• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Varginha

  Przeczytaj także...
  Minas Gerais (wym. [ˈminɐz ʒeˈɾajs]) – jeden z 26 stanów Brazylii, położony w środkowowschodniej części kraju. Od wschodu graniczy ze stanem Espírito Santo i Rio de Janeiro, od południa stanem São Paulo, od północy ze stanem Bahia, a od zachodu ze stanem Goiás. Nie do wiary – magazyn telewizyjny zajmujący się zjawiskami nadprzyrodzonymi, niewyjaśnionymi historiami z przeszłości, oraz przepowiedniami przyszłości. Program emitowany jest od 1996 roku, początkowo na kanale TV Wisła, następnie do 2007 roku w TVN.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Varginha – miasto i gmina w Brazylii, w południowo-wschodniej części stanu Minas Gerais. Gminę o powierzchni 396,39 km² zamieszkuje około 120 tysięcy mieszkańców, jest drugim pod względem wielkości producentem kawy w Brazylii, znajduje się tutaj siedziba największej w Brazylii firmy i eksportera kawy: Café Bom Dia.

  Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.UFO (ang. unidentified flying object, pol. NOL – niezidentyfikowany obiekt latający) – wywodzące się z terminologii wojskowej sił powietrznych USA określenie obiektu latającego nie dającego się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych. W okresie zimnej wojny utrwaliło się błędne (niezidentyfikowany nie musi oznaczać pozaziemski) potoczne znaczenie UFO jako pojazdu cywilizacji pozaziemskiej (latającego spodka). Zidentyfikowane po pewnym czasie obiekty otrzymywały status IFO (ang. identified flying object).

  Varginha wyróżnia się jako jeden z głównych ośrodków handlu i produkcji kawy z Brazylii i na świecie, produkując doskonałej jakości kawy (kawa Gourmet).

  Miasto ma doskonałą i strategiczną lokalizację, jest położone nad Jeziorem Furnas, podczas gdy znajdując się w równej odległości od trzech stolic głównych Brazylii, São Paulo, Rio de Janeiro i Belo Horizonte, zostało mianowane przez magazyn Veja w 2011 roku jako jedno z najlepszych średnich miast w Brazylii, by żyć i inwestować.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Miejscowość zdobyła sławę dzięki tak zwanemu incydentowi w Varginhi, który miał miejsce w 1996 roku. Wówczas w regionie miano zauważyć kilkanaście pojazdów UFO, z których jeden podobno się rozbił. Z pojazdu wyszły dwie istoty o brązowej skórze i krwistoczerwonych oczach. Były widziane przez wiele osób; trzy dziewczyny, które najdokładniej widziały stwora stały się szybko znane w kraju. Stworzenia miały zostać schwytane przez brazylijską armię, policję i straż pożarną, a ich istnienie rzekomo szybko utajniono. Miasto stało się jednym z miejsc często odwiedzanych przez ufologów i fascynatów tajemniczych wydarzeń, m.in. przez polską ekipę Nie do wiary.

  Varginha[ | edytuj kod]

 • Nave espacial iluminada

 • Lago de Furnas Varginha

 • Ipê amarelo no Lago de Furnas em Varginha

 • Marina de barcos e Resort

 • Jogo do Boa no Melão

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Estimativas de população para 1º de julho de 2014, Brazilian Institute of Geography and Statistics, 2014 (port.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.916 sek.