• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Valais  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Vaud (fr.: Vaud, niem. Waadt, rom. Vad, wł.: Vaud) – kanton w zachodniej Szwajcarii. Vaud dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Nazwa pochodzi od łac. Pagus Waldensis. Stolicą jest Lozanna.Księstwo Sabaudii-Piemontu (Principato di Savoia) – samodzielne księstwo istniejące od roku 1416 do Zjednoczenia Włoch w XIX wieku. Państwem rządziła tzw. Dynastia sabaudzka (principi di Savoia). Na terytorium państwa od 1416 roku składały się prowincja Sabaudia (stolica - Nicea, dziś część Francji) i włoska prowincja Piemont ze stolicą w Turynie. Od 1743 do 1860 roku Księstwo stanowiło część składową Królestwa Sardynii.

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Vispertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).

  Uri – kanton Szwajcarii, leżący w środkowej części kraju, w dolinie rzeki Reuss między Jeziorem Czterech Kantonów a Przełęczą św. Gotarda. Jeden z trzech tzw. leśnych kantonów (Waldstätte; obok Schwyz i Unterwalden), które 1 sierpnia 1291 r. podpisały akt założycielski Konfederacji Szwajcarskiej.Visp (fr. Viège) – miasto i gmina polityczna w południowej Szwajcarii, w kantonie Valais, u wylotu doliny Vispertal.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Dom (po lewej), Matterhorn (w środku) i Weisshorn (po prawej)

  Kanton Valais graniczy z Włochami na południu i południowym wschodzie, z Francją na zachodzie, ponadto na północy z kantonami Vaud i Berno, a na wschodzie z Uri i Ticino.

  Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.Alpy Lepontyjskie (niem. Lepontinische Alpen, wł. Alpi Lepontine) - część Alp Zachodnich na terenie Szwajcarii (kantony: Valais, Ticino, Gryzonia) oraz we Włoszech (region Piemont). Zajmują centralną część Alp.

  Szeroka dolina Rodanu zajmuje znaczną część powierzchni kantonu. Dolina ta posiada wiele mniejszych odgałęzień, zarówno małych i wąskich jak i szerokich i zamieszkanych. Do tych drugich zalicza się między innymi dolina Vispertal dzieląca się na doliny Saastal i Mattertal z popularnym kurortem Zermatt u stóp Matterhornu (4478 m). 50 szczytów wznosi się ponad cztery tysiące metrów, z najwyższym Dufourspitze (w Alpach Pennińskich), który osiąga 4638 m. Znajduje się tu też wiele lodowców, w tym zaliczane do największych w całych Alpach.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Grand Combin – duży masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Dolina Aosty) a Szwajcarią (kanton Valais) oraz między dolinami Val d’Entremont i Val de Bagnes w Szwajcarii.

  Dorzecze Rodanu zajmuje niemal cały kanton. Rodan płynie ze wschodu na zachód do Martigny, następnie skręca lekko na północ gdzie łączy się z Jeziorem Genewskim. Jednak są dwa regiony w kantonie Valais, które nie należą do zlewiska Rodanu: dolina na południe od przełęczy Simplon i dolina na południe od Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda. Dolina Rodanu oddziela Alpy Berneńskie na północy od Alp Pennińskich na południu. Inne pasma leżące chociażby częściowo w kantonie Valais to: Masyw Chablais, Masyw Mont Blanc i Alpy Lepontyńskie.

  Sierre (niem. Siders) – miasto w Szwajcarii położone w dolinie rzeki Rodan w kantonie Valais/Wallis. Stolica gminy Sierre.Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa.

  Ważniejsze odgałęzienia doliny Rodanu to: Fieschertal, Lötschental i Dalatal na prawym brzegu oraz Turtmanntal, Binntal, Nanztal, Vispertal, Val d'Anniviers, Vallon de Réchy, Val d'Hérens, Val de Nendaz, Val d’Entremont i Val d'Illiez na lewym brzegu Rodanu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
  Novartis, szwajcarskie laboratorium, w którym w 1938 roku Albert Hofmann po raz pierwszy zsyntezował LSD (dwuetyloamid kwasu lizergowego) - jeden z najsilniejszych psychodelików znanych ludzkości. Poprzednia nazwa laboratorium: "Sandoz". Firma powstała z połączenia Sandoz oraz Ciba Geigy. W Polsce Novartis działa jako Novartis, Lek, Hexal, Ciba Vision, Alima Gerber. Zakłady produkcyjne posiada Lek, Hexal oraz Alima Gerber i producent szczepionek Chiron. Novartis Zatrudnia ok. 100,000 pracowników i działa w 140 krajach. Siedziba znajduje się w Bazylei.
  Rudolf III Próżniak (ur. w 971, zm. 5/6 września 1032) - ostatni niezależny król Burgundii (Arelatu) w latach 993-1032. Ostatni męski przedstawiciel dynastii tzw. Welfów starszych lub burgundzkich.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.053 sek.