• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • VI kadencja Sejmu Krajowego Galicji



    Podstrony: [1] 2 [3]
    Przeczytaj także...
    Teofil Merunowicz (ur. 1846, zm. 11 grudnia 1919) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji V, VI, VII, VIII i IX kadencji (1882-1913), sekretarz rady powiatowej we Lwowie, polski dziennikarz. Był również posłem do austriackiej Rady Państwa.Mikołaj Torosiewicz – poseł do Sejmu Krajowego Galicji VI i VII kadencji (1889-1901), właściciel dóbr Putiatyńce koło Rohatyna.
    Skład Sejmu[ | edytuj kod]

    | edytuj kod]

  • Seweryn Morawski – rzymskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Sylwestr Sembratowycz – greckokatolicki arcybiskup lwowski
  • Izaak Mikołaj Isakowicz – ormiańskokatolicki arcybiskup lwowski
  • Ignacy Łobos – rzymskokatolicki biskup tarnowski
  • Łukasz Solecki – rzymskokatolicki biskup przemyski
  • Albin Dunajewski – rzymskokatolicki biskup krakowski (zmarł w 1894, na jego miejsce wstąpił biskup Jan Puzyna)
  • Julian Pełesz – greckokatolicki biskup stanisławski
  • Jan Saturnin Stupnicki – greckokatolicki biskup przemyski (do 1890, od 1892 jego miejsce zajął Julian Kuiłowski)
  • Rektorzy Uniwersytetu Lwowskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

    Zdzisław Marchwicki herbu Ostoja (ur. 29 stycznia 1841 w Międzylesiu, zm. 24 sierpnia 1912 w Warszawie) – wiceprezydent Lwowa, poseł do Sejmu Krajowego Galicji (1889-1901), dyrektor Banku Kredytowego, komisarz rządowy województwa płockiego i naczelnik cywilny powiatu ostrołęckiego w powstaniu styczniowym, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1895 roku. Ludwik Midowicz – (ur. 1841 w Starym Sączu - zm ?) - poseł do Sejmu Krajowego Galicji VI kadencji (1889-1895), doktor praw, c.k. notariusz w Rzeszowie. Uczestnik powstania styczniowego, brał udział w między innymi w bitwie pod Fajsławicami.
  • Leonard Piętak (1888-1889)
  • Klemens Sarnicki (1890)
  • Tomasz Stanecki (1890)
  • August Bálasits (1892)
  • Ludwik Ćwikliński (1894)
  • Tadeusz Wojciechowski (1894-1895)
  • Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

  • Franciszek Kasparek (1888-1889)
  • Edward Korczyński (1889)
  • Wincenty Zakrzewski (1890)
  • Władysław Chotkowski (1892)
  • Fryderyk Zoll (1894)
  • Tadeusz Browicz (1894-1895)
  • Posłowie obieralni[ | edytuj kod]

