• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val di Gressoney

  Przeczytaj także...
  Issime – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Dolina Aosty, w dolinie Val di Gressoney w Alpach Pennińskich. Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste, franko-prow. Vâl d’Outa, gwara Walser Augschtalann lub Ougstalland) – kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią a od wschodu i południa z regionem Piemont. Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyka.
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Dolina Val di Gressoney
  Piramide Vincent i lodowiec Ghiacciaio del Lys

  Val di Gressoney (także Valle del Lys) – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Dolina Aosty. Jej wylot znajduje się w miejscowości Pont-Saint-Martin. Stąd dolina prowadzi na północ i dochodzi do masywów Breithorn - Lyskamm i Monte Rosa za którymi znajduje się szwajcarska dolina Mattertal.

  Balmenhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Piemont i Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schronisk Bivacco Felice Giordano (3167 m) i Capanna (3559 m). Na szczycie znajduje się statua Cristo delle Vette. Pod szczytem zalega lodowiec Ghiacciaio del Lys. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Potok Lys w miasteczku Fontainemore

  Od zachodu dolinę ogranicza boczny grzbiet masywu Breithorn - Lyskamm (odchodzący ze szczytu Lyskamm Ostgipfel), za którym znajduje się dolina Val d'Ayas. Są tu m.in. szczyty szczyty Naso del Lyskamm (4272 m), Perazzispetz (3906 m), Testa Grigia (3314 m) i Rothorn (3157 m).

  Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa. Corno Nero (niem. Schwarzhorn) – szczyt w masywie Monte Rosa w Alpach Pennieńskich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Dolina Aosty i Piemont w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Jest to charakterystyczny skalny wierzchołek, pięknie położony na południe od Ludwigshöhe.

  Od wschodu dolinę Val di Gressoney ogranicza potężny boczny grzbiet masywu Monte Rosa m.in. ze szczytami Schwarzhorn (4322 m), Piramide Vincent (4215 m), Balmenhorn (4167 m), Punta Giordani (4046 m) i Punta Vittoria (3435 m). Grzbiet ten oddziela dolinę Val di Gressoney od doliny Valsesia i jest granicą między regionami Dolina Aosty i Piemont.

  Lillianes – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Dolina Aosty, w dolinie Val di Gressoney w Alpach Pennińskich. Gressoney-Saint-Jean – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Dolina Aosty, w dolinie Val di Gressoney w Alpach Pennińskich.

  Doliną płynie potok Lys wypływający z lodowca Ghiacciaio del Lys. U wylotu doliny, w miejscowości Pont-Saint-Martin, wpada on do rzeki Dora Baltea.

  Większe miejscowości w dolinie to Perloz, Lillianes, Fontainemore, Issime, Gaby, Gressoney-Saint-Jean i Gressoney-La-Trinité.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​​ISBN 978-83-60429-04-4​​.
  2. Jan Babicz, Dariusz Tkaczyk, Alpy, Sklep Podróżnika, Warszawa, 1993
  3. Dufourspitze Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-15] (ang.).
  4. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1
  5. Vallèe d’Aoste, Studio F.M.B. Bologna, ​​ISBN 88-7775-316-1​​.


  Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.Dora Baltea (fr. Doire Baltée, franko-pr. Djouiye, piem. Dôri, łac. Duria Maior) – rzeka w północno-zachodnich Włoszech, lewy dopływ Padu. Źródła na południowo-wschodnich stokach masywu Mont Blanc. Płynie przez dolinę Aosty. Wykorzystywana gospodarczo do nawadniania i w licznych hydroelektrowniach.


  Warto wiedzieć że... beta

  Fontainemore – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Dolina Aosty, w dolinie Val di Gressoney w Alpach Pennińskich.
  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Perloz – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Dolina Aosty, w dolinie Val di Gressoney w Alpach Pennińskich.
  Punta Giordani – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Piemont i Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Sąsiaduje z Piramide Vincent. Szczyt można zdobyć ze schroniska Capanna Giovanni Gnifetti (3647 m). Szczyt góruje nad lodowcem Ghiacciaio di Indren.
  Testa Grigia – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Breithorn - Lyskamm.
  Piramide Vincent – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Piemont i Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt zawdzięcza swoją nazwę nazwisku pierwszego zdobywcy, którym był Johann Nikolaus Vincent. Sąsiaduje z Punta Giordani. Szczyt można zdobyć ze schronisk Rifugio Gnifetti (3611 m) lub Rifugio Città die Mantova (3498 m). Lodowce pod szczytem to Ghiacciaio del Lys, Ghiacciaio di Indren i Ghiacciaio delle Piode.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.