• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valle Anzasca

  Przeczytaj także...
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Signalkuppe (wł. Punta Gnifetti) – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont). Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schronisk Monte Rosa Hut (2795 m), Rifugio Città di Mantova (3470 m) oraz Rifugio Gnifetti (3611 m). Lodowce pod szczytem to Gornergletscher i Grenzgletscher. Na szczycie Signalkuppe znajduje się małe schronisko Rifugio Regina Margherita, najwyżej położone schronisko w Europie. Nazwane zostało na cześć królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej. Włoska nazwa szczytu (Punta Gnifetti) pochodzi od nazwiska Giovanniego Gnifetti, który był pierwszym zdobywcą szczytu.
  Widok z lodowca Ghiacciaio del Belvedere na dolinę Valle Anzasca

  Valle Anzasca – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Piemont. Jest boczną odnogą dużej doliny Val d'Ossola i odchodzi od niej w miejscowości Piedimulera. Stąd dolina Valle Anzasca prowadzi na zachód i dochodzi do masywu Monte Rosa za którym znajduje się szwajcarska dolina Mattertal.

  Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa. Calasca-Castiglione – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.

  Od południa dolinę ogranicza boczny grzbiet masywu Monte Rosa (odchodzący od szczytu Signalkuppe - 4554 m) m.in. ze szczytami Punta Grober (3497 m), Punta Rizzetti (3196 m), Pizzio Bianco (3215 m) i Corno di Faller (3128 m). Grzbiet ten oddziela dolinę Valle Anzasca od dolin Valsesia, Val Sermenza i Val Mastallone.

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Ceppo Morelli – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.
  Widok z Macugnaga na masyw Monte Rosa

  Od północy w górnej części dolinę ogranicza główna grań Alp Pennińskich (masywy Monte Rosa i Andolla) za za którymi znajduje się szwajcarska dolina Saastal. Natomiast w dolnej części na północ od doliny znajduje się boczny grzbiet masywu Andolla (odchodzący od Ofentalhorn – 3059 m) m.in ze szczytami Punta Laugera (2995 m), Pizzo Lame (2792 m) i Pizzo San Martino (2733 m). Oddziela on dolinę Valle Anzasca od doliny Val di Antrona.

  Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco. Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.
  Potok Anza

  Doliną płynie potok Anza wypływający z lodowca Ghiacciaio del Belvedere. Uchodzi on do rzeki Toce.

  Największą miejscowością w dolinie jest Macugnaga, duży ośrodek alpinizmu i narciarstwa. Leży u podnóża wschodniej ściany masywu Monte Rosa (ściana Macugnaga) o wysokości 2400 metrów. Jest to najwyższa ściana w Alpach.

  Inne większe miejscowości w dolinie to Ceppo Morelli, Vanzone con San Carlo, San Carlo, Bannio Anzino, Calasca-Castiglione, Lelmala i Cimamulera.

  Saastal (fr. Vallée de Saas) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal. Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Valle Anzasca, www.montagnenostre.net, www.montagnenostre.net [dostęp 2018-09-19] (wł.).
  2. Punta Gnifetti Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-19] (ang.).
  3. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​​ISBN 3-444-00454-0​​.
  4. Macugnaga, Il Lago Maggiore [dostęp 2018-09-19] (wł.).
  5. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​​ISBN 978-83-60429-04-4​​.
  6. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1


  Pizzo Bianco - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Piemont, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schroniska Rifugio Zamboni-Zappa (2070 m).Macugnaga – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.


  Warto wiedzieć że... beta

  Vanzone con San Carlo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.
  Bannio Anzino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.
  Piedimulera – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, u wylotu doliny Valle Anzasca w Alpach Pennińskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.