas mistrzostw Finlandii w maratonie, a we wrześniu złoty na mistrzostwach Skandynawii. W październiku ponownie zmierzył się z Jimem Petersem w rodzinnym mieście Turku. Peters poprawił swój rekord świata o sześć sekund (2:18:35) i pokonał Karvonena o ponad siedem minut. W 1953 Kravonen był trzeci w światowym rankingu Track and Field News.

  Porvoo (szw. Borgå, ros Borgo) - miasto położone w południowej części Finlandii, jedno z najstarszych miast w tym kraju. Leży około 50 km na wschód od Helsinek.Iwan Iljicz Filin (ros. Иван Ильич Филин ur. 10 marca 1926 we wsi Aleksandrowka w rejonie kimowskim obwodu tulskiego) – radziecki lekkoatleta maratończyk, dwukrotny medalista mistrzostw Europy.

  Karvonen nie poddał się po swoim niepowodzeniu w Turku. W następnym roku w trakcie Maratonu Bostońskiego podążał za Petersem, aż przejął prowadzenie przed znacznikiem 30 km. Peters zwolnił swój krok na trasie Heartbreak Hill i Karvonen odniósł swoje najbardziej znane zwycięstwo w czasie 2:20:39. Peters ukończył bieg z czasem in 2:22:40. W trakcie Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Brukseli Karvonen, Boris Griszajew oraz Iwan Filin rywalizowali o zwycięstwo. Filin prowadził dwudziestoma metrami kiedy przybył jako pierwszy na stadion. Na swoje nieszczęście, skręcił w złym kierunku na bieżni i stracił zwycięstwo. Na stadionie Karvonen wykorzystał błąd Filina zwyciężył przed Griszajewem i zawiedzionym Filinem. Karvonen z powodu błędu Filina nie doceniał w pełni swojego mistrzowskiego tytułu. W 1954 Karvonen startował razem w pięciu maratonach w ciągu ośmiu miesięcy i zajął pierwsze miejsce w rocznym rankingu Track and Field News.

  Saarijärvi - miasto i gmina w środkowej Finlandii w prowincji Finlandia Zachodnia. Gmina zajmuje powierzchnię 1,422,88 kilometrów kwadratowych - obszar ten zamieszkuje 10,705 obywateli.XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

  W sierpniu 1955 Karvonen był drugi podczas mistrzostw Finlandii w maratonie, cztery minuty za Paavo Kotilą. W ciągu reszty sezonu nie przegrał żadnego biegu. We wrześniu wygrał mistrzostwa Skandynawii w maratonie, w październiku był pierwszy w Maratonie Ateńskim, a na koniec roku zwyciężył w grudniowym Maratonie w Fukuoce. Przez drugi rok z rzędu był najlepszym maratończykiem na świecie według listy Track and Field News.

  John Joseph Kelley (ur. 24 grudnia 1930 w Norwich, Connecticut, zm. 21 sierpnia 2011 w North Stonington, Connecticut) - amerykański maratończyk, mistrz igrzysk panamerykańskich, zwycięzca maratonu bostońskiego, olimpijczyk.Maraton w Fukuoce – bieg uliczny rozgrywany corocznie (na początku grudnia) na ulicach Fukuoki. Bieg odbył się po raz pierwszy 17 grudnia 1947 roku, wówczas w Kumamoto. Początkowo bieg rozgrywano w różnych lokalizacjach, jednak ze względu na głównego sponsora, gazetę Asahi Shimbun, uznaje się, że są to różne edycje tego samego wydarzenia.

