• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valerio Zurlini

  Przeczytaj także...
  Centro Sperimentale di Cinematografia – włoska szkoła filmowa finansowana z budżetu państwa, założona w Rzymie w 1935 roku i działająca po dziś dzień. Jest to najstarsza tego typu uczelnia w Europie Zachodniej.Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Valerio Zurlini (ur. 19 marca 1926 w Bolonii, zm. 26 października 1982 w Weronie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zaczął pracę w teatrze jeszcze podczas studiów prawniczych w Rzymie. W 1943 r. dołączył do antyfaszystowskiego ruchu oporu, wstąpił też w szeregi Włoskiej Partii Komunistycznej. W okresie tużpowojennym tworzył krótkometrażowe filmy dokumentalne. W 1954 r. zadebiutował w fabule jedyną w swoim dorobku komedią pt. Dziewczęta z Florencji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Sukces odniósł w latach 60. wraz z filmami Dziewczyna z walizką (1961) i Kronika rodzinna (1962). W pierwszym z nich wystąpiła wschodząca wtedy gwiazda Claudia Cardinale oraz Jacques Perrin, ulubiony aktor Zurliniego. Drugi zaś film, w którym główną rolę zagrał Marcello Mastroianni, przyniósł reżyserowi główną nagrodę Złotego Lwa na 23. MFF w Wenecji.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zurlini zasłynął jako kongenialny adaptator literatury włoskiej. Kanwą filmów Dziewczęta z Florencji i Kronika rodzinna były utwory Vasco Pratoliniego. Jednakże największym osiągnięciem Zurliniego była Pustynia Tatarów (1976), zrealizowana na podstawie słynnej powieści Dino Buzzatiego. Adaptacja ta przyniosła Zurliniemu m.in. nagrodę włoskiego przemysłu filmowego David di Donatello dla najlepszego reżysera.

  Czarny Jezus (wł. Seduto alla sua destra) – włoski film dramatyczny z 1968 roku, w reżyserii Valerio Zurliniego. Był jednym z filmów zgłoszonych do XXI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1968 roku. Festiwal został jednak odwołany z powodu wydarzeń Maja 1968 roku we Francji.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Ostatnie lata życia Zurlini spędził wykładając na rzymskiej uczelni filmowej Centro Sperimentale di Cinematografia. 26 października 1982 popełnił samobójstwo w Weronie.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  reżyser[ | edytuj kod]

 • 1955: Dziewczęta z Florencji (Le ragazze di San Frediano)
 • 1959: Lato przemocy (Estate violenta)
 • 1961: Dziewczyna z walizką (La ragazza con la valigia)
 • 1962: Kronika rodzinna (Cronaca familiare)
 • 1965: Żołnierki (Le soldatesse)
 • 1968: Siedzący po prawicy (Seduto alla sua destra)
 • 1972: Pierwsza spokojna noc (La prima notte di quiete)
 • 1976: Pustynia Tatarów (Il deserto dei tartari)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Valerio Zurlini w bazie IMDb (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dino Buzzati-Traverso (ur. 16 października 1906 w Belluno, zm. 28 stycznia 1972 w Rzymie) - włoski pisarz i dziennikarz.
  Pustynia Tatarów (Il deserto dei Tartari) – powieść Dino Buzzati z 1940 roku. Książka zajęła 29 miejsce na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni (ur. 28 września 1924 w Fontana Liri, zm. 19 grudnia 1996 w Paryżu) – włoski aktor filmowy.
  David di Donatello − włoska nagroda filmowa przyznawana od 1956 przez Włoską Akademię Filmową, włoski odpowiednik Oscara. Wręczana figurka jest kopią rzeźby Dawid autorstwa Donatella. Od 2006 roku nagroda przyznawana jest w 24 kategoriach.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.319 sek.