• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val di Antrona

  Przeczytaj także...
  Zwischbergental – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. W miejscowości Gondo odchodzi na zachód od doliny Val Divedro i dochodzi do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m). Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Górna część doliny Val di Antrona
  Widok z przełęczy Antronapass na jezioro Lago di Cingino
  Lago di Antrona

  Val di Antrona – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Piemont. Jest boczną odnogą dużej doliny Val d'Ossola i odchodzi od niej w miejscowości Villadossola. Stąd dolina Val di Antrona prowadzi na zachód i dochodzi do masywu Andolla za którym znajdują się szwajcarskie doliny Saastal i Zwischbergental.

  Antrona Schieranco – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Val di Antrona w Alpach Pennińskich. Viganella – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Val di Antrona w Alpach Pennińskich. Położona około 120 kilometrów na północny wschód od Turynu i około 30 kilometrów na północny zachód od Verbanii.

  Na południe od doliny znajduje się boczny grzbiet masywu Andolla (odchodzący od Ofentalhorn – 3059 m) m.in. ze szczytami Punta Laugera (2995 m), Pizzo Lame (2792 m) i Pizzo San Martino (2733 m). Oddziela on dolinę Val di Antrona od doliny Valle Anzasca.

  Od północy dolinę ogranicza kolejny boczny grzbiet masywu Andolla (odchodzący od szczytu Cima del Rosso – 2624 m) m.in. ze szczytami Monte della Preja (2322 m), Pizzo Montalto (2705 m) i Cima Camughera (2249 m). Oddziela on dolinę Val di Antrona od doliny Val Bognanco.

  W miejscowości Antrona Schieranco od doliny Val di Antrona odchodzi na północ niewielka boczna dolina Val Loranco z jeziorem Lago Alpe del Cavalli. Dochodzi ona do szczytu Pizzo d'Andolla (3654 m). Główna dolina skręca natomiast na południowy zachód i dochodzi do szczytu Ofentalhorn. Znajdują się tu jeziora Lago di Antrona, Lago di Camposeccio, Lago di Campliccioli i Lago di Cingino.

  Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco. Saastal (fr. Vallée de Saas) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal.

  Doliną płynie potok Ovesca wypływający z jeziora Lago di Antrona. Uchodzi on do rzeki Toce w miejscowości Villadossola.

  W górnej części doliny znajduje się park przyrody Alta Valle Antrona.

  Największą miejscowością jest Antrona Schieranco. Inne większe miejscowości to Viganella i Montescheno.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Benvenuto in Valle Antrona, www.valleantrona.com [dostęp 2018-09-20] (wł.).
  2. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​ISBN 3-444-00454-0​.
  3. Portjengrat Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-20] (ang.).
  4. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1
  5. Antrona, Il Lago Maggiore [dostęp 2018-09-20] (wł.).
  6. Valle Antrona Relax, www.valle-antrona.it [dostęp 2018-09-20] (wł.).


  Montescheno – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Val di Antrona w Alpach Pennińskich. Villadossola – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, u wylotu doliny Val di Antrona w Alpach Pennińskich.


  Warto wiedzieć że... beta

  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.