• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VIA Technologies

  Przeczytaj także...
  Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.National Semiconductor (skrót NS lub NSC) – amerykański producent półprzewodników, działający od 1959 do 2011 roku. 23 września 2011 został przejęty przez Texas Instruments za 6,5 miliarda dolarów. Siedziba firmy znajdowała się w Santa Clara w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.
  VIA Nano (nazwa kodowa: Isaiah) to procesor x86 firmy VIA Technologies, który wspiera też architekturę 64-bitową. Przeznaczony jest głównie dla komputerów klasy Ultra-Mobile PC. Mimo niskiego zapotrzebowania na energię, procesor potrafi wykonywać instrukcje w zmienionej kolejności (ang. out-of-order), co w połączeniu z superskalarnością pozwoliło na znaczne zwiększenie wydajności w porównaniu do wcześniejszych procesorów VIA (C3 i C7).

  VIA Technologiestajwański producent układów scalonych, głównie płyt głównych, chipsetów, procesorów i pamięci komputerowych, należy do grupy Formosa Plastics.

  Firma powstała w 1987 r., kiedy jeden z jej założycieli Wen Chi Chen (陳文琦) (który wcześniej pracował w Intelu) przeniósł firmę „Symphony Company” z Krzemowej Doliny na Tajwan.

  W 1996 r. VIA odegrała ważną rolę jako członek grupy PC Common Architecture przeforsowując zmianę ze standardowej wtedy magistrali ISA na PCI.

  Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.S3 Graphics Co., Ltd. - firma produkująca układy graficzne, znana z produktów S3 Trio, S3 Virge, S3 Savage, S3 DeltaChrome/Unichrome oraz innowacyjności, twórca technologii kompresji tekstur S3TC.

  W 1999 r. VIA wykupiła firmy Cyrix (która wtedy była częścią National Semiconductor) i Centaur wchodząc wówczas na rynek producentów mikroprocesorów. Obecnie VIA produkuje między innymi procesory VIA C3, VIA C7 i platformę EPIA.

  W 2000 roku VIA wykupiła firmę S3 Graphics produkującą układy graficzne.

  24 stycznia 2008 roku, po kilku latach prac, firma przedstawiła nową 64-bitową architekturę procesora x86 Nano.

  Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • VIA C3
 • VIA C7
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa (ang. • chiń. • jap.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Industry Standard Architecture (ISA, standardowa architektura przemysłowa) – standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w wersji ośmiobitowej, w 1981 roku wraz z wprowadzeniem komputerów IBM PC obsługiwanych przez procesory z ośmiobitową zewnętrzną szyną danych Intel 8088. Magistrala została rozszerzona do standardu 16 bitowego w komputerach IBM PC/AT wyposażonych w procesor Intel 80286. Magistrala w wersji 16 bitowej była zgodna z 8 bitową, ale większa szybkość taktowania mogła powodować niepoprawność działania kart rozszerzeń.
  Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.
  Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) – nazwa nadana północnej części Doliny Santa Clara, która znajduje się w północnej części amerykańskiego stanu Kalifornia. Zgodnie z nazwą tereny te stanowią od lat 50. XX wieku centrum amerykańskiego przemysłu tzw. "nowych technologii" (technopolis), głównie przemysłu komputerowego.
  Cyrix to nazwa firmy założonej w 1988 roku produkującej mikroprocesory. W 1999 roku wykupiony przez VIA. Firma rozpoczynała od produkcji uznawanych za najszybsze na świecie koprocesorów matematycznych dla procesorów z serii 80286 i 80386. Po wprowadzeniu przez firmę Intel serii Pentium, firma Cyrix zaprojektowała swój własny model procesora nazwany 5x86, procesor przeważał wydajnością nad produktami Intela i AMD, było to jednak w czasach w których procesory były wykorzystywane głównie do obliczeń stałoprzecinkowych, kolejnym produktem był model 6x86 który produkowany był we współpracy z IBM i SGS Thompson jednakże wykonane były w technologii 0.65 mikrona podczas gdy Intel już stosował technologię 0.50 mikrona, dopiero 6x86L został wytworzony w technologii 0.35 mikrona, co umożliwiło wykorzystanie niższego napięcia.
  PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.
  Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.
  Formosa Plastics Group (FPG, (chiń. 台塑集團; pinyin Táisù Jítuán) – wielobranżowy konglomerat działający na Tajwanie, obejmujący m.in przedsiębiorstwa chemiczne, petrochemiczne oraz produkujące podzespoły elektroniczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.