• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • V1052 Centauri

  Przeczytaj także...
  Jednostka astronomiczna, oznaczenie au (dawniej również AU, w języku polskim czasem stosowany jest skrót j.a.) – pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja i oznaczenie zostały przyjęte podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku.Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Centaura o wielkości gwiazdowej do 6,5. Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące choć słabsze obiekty gwiazdowe.
  Bardzo Duży Teleskop (ang. Very Large Telescope, VLT) – należący do ESO zespół czterech teleskopów optycznych z optyką adaptatywną i optyką aktywną o średnicy zwierciadła 8,2 m, które w badaniach interferometrycznych są uzupełniane przez cztery przestawne teleskopy optyczne o średnicy 1,8 m. Duże teleskopy noszą nazwy: Antu, Kueyen, Melipal i Yepun.

  V1052 Centauri (HD 101412) – gwiazda typu Herbig Ae położona w gwiazdozbiorze Centaura, oddalona o około 700 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda została odkryta przez Very Large Telescope należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego.

  Dysk protoplanetarny – zagęszczenie pyłów i gazów wokół młodej gwiazdy w kształcie dysku. Zaczyna powstawać jeszcze przed rozpoczęciem reakcji jądrowej w centrum układu (protogwiazdy). Materia, z której się składa, pochodzi z obłoku wokół gwiazdy.Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory - ESO) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca europejskie kraje, powołana w 1962 roku w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.

  Gwiazda otoczona jest dyskiem protoplanetarnym o nietypowej budowie. W odległości równej w przybliżeniu odległości Ziemi od Słońca wokół gwiazdy znajduje się skoncentrowany tlenek węgla. Ten związek chemiczny był już wcześniej wykrywany w dyskach protoplanetarnych, ale zazwyczaj jest on równomiernie rozłożony, natomiast w przypadku V1052 Cen skoncentrowany jest w postaci wąskiego pierścienia otaczającego gwiazdę. Sama gwiazda zwróciła na siebie uwagę także tym, że w porównaniu z innymi gwiazdami tego typu ma bardzo silne pole magnetyczne i obraca się znacznie wolniej niż podobne ciała niebieskie.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Centaur (łac. Centaurus, dop. Centauri, skrót Cen) – gwiazdozbiór nieba południowego, znany już w starożytności i dziewiąty co do powierzchni. W Polsce praktycznie niewidoczny, niektóre gwiazdy wschodzą zaledwie kilka stopni ponad horyzont. W całości widoczny na południe od równoleżnika 25° N. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 150.

  Zobacz też[]

 • Lista gwiazd w gwiazdozbiorze Centaura
 • Przypisy

  1. V1052 Centauri w bazie SIMBAD (ang.)

  Bibliografia[]

 • Gaseous ring around young star raises questions (ang.). astronomy.com, 2012-01-19. [dostęp 2012-01-23].
 • Charles R. Cowley, S. Hubrig, F. Castelli, B. Wolff: The narrow, inner CO ring around the magnetic Herbig Ae star, HD 101412 (ang.). arXiv, 2011-12-30. [dostęp 2012-01-23].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Gwiazda zniewolona przez otaczający ją dysk materii (pol.). interia.pl, 2012-01-23. [dostęp 2012-01-23].
 • Tlenek węgla (nazwa Stocka: tlenek węgla(II); potocznie: czad), CO – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje na II stopniu utlenienia. Ma silne własności toksyczne.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.