• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val d'Isère

  Przeczytaj także...
  Trzy Doliny (fr. Les Trois Vallées) – obszar narciarski znajdujący się w Parku Narodowym Vanoise w Sabaudii we Francji, obejmujący największa łączną długość tras narciarskich dostępnych bez zdejmowania nart na świecie. Znajduje się tam 335 tras (w tym 33 czarnych, 119 czerwonych, 135 niebieskich i 48 zielonych) o łącznej długości ponad 600 km oraz 183 wyciągi zdolne w ciągu godziny przetransportować 260 tys. ludzi. Różnica poziomów wynosi 2620 metrów. Dodatkowo istnieje około 120 km tras biegowych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Wyciąg orczykowy (tzw. kotwica) to rodzaj wyciągu narciarskiego służący do wciągania narciarzy lub snowboardzistów do góry wzdłuż stoku. Wyciąg orczykowy to patent szwajcarsko-niemiecki z 1934 r. (inż. Constam i firma Bleichert).

  Val-d'Isère jest gminą i ośrodkiem narciarskim w dolinie Tarentaise Savoie region Owernia-Rodan-Alpy położoną w południowo-wschodniej Francji. Leży 5 km od granicy z Włochami. położone jest na granicy z parkiem narodowym Vanoise stworzonym w 1963 roku. W 1992 roku odbyły się tu zawody w narciarstwie alpejskim w ramach ZIO 1992 na słynnej trasie Face de Bellevarde. A w 2009 roku miasto zorganizowało Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim.

  Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

  Narciarstwo[]

  W środkowo wschodniej Val-d'Isère jest rozpoznawalne charakterystyczną zabudową chalet, podczas gdy w zachodniej części miasta dominuje architektura współczesna. Wraz z pobliskim Tignes stanowi część obszaru narciarskiego Espace Killy tworząc jeden z większych i najpiękniejszych ośrodków narciarskich na świecie.

  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Kolej linowo-terenowa – środek transportu szynowego, stosowany zazwyczaj do pokonywania spadków terenu. Wagon porusza się po torze za pomocą liny napędowej, zaś ta przesuwa się na kółkach podporowych między szynami. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje tych kolei:

  W Val-d'Isère dzięki lodowcowi (Pissaillas Glacier) sezon narciarski trwa cały rok. W ostatnich latach lodowiec nieco się skurczył prawdopodobnie z powodu globalnego ocieplenia co spowodowało zmniejszenie obszaru narciarskiego. Niektóre trasy są sztucznie naśnieżane, by móc przyjąć coraz więcej narciarzy, ponieważ z roku na rok miłośników białego szaleństwa przybywa. Kurort posiada bardzo wiele wyciągów narciarski od nowoczesnych wyciągów gondolowych po wyciągi orczykowe. Jest także innowacyjna Kolej linowo-terenowa Funival która przebiega przez tunel pod górą Bellevarde wywożąc narciarzy i turystów na sam szczy góry Bellevarde. W samym Val-d'Isère trasy narciarskie są przeznaczone głównie dla zawodowych narciarzy, ale w pobliskim Tignes znajdują się nartostrady o różnym stopniu trudności.

  Globalne ocieplenie – obserwowane od połowy XX wieku podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).

  Tignes posiada znacznie więcej tras narciarskich stoki są umiejscowione na górze Grande Motte o różnym stopniu trudności od tras zielonych (bardzo łatwe) po czarne (bardzo trudne). W obu wioskach nocą funkcjonuje bardzo dużo barów, restauracji i klubów. Bezpłatny autobus kursuje między miejscowościami w dolinie, co pięć minut od 08.00 do 18.00 z częstotliwością co 30min, zapewniając bezpłatny transport na terenie całej miejscowości Val d’Isère i La Daille.

  Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.94. Tour de France rozpoczął się 7 lipca 2007 w Londynie a zakończył się 29 lipca 2007 w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów. Organizatory wyróżnili wśród nich:
  Kościół w Val-d'Isère

  Historia[]

  Pierwsze osadnictwo człowieka w dolinie zanotowano jeszcze sprzed czasów imperium rzymskiego. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1637 r, w 1664r została stworzona parafia i wybudowany kościół parafialny, który do dziś jest atrakcją turystyczną.

  Trasa narciarska – oznaczona trasa, przeznaczona do zjazdu narciarskiego (po stoku lub zboczu górskim) lub do biegu narciarskiego. Trasy narciarskie przeważnie są utrzymywane przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie.Skala trudności tras narciarskich – system oznaczeń narciarskich tras zjazdowych, nartostrad, tras biegowych i szlaków narciarskich stosowany w ośrodkach narciarskich i umożliwiający narciarzom wybór tras odpowiadających ich umiejętnościom. Nie istnieje jednolity światowy system oceny trudności tras, jednak w większości krajów stosuje się oznaczenia kolorami (według skali niebieski-czerwony-czarny z rosnącym stopniem trudności) lub kształtami znaków ustawionych wzdłuż tras.

  Narciarstwo w Val-d'Isère zostało zapoczątkowane w 1930 roku, kiedy to zbudowano pierwszy wyciąg orczykowy na stokach Solaise. Aktualnie w tym miejscu funkcjonuje kolejka linowa.

  Tarentaise Valley Skiing[]

  W dolinie Tarentaise znajduje się największe skupisko światowej klasy ośrodków narciarskich, w skład nich wchodzą tzw. Trzy Doliny Les Arcs, La Plagne oraz Les Trois Vallées gdzie znajdują się takie ośrodki narciarskie jak (Courchevel, Meribel, Val Thorens i wiele więcej). Bilety tygodniowe na wyciągi w Val d’Isère / Espace Killy pozwalają na szusowanie do woli w dwóch wymienionych kurortach. Kiedyś były plany, by połączyć wszystkie kurorty narciarskie i utworzyć największy na świecie teren narciarski. Jednak ta wizja została zakończona wraz z utworzeniem Parku Narodowego Vanoise.

  Owernia-Rodan-Alpy (fr. Auvergne-Rhône-Alpes) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Owernii i Rodanu-Alp. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lyon.Jean-Claude Killy (ur. 30 sierpnia 1943) – francuski narciarz alpejczyk, trzykrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata, pierwszy zdobywca Pucharu Świata.

  Tour de France[]

  Val-d'Isère w roku 2007 gościło start 9 etapu najstarszego wyścigu kolarskiego świata Tour de France 2007.

  Znani ludzie[]

 • Jean-Claude Killy (Dorastał w Val-d'Isère)
 • Zobacz też[]

 • Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1992
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Val-d'Isère • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Méribel – obszar turystyczny w południowo-wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia, ok. 500 km na południowy wschód od Paryża, leżący na obszarze Parku Narodowego Vanoise. Méribel jest na świecie słynne ze swoich obiektów i tras narciarskich.
  Grande Motte - szczyt w Alpach Graickich, części Alp Zachodnich. Leży we wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy. Należy do masywu Vanoise. Szczyt można zdobyć ze schroniska Refuge du Palet (2587 m) lub Refuge de la Leisse (2487 m). Należy do Parku Narodowego Vanoise.
  XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Albertville w 1992 roku. Startowało 1801 zawodników (488 kobiet) z 64 krajów.
  XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Albertville w 1992 roku. Startowało 1801 zawodników (488 kobiet) z 64 krajów.
  Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.