• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Val Bognanco

  Przeczytaj także...
  Zwischbergental – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. W miejscowości Gondo odchodzi na zachód od doliny Val Divedro i dochodzi do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m). Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Dolina Val Bognanco

  Val Bognanco – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Piemont. Jest boczną odnogą dużej doliny Val d'Ossola i odchodzi od niej w miejscowości Domodossola. Stąd dolina Val Bognanco prowadzi na zachód i dochodzi do masywu Andolla za którym znajduje się szwajcarska dolina Zwischbergental.

  Andolla – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco. Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).

  Na północ od doliny znajduje się boczny grzbiet masywu Andolla ( odchodzący od szczytu Camoscellahorn – 2612 m) m.in. ze szczytami Il Dosso (2562 m) i Pizzo del Rovale (2456 m). Oddziela on dolinę Val Bognanco od doliny Val Divedro.

  Jedno z trzech jezior Laghi del Paione w górnej części doliny

  Od południa dolinę ogranicza kolejny boczny grzbiet masywu Andolla (odchodzący od szczytu Cima del Rosso – 2624 m) m.in. ze szczytami Monte della Preja (2322 m), Pizzo Montalto (2705 m) i Cima Camughera (2249 m). Oddziela on dolinę Val Bognanco od doliny Val di Antrona.

  Crevoladossola – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, u wylotu doliny Val Bognanco w Alpach Pennińskich. Bognanco – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Val Bognanco w Alpach Pennińskich.

  W górnej części dolina rozszerza się. Znajduje się tu kilkanaście niewielkich jezior (w tym trzy jeziora Laghi del Paione) i kilkanaście niewielkich potoków. Wpadają one do płynącego doliną dużego potoku Bogna. Uchodzi on do rzeki Toce między miejscowością Crevoladossola, a Domodossola.

  Jedyną większą miejscowością w dolinie jest San Lorenzo, w której znajduje się siedziba władz gminy Bognanco.

  San Lorenzo

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Italien 1, Oberitalienische Seen, Mailand, Turin, Marco Polo, ​ISBN 3-89525-230-1
  2. Cima Verosso Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-09-22] (ang.).
  3. Public Srl, Comune di Bognanco, www.comune.bognanco.vb.it [dostęp 2018-09-22] (wł.).
  4. Escursionismo, www.valbognanco.com [dostęp 2018-09-22] (wł.).
  5. Comune di Bognanco (VB) Piemonte - Tutte le informazioni e tutti i dati utili., italia.indettaglio.it [dostęp 2018-09-22].  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.