• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VISTA

  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Teleskop optyczny – jeden z rodzajów teleskopów; przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany), połączonych tubusem. Służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony lub prosty.
  Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory - ESO) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca europejskie kraje, powołana w 1962 roku w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.

  VISTA (Visible & Infrared Survey Telescope for Astronomy) – teleskop optyczny o średnicy zwierciadła 4,1 m, umieszczony na zboczu góry Cerro Paranal w Chile na wysokości 2518 m n.p.m. Stanowi część Obserwatorium Paranal należącego do ESO.

  Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.Cerro Paranal (Wzgórze Paranal) – wzniesienie o wysokości 2635 m n.p.m., zlokalizowane na pustyni Atakama w północnym Chile. Na szczycie znajduje się Obserwatorium Paranal z charakterystyczną jego częścią – systemem teleskopów Very Large Telescope oraz teleskopem VLT Survey Telescope. Szczyt jest oddalony o 120 km na południe od miasta Antofagasta i 12 km od wybrzeży Oceanu Spokojnego.

  „Pierwsze światło” teleskop zarejestrował 11 grudnia 2009 roku. Ma szeroki kąt widzenia i jak wskazuje nazwa, rejestruje promieniowanie z zakresu widzialnego i podczerwieni. Główne zwierciadło to najbardziej zakrzywione lustro tego rozmiaru kiedykolwiek wykonane. Średnica zwierciadła wtórnego wynosi 1,24 m. W sercu teleskopu VISTA znajduje się 3-tonowa kamera zawierająca 16 specjalnych detektorów czułych na światło podczerwone, mających łącznie 67 megapikseli. Ma największe pokrycie z astronomicznych kamer w bliskiej podczerwieni. VISTA jest w stanie wykryć i katalogować obiekty na całym niebie południowym z czułością, która jest 40 razy większa niż osiągnięta przez wcześniejsze podczerwone przeglądy nieba takie jak 2MASS.

  Megapiksel (skrót: Mpx, Mpix) to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.Obserwatorium Paranal – obserwatorium astronomiczne położone w chilijskich Andach na wysokości 2635 m n.p.m. na górze Cerro Paranal, 120 km na południe od Antofagasty. Należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Znajdują się tu następujące teleskopy:

  Bibliografia[]

 • The VISTA telescope (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA) w Internecie (ang.)
 • VISTA: Pioneering New Survey Telescope Starts Work (ang.)
 • 2MASS (ang. Two Micron All-Sky Survey - Przegląd całego nieba na 2 mikronach) – astronomiczny przegląd nieba przeprowadzony w latach 1997-2001.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama