• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val d'Anniviers

  Przeczytaj także...
  Sierre (niem. Siders) – miasto w Szwajcarii położone w dolinie rzeki Rodan w kantonie Valais/Wallis. Stolica gminy Sierre.Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Besso - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w południowej Szwajcarii w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Należy do grupy Weisshorn i Matterhorn. Sąsiaduje z Zinalrothorn. Szczyt można zdobyć ze schroniska Cabane du Grand Mountet (2886 m) lub Rothornhütte (3198 m).
  Widok ze szczytu Besso na dolinę Val d'Anniviers

  Val d'Anniviers (niem. Eifischtal) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Odchodzi od doliny Rodanu na południe w miejscowości Sierre. W miejscowości Mission rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Val de Moiry i wschodnią Val de Zinal.

  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Od wschodu dolinę ogranicza zachodnia grań masywu Weisshornu, który oddziela ją od doliny Turtmanntal, a od zachodu zachodnia grań masywu Dent Blanche - Cornier, która oddziela ją od doliny Val d'Hérens. Doliną płynie potok Navizence. Wpada on do Rodanu.

  W dolinie znajdują się m.in. miejscowości Chandolin, Saint-Jean, Saint-Luc i Vissoie.

  Rodan (fr. Rhône, frank.-prow. Rôno, oks. Ròse, wł. Rodano, niem. Rhone lub Rotten, ret. Rodan, łac. Rhodanus) – rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość – 812 km, powierzchnia dorzecza – 98 tys. km². Średni przepływ Rodanu (mierzony w Beaucaire) wynosi 1700 m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​ISBN 3-444-00454-0​.
  2. Jan Babicz, Alpy Szwajcarskie, Warszawa: Sklep Podróżnika, 1995, ISBN 83-7136-027-4, OCLC 749441384.
  3. Val d'Anniviers, MySwitzerland.com [dostęp 2018-08-16] (ang.).  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.