    I kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Obwód krakowski:
  • Kazimierz Badeni
  • Stanisław Tarnowski
  • Stanisław Madeyski
  • Władysław Struszkiewicz
  • Michał Bobrzyński (złożył mandat 13 października 1890, został powtórnie wybrany)
  • Marian Dydyński
  • 2. Obwód brzeżański:
  • Józef Wereszczyński
  • Emil Torosiewicz
  • Alfons Czajkowski (zmarł w 1892, na jego miejsce 27 stycznia 1893 obrano Mieczysława Onyszkiewicza)
  • 3. Obwód przemyski:
  • Jerzy Czartoryski
  • Zygmunt Dembowski
  • Adam Franciszek Lubomirski (zrezygnował w listopadzie 1889 w jego miejsce w grudniu 1889 wybrano Włodzimierza Kozłowskiego)
  • 4. Obwód złoczowski:
  • Apolinary Jaworski
  • Oskar Schnell
  • Wincenty Gnoiński
  • 5. Obwód czortkowski:
  • Jan Gnoiński
  • Włodzimierz Siemiginowski
  • Bronisław Horodyski
  • 6. Obwód tarnowski:
  • Tadeusz Rutowski
  • Tadeusz Langie
  • Władysław Koziebrodzki (zmarł w 1893, na jego miejsce w kwietniu 1893 wybrano Stefana Sękowskiego
  • 7. Obwód tarnopolski:
  • Jan Vivien de Chateaubrun
  • Eustachy Zagórski
  • Klemens Żywicki (zmarł w 1894, na jego miejsce 8 listopada 1894 obrano Leona Pinińskiego)
  • 8. Obwód sanocki:
  • August Gorayski
  • Stanisław Gniewosz
  • Zygmunt Kozłowski (zmarł 9 października 1893, na jego miejsce 20 grudnia 1893 obrano Jana Duklana Słoneckiego)
  • 9. Obwód samborski:
  • Piotr Gross
  • Stanisław Tarnowski (junior)
  • Tadeusz Skałkowski
  • 10. Obwód żółkiewski:
  • ks. Tyt Kowalśkyj
  • Tomisław Rozwadowski
  • Stanisław Łączyński
  • 11. Obwód sądecki:
  • Gustaw Romer
  • Tadeusz Pilat
  • 12. Obwód rzeszowski:
  • Edward Jędrzejowicz
  • Karol Scipio del Campo
  • 13. Obwód stryjski:
  • Klemens Dzieduszycki
  • Oktaw Pietruski (zmarł w 1894, na jego miejsce 8 listopada 1894 obrano Franciszka Rozwadowskiego)
  • 14. Obwód stanisławowski:
  • Wojciech Dzieduszycki
  • Stanisław Brykczyński
  • 15. Obwód kołomyjski:
  • Jan Kapri (złożył mandat w 1893, na jego miejsce 20 grudnia 1893 obrano Mikołaja Krzysztofowicza)
  • Antoni Golejewski (zmarł w 1893, na jego miejsce 20 grudnia 1893 obrano Stanisława Dzieduszyckiego)
  • 16. Obwód lwowski:
  • Dawid Abrahamowicz
  • II kuria[ | edytuj kod]

  • Zdzisław Marchwicki (Izba lwowska)
  • Arnold Rappaport (Izba krakowska)
  • Maurycy Rosenstock (Izba brodzka)
  • III kuria[ | edytuj kod]

  • 1. Okręg Lwów:
  • Franciszek Jan Smolka
  • Tadeusz Romanowicz
  • Michał Michalski
  • Bernard Goldmann
  • 2. Okręg Kraków:
  • Adam Asnyk
  • Ferdynand Weigel
  • Leon Wojciech Chrzanowski
  • 3. Okręg Przemyśl:
  • Aleksander Dworski
  • 4. Okręg Stanisławów:
  • Leon Biliński
  • 5. Okręg Tarnopol:
  • Lucylian Krynicki
  • 6. Okręg Brody:
  • Otto Hausner (zmarł w 1890, na jego miejsce 8 lipca 1890 obrano Oktawa Salę)
  • 7. Okręg Jarosław:
  • Edward Micewski
  • 8. Okręg Drohobycz:
  • Stanisław Szczepanowski
  • 9. Okręg Biała:
  • Franciszek Strzygowski
  • 10. Okręg Nowy Sącz:
  • Julian Dunajewski
  • 11. Okręg Tarnów:
  • Witold Rogoyski
  • 12. Okręg Rzeszów:
  • Wiktor Zbyszewski
  • 13. Okręg Sambor:
  • Adam Czyżewicz
  • 14. Okręg Stryj:
  • Filip Fruchtman
  • 15. Okręg Kołomyja:
  • Florian Ziemiałkowski
  • IV kuria[ | edytuj kod]

    Wybory według numerów okręgów wyborczych. W IV kurii wybory odbyły się w inaczej określonych okręgach wyborczych, którymi według ustawy z 17 grudnia 1884 stały się powiaty.

