• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valley Forge

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.
  Generałowie Waszyngton i La Fayette w Valley Forge
  Piec (z prawej) i szałasy – współczesna replika obozowiska w Valley Forge

  Valley Forgedolina nad rzeką Schuylkill w stanie Pensylwania, położona około 40 kilometrów na zachód od Filadelfii, gdzie generał Jerzy Waszyngton i jego żołnierze obozowali zimą 1777/1778 w czasie trwania wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Było to ciężkie doświadczenie dla Waszyngtona i jego Armii Kontynentalnej.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.

  Po przegranych potyczkach pod Brandywine i Germantown w Pensylwanii Waszyngton musiał wycofać się na zachód, oddając Filadelfię w ręce Brytyjczyków. 19 grudnia armia dotarła do Valley Forge. Wojsko nie było przygotowane na obozowanie w trudnych, zimowych warunkach. Brakowało żywności i odzieży, a Kongres Kontynentalny nie był w stanie przyjść z pomocą. Około 10–tysięczna armia obozowała w zbudowanych przez siebie prowizorycznych szałasach.

  Friedrich Wilhelm Ludolf Gerhard Augustin von Steuben (ur. 17 września 1730, zm. 28 listopada 1794) – pruski oficer, który brał udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych.Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier markiz de la Fayette (ur. 6 września 1757 w zamku Chavaniac w Owernii, Francja, zm. 20 maja 1834 w Paryżu) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista. Generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wolnomularz.

  23 grudnia Waszyngton pisał:

  W okresie od grudnia do marca zmarło co najmniej 2000 żołnierzy. Obok głodu i zimna żniwo zbierała też ospa, ale pozostali byli raczej zadowoleni ze swego losu, bowiem Brytyjczycy, tkwiący w cieple i dostatku w Filadelfii, nie atakowali.

  Zima spędzona w dolinie Forge była dla Armii Kontynentalnej testem lojalności. Wytrwali tylko najbardziej zagorzali patrioci. Mimo wielu głosów krytyki Waszyngton, utrzymał pozycje w dolinie, aż do wiosny 1778. Z pomocą byłego pruskiego oficera, barona von Steubena, który przybył do obozu 23 lutego, zdołał wyszkolić swych żołnierzy i uczynić z nich w pełni sprawną, zdyscyplinowaną formację wojskową.

  Ospa prawdziwa, inaczej czarna ospa (łac. Variola vera) – wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu wywoływana przez jedną z dwóch odmian wirusa ospy prawdziwej (variola minor lub variola maior). Okres inkubacji trwa od 7 do 17 dni, średnio 13 dni. Chorobę cechuje śmiertelność u osób szczepionych około 3% (dla najczęściej spotykanej odmiany), a u nieszczepionych średnio 30% (istnieją postacie choroby o śmiertelności szacowanej na 95%).Królestwo Wielkiej Brytanii (ang. Kingdom of Great Britain), znane także jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (United Kingdom of Great Britain) było państwem położonym w Europie Zachodniej. Istniało w latach 1707–1800. Powstało na mocy Aktu Unii w wyniku połączenia Królestwa Anglii i Królestwa Szkocji w jedno państwo obejmujące całość wyspy Wielkiej Brytanii. Połączenie Anglii i Szkocji było dopełnieniem istniejącej już od 1603 roku unii personalnej, gdy Jakub VI Szkocki został koronowany jako Jakub I Stuart na króla Anglii.

  6 maja 1778 do doliny dotarła – owacyjnie przyjęta – wieść o sojuszu zawartym właśnie pomiędzy Kongresem Kontynentalnym a Francją króla Ludwika XVI. To wzmocniło morale żołnierzy i pomogło zmusić w czerwcu Brytyjczyków do opuszczenia Filadelfii.

  W miejscu dawnego obozowiska mieści się dzisiaj Historyczny Park Narodowy Valley Forge. Zachował się, służący wówczas za kwaterę dowódcy, stary kamienny budynek, który obecnie stanowi centrum ekspozycji. Obok niego wzniesiono: kaplicę Washington Memorial Chapel, pomnik National Memorial Arch oraz muzeum historii naturalnej. W pobliżu powstało też zgromadzenie zakonne Cloister of Colonies.

  Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.Królestwo Francji (fr. Royaume de France) – państwo historyczne w Europie, na terenie obecnej Francji, jedno z jej prawno-historycznych poprzedników. Istniało w latach 987-1791.

  Przypisy

  1. Axelrod 2007 ↓, s. 244.
  2. U.S. Army 2011 ↓, s. 36.
  3. Axelrod 2007 ↓, s. 244-245.
  4. U.S. Army 2011 ↓, s. 37.
  5. Axelrod 2007 ↓, s. 245.
  6. Axelrod 2007 ↓, s. 248-249.

  Bibliografia[]

 • Alan Axelrod: The American Revolution: What Really Happened. New York: Fall River Press, 2007. ISBN 978-1-4351-4072-1.
 • U.S. Army: A Complete History. płk. Raymond K. Bluhm Jr. (red.). New York: The Army Historical Foundation: Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.
 • Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Kontynentalna – zjednoczona struktura sił zbrojnych trzynastu kolonii, wystawionych przeciw siłom Królestwa Wielkiej Brytanii podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  Schuylkill – rzeka w stanie Pensylwania, źródła u podnóży Appalachów. Powierzchnia dorzecza 5000 km², długość 209 km. Jest prawym dopływem rzeki Delaware. Płynie m.in. przez Filadelfię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.