• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valence - Drôme

  Przeczytaj także...
  Humbert z Romans (ur. ok. 1194 w Romans, zm. 14 lipca 1277 w Valence) – francuski dominikanin, generał zakonu w latach 1254-1263, czczony przez zakon, jako błogosławiony.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

  Valence (prowan. Valença, pl. Walencja) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Drôme.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 63 437 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1729 osób/km² (wśród 2880 gmin regionu Rodan-Alpy Valence plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 134.).

  Alanowie (Halanowie, Tanaitowie lub Asowie, gr. Αλανοί, Αλαννοί, chińskie 阿蘭聊 transkrybowane na Alanliao (synonim 奄蔡 Yancai, stąd niektórzy doszukują się pokrewieństwa z Antami) z II w. i 阿蘭 Alan z III w.) – sarmacki lud pochodzenia indoirańskiego.Owernia-Rodan-Alpy (fr. Auvergne-Rhône-Alpes) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Owernii i Rodanu-Alp. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lyon.

  Historia[]

  Miasto powstało w czasach rzymskich. Później okolice miasta stały się miejscem osiedlania Alanów.

  W średniowieczu, ze względu na bezpieczne położenie przy rozwidleniu rzek i ochronę murów i wałów obronnych, było etapem na drodze pielgrzymiej do Santiago de Compostella.

  Życie duchowe skupiało się wokół romańskiej katedry św. Apolinarego, która była zbudowana jako opactwo kanoników św. Rufusa.

  Tramwaje w Valence − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej we francuskim mieście Valence, działający w latach 1927−1950.Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  W mieście władzę sprawowały dwie osoby: biskup i hrabia de Valence.

  Istniał tu też klasztor dominikanów, gdzie dożył starości Humbert z Romans.

  Galeria[]

 • Romańska katedra św. Apolinarego, widok z palcu des Ormeaux, w starej części Valence, 2009

 • Dworzec kolejowy, 2012

 • Ratusz, 2006

 • Zobacz też[]

 • Tramwaje w Valence
 • Bibliografia[]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Valence
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.