    Ksenofont Ochrymowycz (ukr. Ксенофонт Охримович) - ksiądz greckokatolicki, poseł do Sejmu Krajowego Galicji IV, V, VI, VII i VIII kadencji, oraz Rady Państwa VIII, IX i X kadencji, moskalofil.Stanisław Anzelm Wojciech Gniewosz herbu Rawicz (ur. 22 kwietnia 1834 w Pielni, zm. 10 maja 1906 we Lwowie) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji, właściciel dóbr.
    1. Okręg Lwów – Teofil Merunowicz
    2. Okręg Gródek – Włodzimierz Niezabitowski
    3. Okręg Brzeżany – Roman Potocki (na jego miejsce 2 lipca 1889 obrano Henryka Szeliskiego)
    4. Okręg Bóbrka – Dionizy Kułaczkowski
    5. Okręg Rohatyn – Mikołaj Torosiewicz
    6. Okręg Podhajce – Damian Sawczak
    7. Okręg Zaleszczyki – Antoni Chamiec
    8. Okręg Borszczów – Mieczysław Dunin-Borkowski
    9. Okręg Czortków – Mikołaj Wolański
    10. Okręg Husiatyn – Kornel Horodyski
    11. Okręg Kołomyja – Teofil Okunewski
    12. Okręg Horodenka – Michał Lenartowicz
    13. Okręg Kosów – Filip Zaleski
    14. Okręg Śniatyń – Kyryło Hamorak
    15. Okręg Przemyśl – Adam Stanisław Sapieha
    16. Okręg Jarosław – Stefan Zamoyski
    17. Okręg Jaworów – Jan Kanty Szeptycki
    18. Okręg Mościska – Stanisław Stadnicki
    19. Okręg Sambor – Teofil Bereżnyćkyj, po 1892 Karol Barański, na miejsce którego 6 listopada 1894 obrano Kazimierza Bielańskiego)
    20. Okręg Turka – Kost Teliszewśkyj
    21. Okręg Drohobycz – Ksenofont Ochrymowycz
    22. Okręg Rudki – Albin Rayski
    23. Okręg Stary Sambor – Stanisław Tarnowski, po 1892 Ludwik Wodzicki
    24. Okręg Sanok – Zenon Słonecki
    25. Okręg Lisko – Józef Wiktor
    26. Okręg Dobromil – Paweł Tyszkowski
    27. Okręg Brzozów – Konstanty Bobczyński (zmarł na przełomie 1892/93, na jego miejsce 19 kwietnia 1893 obrano Zdzisława Skrzyńskiego)
    28. Okręg Stanisławów – Josyf Huryk
    29. Okręg Bohorodczany – Ołeksa Barabasz
    30. Okręg Buczacz – Władysław Wolański (zmarł 22.I.1891, na jego miejsce wybrano Władysława Wiktora Czaykowskiego)
    31. Okręg Nadwórna – ks. Kornyło Mandyczowśkyj
    32. Okręg Tłumacz – ks. Franciszek Sawa
    33. Okręg Stryj – Mykoła Antonewycz
    34. Okręg Dolina – Marian Mazaraki (zmarł w 1893, na jego miejsce 5 października 1893 obrano Wincentego Witosławskiego)
    35. Okręg Kałusz – Julijan Romanczuk
    36. Okręg Żydaczów – Mykoła Harasymowycz
    37. Okręg Tarnopol – Juliusz Korytowski
    38. Okręg Skałat – Szczęsny Koziebrodzki
    39. Okręg Zbaraż – ks. Mykoła Siczynski (zmarł w 1894, na jego miejsce 6 listopada 1894 obrano Tadeusza Fedorowicza)
    40. Okręg Trembowla – Julian Olpiński
    41. Okręg Złoczów – Longin Rożankowski
    42. Okręg Brody – ks. Iwan Sirko (zmarł w 1893, na jego miejsce 15 lutego 1894 obrano Ołeksandra Barwinskiego)
    43. Okręg Kamionka Strumiłowa – Stanisław Badeni
    44. Okręg Przemyślany – Maciej Kaszewko, po 1892 Roman Potocki
    45. Okręg Żółkiew – Michał Korol
    46. Okręg Sokal – Stanisław Polanowski
    47. Okręg Cieszanów – Julian Puzyna
    48. Okręg Rawa – Franciszek Jędrzejowicz
    49. Okręg Kraków – Antoni Wodzicki (na jego miejsce 4 lutego 1892 obrano Franciszka Paszkowskiego)
    50. Okręg Chrzanów – Artur Władysław Potocki (na jego miejsce 10 lipca 1890 obrano Apolinarego Horwatta, który zmarł w 1891, na jego miejsce 24 listopada 1891 obrano Antoniego Wodzickiego)
    51. Okręg Bochnia – Franciszek Hoszard
    52. Okręg Brzesko – Jan Stadnicki
    53. Okręg Wieliczka – Stanisław Niedzielski
    54. Okręg Jasło – Romuald Palch
    55. Okręg Gorlice – Adam Skrzyński
    56. Okręg Krosno – Jan Trzecieski
    57. Okręg Rzeszów – Adam Jędrzejowicz
    58. Okręg Kolbuszowa – Zdzisław Tyszkiewicz
    59. Okręg Łańcut – Bolesław Żardecki
    60. Okręg Nisko – Ludwik Wodzicki, po 1892 Stanisław Jędrzejowicz
    61. Okręg Tarnobrzeg – Jan Tarnowski (zmarł w 1894, na jego miejsce obrano Zdzisława Tarnowskiego)
    62. Okręg Nowy Sącz – Stanisław Potoczek
    63. Okręg Grybów – Edmund Klemensiewicz
    64. Okręg Nowy Targ – Edward Aleksander Raczyński
    65. Okręg Limanowa – Tadeusz Romer
    66. Okręg Tarnów – Eustachy Stanisław Sanguszko
    67. Okręg Dąbrowa – Józef Męciński
    68. Okręg Pilzno – Ludwik Midowicz
    69. Okręg Ropczyce – Zdzisław Tyszkiewicz, po 1892 Wojciech Stręk
    70. Okręg Mielec – Mieczysław Rey
    71. Okręg Wadowice – Fryderyk Zoll
    72. Okręg Biała – Franciszek Kramarczyk
    73. Okręg Myślenice – Czesław Lasocki (zmarł w 1891, na jego miejsce 24 listopada 1891 obrano Józefa Popowskiego)
    74. Okręg Żywiec – Antoni Michałowski (na jego miejsce 23 września 1891 obrano Wojciecha Mizię)

    Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Szematyzm Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim na rok 1889, s. 228;
    2. Śmierć na balu. „Kurjer Lwowski”. 22, s. 4, 22 stycznia 1891.
    Adam Skrzyński (ur. 1 stycznia 1853, zm. 26 lutego 1905) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji V i VI kadencji (1882-1895), hrabia, właściciel dóbr Zagórzany. Był również posłem do austriackiej Rady Państwa.Stefan Sękowski herbu Prawdzic (ur. 11 marca 1859 we Lwowie, zm.15 sierpnia 1910 w Wojsławiu) – ziemianin, poseł na Sejm Krajowy, działacz społeczny i polityczny.


    Podstrony: [1] 2 [3]



    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Łukasz Ostoja Solecki (ur. 6 sierpnia 1827 w Jawczu w pow. rohatyńskim, zm. 2 marca 1900 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny przemyski w latach 1881–1900, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego.
    Tadeusz Langie (ur. w 1841 – zm. 1919) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji V i VI kadencji (1882-1895), właściciel dóbr.
    Oktaw Sala (ur. 1841 - zm. 26 kwietnia 1917 we Lwowie) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji VI, VII, VIII i IX kadencji (1890-1913), właściciel dóbr Wysocko.
    Leonard Piętak (ur. 24 lutego 1841 w Przemyślu, zm. 26 lutego 1909 w Wiedniu) – polski prawnik, profesor, dziekan i rektor Uniwersytetu Lwowskiego, poseł-wirylista do Sejmu Krajowego Galicji i Rady Państwa, minister ds. Galicji przy rządzie Cesarstwa Austriackiego w Wiedniu.
    Leon Piniński (ur. 8 marca 1857 we Lwowie, zm. 4 kwietnia 1938 we Lwowie) – polski dyplomata, kolekcjoner i historyk sztuki, profesor prawa rzymskiego i rektor (w roku akademickim 1928/1929) Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
    Mykoła Antonewycz pol. Mikołaj Antoniewicz (ur. w 1840 w Niezwiskach - zm. 1919 w Przemyślu) - ukraiński działacz społeczny, historyk, pedagog, poseł do Sejmu Krajowego Galicji III, IV, V i VI kadencji, c.k. profesor w C.K. Gimnazjum w Przemyślu w latach 1864-65, 1874-1900.
    Romuald Palch (ur. 21 maja 1842 w Jaśle - zm. 6 października 1920) – poseł do Sejmu Krajowego Galicji VI kadencji (1889-1895), aptekarz w Jaśle, radny Rady Miejskiej Jasła.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.046 sek.