• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • VIA Nano

  Przeczytaj także...
  Superskalarność (ang. Superscalar) – cecha mikroprocesorów oznaczająca możliwość jednoczesnego wykonywania kilku instrukcji, realizowana poprzez zwielokrotnienie skalarnych jednostek wykonawczych.Ultra-Mobile PC (dawniej znane pod nazwą kodową Origami Project) – platforma sprzętowa, rozwijana przez firmy Microsoft i Intel. Ma ona konkurować z palmtopami. Pierwsze prototypy zostały pokazane na targach CeBit 2006 w Hanowerze. Na razie pracuje tylko z systemem Windows XP Tablet PC Edition, ale niedługo pojawi się na wszystkie możliwe platformy. Jest to więc urządzenie łączące wszystkie zalety i możliwości laptopów z mobilnością i małymi rozmiarami palmtopów. UMPC już pojawia się w sklepach komputerowych.
  64-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 64 bitach pamięci, co jest równe 8 oktetów. 64-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.

  VIA Nano (nazwa kodowa: Isaiah) to procesor x86 firmy VIA Technologies, który wspiera też architekturę 64-bitową. Przeznaczony jest głównie dla komputerów klasy Ultra-Mobile PC. Mimo niskiego zapotrzebowania na energię, procesor potrafi wykonywać instrukcje w zmienionej kolejności (ang. out-of-order), co w połączeniu z superskalarnością pozwoliło na znaczne zwiększenie wydajności w porównaniu do wcześniejszych procesorów VIA (C3 i C7).

  VIA Technologies to tajwański producent układów scalonych, głównie płyt głównych, chipsetów, procesorów i pamięci komputerowych, należy do grupy Formosa Plastics.Intel Atom - rodzina 32-bitowych mikroprocesorów firmy Intel (wcześniejsza nazwa kodowa Silverthorne i Diamondville) o architekturze x86 (Socket 479). Jego premiera miała miejsce 2 kwietnia 2008 roku. Niektóre wersje wspierają ponadto instrukcje Intel 64. Procesory wytwarzane są w technologii CMOS 45 nm, są używane w komputerach klasy Ultra-Mobile PC (w płytach głównych mini-ITX) oraz innych przenośnych urządzeniach jak smartfony czy konsole gier wideo. Procesory pracują z zegarem od około 500 do 1800MHz, obsługują zestaw instrukcji SSE3 i co ważne pobierają zaledwie od 0.65W do 13W energii, co przekłada się na małe wytwarzanie ciepła.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Intel Atom
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • VIA Isaiah (ang.)
 • Porównanie VIA Isaiah oraz Intel Atom (niem.)
 • Wykonywanie poza kolejnością (ang. out-of-order execution) - w mikroprocesorach superskalarnych zdolność do zmiany wykonywania kolejności instrukcji, tak aby jak najpełniej wykorzystać dostępne jednostki wykonawcze (moc obliczeniową procesora) - a więc by równolegle wykonywać jak najwięcej instrukcji, minimalizując tym samym czas wykonywania programów. Współczesne mikroprocesory posiadają 2 lub więcej jednostek wykonawczych, np. w Pentium II jest pięć, Pentium IV ponad 10.x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.