  Na mistrzostwach Finlandii w maratonie w sierpniu 1956 Karvonen był dopiero trzeci za Paavo Kotilą i Eino Oksanenem. Jednak w tym biegu poprawił swój rekord życiowy (2:18:56), który pozostał jego najlepszym osiągnięciem do końca kariery. Podczas Igrzysk Olimpijskich Karvonen był najlepszym z Finów i ukończył bieg na trzecim miejscu. Dwanaście kilometrów przed metą Karvonen był jeszcze na drugim miejscu za Alainem Mimounem. Bieg był rozgrywany przy bardzo gorącej pogodzie i później Karvonen przyznał, że był to najbardziej bolesny start w jego karierze. Karvonen cierpiał przez ostatnie kilometry, jednak tylko Franjo Mihalić był zdolny do wyprzedzenia Fina. Powrót do pełnej sprawności Karvonena potrwał kilka miesięcy. W 1956 Karvonen uplasował się na trzecim miejscu w rankingu Track and Field News.

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Alain Mimoun (ur. 1 stycznia 1921 w El Telagh w Algierii, zm. 27 czerwca 2013 w Champigny-sur-Marne) – francuski lekkoatleta długodystansowiec, mistrz olimpijski.

  W Maratonie Bostońskim w 1957 Karvonen był drugi za młodym Amerykaninem Johnem Kelleyem, który pokonał Karvonena o prawie cztery minuty.The New York Times zanotował, że w połowie trasy Karvonen trzymał się za bok. W Karvonen jeszcze był szósty podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 1958 ze swoim trzecim najlepszym czasem (2:22:45), drugi podczas Maratonu w Fukuoce w 1958 czwarty w 1959 w Maratonie Bostońskim. Podczas swojej kariery Karvonen wziął udział w 35 biegach maratońskich i wygrał 15 z nich.

  Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk w Helsinkach rozgrywane były od 20 do 27 lipca. Areną zmagań lekkoatletów był stadion olimpijski. Przeprowadzono 33 konkurencje, w których wystartowało 936 zawodniczek i zawodników z 57 krajów. Najlepszy wynik medalowy osiągnął czechosłowacki długodystansowiec Emil Zátopek, który zdobył 3 złote medale.Karelia (ros. Карелия, karel. i fiń. Karjala); oficjalna nazwa Republika Karelii (w urzędowym na terenie kraju języku rosyjskim – Республика Карелия – Riespublika Karielija, w niebędących urzędowymi językach rdzennych mieszkańców – karelskim Karjalan tazavaldu, fińskim – Karjalan tasavalta) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.

  Przypisy

  1. Matti Hannus: Urheilu 2000, 2. Porvoo: WSOY, 1994, s. 234–241. ISBN 951-019377-1. (ang.)
  2. Frank Litsky: Veikko Karvonen, 81, Top Marathoner in the ’50s, Dies (ang.). The New York Times, 2007-08-08. [dostęp 2009-10-11].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Boris Griszajew, ros. Борис Андреевич Гришаев (ur. 21 czerwca 1930 w Wołgogradzie, zm. w 1999) – radziecki lekkoatleta, długodystansowiec (maratończyk).
  Emil Zátopek (ur. 19 września 1922 w Kopřivnicy, zm. 22 listopada 2000 w Pradze) – czeski biegacz, długodystansowiec. Czterokrotny złoty medalista olimpijski, 18-krotny rekordzista świata.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.
  Krążki międzykręgowe (łac. disci intervertebrales), inaczej tarcza międzykręgowa, potocznie dysk - struktura kręgosłupa występująca między trzonami kręgów i zbudowana z jądra miażdżystego (gęste galaretowate wypełnienie) otoczonego pierścieniem włóknistym. Pierścień włóknisty tworzą przebiegające naprzemiennie skośne włókna kolagenowe i elastynowe. Pierścień ten jest znacznie grubszy w części przedniej, cieńszy zaś w tylnej, gdzie najczęściej ulega uszkodzeniom (dyskopatia, lumbago). Wraz z dwoma sąsiednimi kręgami tworzy segment ruchowy kręgosłupa. Właściwie uwodnione jądro miażdżyste zapewnia segmentowi ruchowemu elastyczność i umożliwia przenoszenie znacznych obciążeń. Pierścień włóknisty natomiast zapobiega jego przemieszczeniom.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.