• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val Rendena

  Przeczytaj także...
  Spiazzo – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.Alpi dell’Adamello e della Presanella (niem. Adamello-Presanella-Alpen) – grupa górska w Alpach Retyckich, części Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech, w regionach Trydent-Górna Adyga (prowincja Trydent) oraz Lombardia (prowincja Brescia). Nazwa grupy pochodzi od dwóch najwyższych szczytów: Cima Presanella (3558 m n.p.m.) i Monte Adamello (3539 m n.p.m.). Łańcuch jest zbudowany głównie ze skał krystalicznych.
  Vigo Rendena – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.

  Val Rendena jest rozległą doliną położoną w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent. Rozciąga się pomiędzy dwoma masywami Alp Retyckich będącymi częścią Alp Wschodnich. Na zachód i północ od doliny rozciąga się Grupa Adamella a na wschód i południe Grupa Brenta. Dolina rozpoczyna się na południu jako odgałęzienie doliny Adygi, w okolicach miasta Tione di Trento a na północy kończy się przełęczą Campo Carlo Magno położoną na wysokości 1681 m n.p.m.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Carisolo – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.
  Widok na Dolinę Val Rendena z przełęczy Passo del Grosté, w głębi Masyw Adamello-Presanella

  W dolina administracyjnie podzielna jest pomiędzy 12 gmin, są to Pinzolo, Carisolo, Giustino, Massimeno, Caderzone, Strembo, Bocenago, Spiazzo, Pelugo, Vigo Rendena, Darè i Villa Rendena.

  Villa Rendena – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.Dolomity Brenty (niem. Brenta, wł. Dolomiti di Brenta) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Nazwa pasma mogłaby sugerować, że pasmo to jest częścią Dolomitów, jednakże oznacza ona tylko geologicznie podobną budowę obu pasm. Geograficznie rzecz biorąc Dolomity Brenty są częścią Alp Retyckich. Administracyjnie pasmo leży na terenie prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech.

  W północnej, najwyżej położonej części, przed przełęczą Campo Carlo Magno położona jest Madonna di Campiglio, znana jako letni kurort oraz ośrodek sportów zimowych.

  Dnem doliny płynie rzeka Sarca, powstająca w miejscowości Carisolo, z połączenia dwóch dopływów Sarca di Campiglio z doliny głównej oraz Sarca di Genova z doliny bocznej Val Rendena. Sarca płynie do Jeziora Garda gdzie po opuszczeniu jeziora zmienia nazwę na Mincio, będącego dopływem Padu.

  Caderzone – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.Massimeno – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bocenago – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.
  Garda (wł. Lago di Garda) - jezioro w północnych Włoszech, największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem, w pobliżu Alp Adamello i Trydenckich. Jezioro leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Do 1918 roku północna część jeziora należała do Austro-Węgier.
  Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige, niem. Trentino-Südtirol, ladyński Trentin-Südtirol albo Trentin-Sudtirol) – region administracyjny w północnych Włoszech. Zajmuje obszar 13 613 km² (Trydent 6213 km², Tyrol Południowy 7400 km²), zamieszkuje go 962 464 osób (2004). Gęstość zaludnienia wynosi 70 osób/km². Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z regionem Wenecja Euganejska a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią.
  Darè – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.
  Strembo – miejscowość i gmina we Włoszech, położona w dolinie Val Rendena, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent.
  Passo del Grosté, Passo Grosté - przełęcz znajdująca się na wysokości 2442 m n.p.m. we włoskich Dolomitach. Tworzy ona szerokie, płaskie obniżenie pomiędzy należącymi do łańcucha Grupy Brenta szczytami Cima Grosté (2905 m) i Pietra Grande (2936 m). Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy znajduje się końcowa stacja wyciągów krzesełkowych, a około 200 m poniżej schronisko i stacja końcowa kolejki gondolowej z Madonna di Campiglio. Pozwala to na uprawianie narciarstwa przez ponad 6 miesięcy w roku. Latem jest to miejsce wypadowe na urwiste szczyty masywu Grupy Brenta z najwyższym szczytem Cima Brenta (3151 m n.p.m.).
  Madonna di Campiglio – małe miasteczko i centrum sportów zimowych, położone w północnych Włoszech, w gminie Pinzolo, w regionie Trydent-Górna Adyga, około 30 km na północny zachód od Trydentu, 60 km na północ od jeziora Garda. Miejscowość jest położona w dolinie Val Rendena na wysokości 1522 m n.p.m. Otaczające ją góry należą do pasma Dolomitów Brenty, będącego częścią Dolomitów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.