• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vantaa - rzeka

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

  Vantaa (fiń. Vantaanjoki, szw. Vanda å) – rzeka w południowej Finlandii o długości 99,1 km. Swe źródła ma w jeziorze Erkylänjärvi – odnodze jeziora Hausjärvi i wpływa do Zatoki Fińskiej w Helsinkach.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Stara nazwa rzeki, Helsing, dała nazwę szwedzkojęzycznej nazwie miasta Helsingfors i pośrednio nazwie fińskiej.

  Rzeka[ | edytuj kod]

  W rzece żyją 34 gatunki ryb. Rzeka jest zapasowym źródłem wody pitnej dla Helsinek i była używana podczas remontu tunelu wodnego Päijänne, aczkolwiek jakość wody z rzeki Vantaa jest gorsza i woda wymaga oczyszczenia.

  Tunel wodny Päijänne (fiń. Päijännetunneli) – tunel wodny położony w południowej Finlandii, drugi pod względem długości tunel tego typu na świecie (po Delaware Aqueduct w USA). Zapewnia wodę pitną i umożliwia produkcję energii elektrycznej. Zatoka Fińska – zatoka w północno-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Finlandią, Rosją i Estonią. W głębi lądu, na przedłużeniu Zatoki Fińskiej znajdują się największe jeziora Europy: Ładoga i Onega. Głębokość maksymalna Zatoki wynosi 123 m.

  Nad rzeką znajduje się pracująca elektrownia wodna czynna również jako muzeum. Elektrownia produkuje 500 MWh prądu rocznie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vantaanjoen vesistöalue (fiń.). Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry, 2005-08-24. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-08)].
  2. Vantaa. [dostęp 2011-12-01].
  3. Kalasto (fiń.). Vantaanjoen ja Helsingin seudun vesiensuojeluyhdistys ry, 2006-08-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)].
  4. Helsinki drinking water to be drawn from River Vantaa from mid-April (ang.). W: Helsingin Sanomat [on-line]. [dostęp 2011-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-16)].
  5. Vanhakaupunki hydropower plant. [dostęp 2011-12-01].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.