• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valsesia

  Przeczytaj także...
  Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste, franko-prow. Vâl d’Outa, gwara Walser Augschtalann lub Ougstalland) – kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią a od wschodu i południa z regionem Piemont. Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyka. Varallo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Masyw Monte Rosa widziany z doliny Valsesia

  Valsesia – duża dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Piemont. Odchodzi od niej kilka dużych dolin bocznych. Nazwą Valsesia określana jest często główna dolina wraz z dolinami bocznymi (m.in. Val Mastallone, Val Sermenza, Val Sorba, Valle Artogna, Val Vogna i Val d'Otro), a sama główna dolina nazwą Val Grande.

  Serravalle Sesia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich. Balmenhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Piemont i Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schronisk Bivacco Felice Giordano (3167 m) i Capanna (3559 m). Na szczycie znajduje się statua Cristo delle Vette. Pod szczytem zalega lodowiec Ghiacciaio del Lys.

  Główna dolina czyli Val Grande zaczyna się w miejscowości Romagnano Sesia. Stąd dolina prowadzi na północny zachód i dochodzi do masywu Monte Rosa za którym znajduje się szwajcarska dolina Mattertal.

  W górnej części dolinę od zachodu ogranicza potężny boczny grzbiet masywu Monte Rosa m.in. ze szczytami Schwarzhorn (4322 m), Piramide Vincent (4215 m), Balmenhorn (4167 m), Punta Giordani (4046 m) i Punta Vittoria (3435 m). Grzbiet ten oddziela dolinę Valsesia od doliny Val di Gressoney i jest granicą między regionami Dolina Aosty i Piemont.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Signalkuppe (wł. Punta Gnifetti) – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont). Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schronisk Monte Rosa Hut (2795 m), Rifugio Città di Mantova (3470 m) oraz Rifugio Gnifetti (3611 m). Lodowce pod szczytem to Gornergletscher i Grenzgletscher. Na szczycie Signalkuppe znajduje się małe schronisko Rifugio Regina Margherita, najwyżej położone schronisko w Europie. Nazwane zostało na cześć królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej. Włoska nazwa szczytu (Punta Gnifetti) pochodzi od nazwiska Giovanniego Gnifetti, który był pierwszym zdobywcą szczytu.
  Alagna Valsesia i szczyty Punta Grober i Monte del Turlo

  Od północnego-wschodu i wschodu górną część doliny Valsesia ogranicza kolejny boczny grzbiet masywu Monte Rosa (odchodzący od szczytu Signalkuppe - 4554 m) m.in. ze szczytami Punta Grober (3497 m), Punta Rizzetti (3196 m), Pizzio Bianco (3215 m) i Corno di Faller (3128 m). Grzbiet ten oddziela dolinę Valsesia od doliny Valle Anzasca.

  Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa. Corno Nero (niem. Schwarzhorn) – szczyt w masywie Monte Rosa w Alpach Pennieńskich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Dolina Aosty i Piemont w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Jest to charakterystyczny skalny wierzchołek, pięknie położony na południe od Ludwigshöhe.

  Doliną płynie rzeka Sesia wypływająca z lodowców Ghiacciaio della Sesia, Ghiacciaio di Bors i Ghiacciaio delle Piode. Uchodzi ona do rzeki Pad.

  W górnej części doliny znajduje się park regionalny Parco dell'Alta Valsesia. Jest to najwyżej położony park w Europie. Znajduje się w pobliżu najwyżej położonej miejscowości w dolinie (u podnóża masywu Monte Rosa) – Alagna Valsesia.

  Rzeka Sesia w miejscowości Riva Valdobbia

  Większe miejscowości w dolinie to Riva Valdobbia, Mollia, Campertogno, Piode, Pila, Scopello, Scopa, Balmuccia (odchodzi tu dolina Val Sermenza), Vocca, Varallo (odchodzi tu dolina Val Mastallone), Quarona, Borgosesia, Serravalle Sesia i Romagnano Sesia.

  Campertogno – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich. Quarona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Babicz, Dariusz Tkaczyk, Alpy, Sklep Podróżnika, Warszawa, 1993
  2. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1
  3. Punta Gnifetti Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-17] (ang.).
  4. Parco dell'Alta Valsesia e dell'Alta Val Strona, www.parks.it [dostęp 2018-09-17] (wł.).
  5. Vallèe d’Aoste, Studio F.M.B. Bologna, ​ISBN 88-7775-316-1​.


  Riva Valdobbia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich. Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.


  Warto wiedzieć że... beta

  Vocca – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.
  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Balmuccia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.
  Scopello – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.
  Alagna Valsesia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.
  Pizzo Bianco - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Piemont, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schroniska Rifugio Zamboni-Zappa (2070 m).
  Borgosesia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, w dolinie Valsesia w Alpach Pennińskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.